Asi žiadne iné koberce nedokážu ponúknuť chodidlám takú hebkosť ako chlpaté shaggy koberce. Dlhé rúno však môže vyvolávať obavy týkajúce sa starostlivosti o tento výrobok. Zaujíma vás, ako sa starať o huňaté koberce? Riaďte sa týmito 3 jednoduchými tipmi…

Koberec shaggy – charakteristika

Koberce Shaggy majú špecifické rúno, ktoré je dlhé, nadýchané, mäkké a príjemné na dotyk. Slovo „shaggy” znamená „chlpatý” alebo „huňatý”, preto sa tieto typy kobercov často nazývajú chlpaté alebo huňaté. Ich vlasy môžu byť prirodzené alebo umelé. V súčasnosti sa oveľa častejšie používa syntetické vlákno. Ako sa starať o huňaté koberce shaggy? Pozrite si naše 3 tipy.

Tip #1 – Vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu koberca

Toto pravidlo platí nielen pre chlpáče shaggy, ale pre všetky koberce do obývačky, bez ohľadu na typ. Odporúčania výrobcu týkajúce sa prania a čistenia nájdete najčastejšie na štítku alebo v pokynoch na údržbu a ak si kupujete koberec v internetovom obchode, tak aj v popise produktu. Tieto informácie treba pritom považovať za jediné záväzné. Ich nedodržanie môže viesť k nenávratnému poškodeniu výrobku, ktoré bude výlučne vinou používateľa. Ak máte nejasnosti, opýtajte sa predajcu, ako bezpečne vyčistiť vybraný model. Huňaté koberce rady zbierajú prach, omrvinky či zvieracie chlpy, a preto sa nevyhnete ani náležitej údržbe. Najmä huňaté detské koberce môžu vyžadovať častejšie čistenie. Keď si prečítate pokyny od výrobcu, dozviete sa, či daný model môžete napr. prať v práčke, alebo si vyžaduje odborné čistenie.

Koberec shaggy, ktorý je možné prať v práčke. Koberce, ktoré sa vyznačujú bezproblémovou starostlivosťou nájdete v predajniach agatanabytok.sk.

Tip #2 – Spôsob starostlivosti o koberec prispôsobte typu a stupňu nečistôt

Frekvenciu a spôsob ošetrovania vyberajte podľa druhu a miery znečistenia. Koberce v detských izbách a obývačkách, kde žijú domáci miláčikovia, si väčšinou vyžadujú častejšie vysávanie, tepovanie či pranie. Aj keď to tak nevyzerá, udržiavanie čistoty huňatých kobercov nie je až také náročné. Na odstránenie bežných každodenných nečistôt postačí pravidelné a dôkladné vysávanie, napríklad dvakrát týždenne. Použite pri tom hladkú plastovú koncovku alebo turbokefu a nastavte sací výkon na maximum. Pol hodinu pred vysávaním môžete koberec postriekať suchým šampónom na vlasy. Týmto spôsobom obnovíte požadovanú nadýchanosť a farbu a zbavíte sa nepríjemného zápachu. Pri odstraňovaní zvieracej srsti môže byť okrem turbokefy nápomocná aj kefa s gumovými výbežkami. 2-3 krát do roka sa oplatí dôkladne vyprášiť všetky koberce. Ak svoj koberec potrebujete poriadne vyčistiť, vyperte ho alebo si ho dajte vyčistiť – podľa odporúčaní výrobcu.

Tip #3 – Kupujte moderné koberce, pri ktorých sa zbytočne nenarobíte

Moderné huňaté koberce sú vyrábané predovšetkým zo syntetických vlákien, čo sa premieta do ich dlhej životnosti, odolnosti proti oderu a bezproblémovej údržby. Na trhu nájdeme chlpáče s rúnom z polyesteru, polyamidu a polypropylénu. Niektoré modely majú antistatické vlastnosti, takže neelektrizujú, nepriťahujú prach a ľahko sa čistia. Dodatočnou výhodou je možnosť prania koberca v práčke a sušenia v sušičke. Ak vám teda záleží na bezproblémovej starostlivosti o koberec, poriadne rozvážte jeho nákup. Neriaďte sa len dizajnom textílií!

Koberec typu shaggy s antistatickými vlastnosťami – veľmi jednoduchá údržba

Zhrnutie

Starostlivosť o huňaté koberce vôbec nemusí byť problematická. V predajniach s bytovými doplnkami teraz nájdete mnoho moderných kúskov, ktoré sa dajú jednoducho povysávať a dokonca aj bezpečne vyprať a vysušiť v domácich podmienkach.