Jar nám už pomaličky klope na dvere. Patríte aj vy medzi vášnivých záhradkárov a neviete sa už dočkať, kedy sa budete môcť venovať vašim obľúbeným záhradným aktivitám? Február či marec dokážu byť síce ešte chladnými mesiacmi, no môžete ich využiť na prípravu vašej záhrady na tohtoročnú sezónu.

Záhrada sa pomaly ale isto prebúdza zo zimného spánku a s postupným otepľovaním prichádza ten správny čas na to, aby sme ju pripravili na jar. Po dlhom zimnom spánku si totiž vyžaduje správnu starostlivosť a prípravu, aby ste ju mohli počas zvyšku roka plnohodnotne využívať. Ideálny čas na prípravu záhrady na jar sú práve mesiace február a marec. Počas týchto mesiacov máme už o čosi viac slnka a aj teploty začínajú byť príjemné, a tak sa dá v exteriéri tráviť viac času. Počas jarných príprav môžete tiež na záhrade dohnať to, čo ste nestihli počas jesene. Ako teda poriadne pripraviť vašu záhradu na jar?

Skontrolujte a upracte záhradu po zime

Medzi prvé jarné práce na záhrade patrí kontrola a upratovanie. Skontrolujte záhradu po zime, prejdite jej jednotlivé časti a uistite sa, že je všetko v poriadku Počas zimy totiž môže dôjsť k rôznym poškodeniam vplyvom snehu či mrazu. Zima a nadmerná vlhkosť tiež môže poškodiť drevené domčeky či záhradné chatky. Preto ak máte svoju záhradnú stavbu, skontrolujte či nedošlo k poškodeniam. Drevo je citlivé na vlhkosť a aj zmeny teplôt, preto ak natrafíte po zime na nejaké poškodenia, nemusíte sa hneď ľakať. Dôležité je však ich čo najskôr opraviť, aby sa po dreve nerozšírili. Skontrolujte tiež záhradné chodníčky, zábradlia a celý pozemok záhrady. Ak ste na jeseň zabudli alebo nestihli pohrabať lístie či pozbierať opadané konáre, urobte tak hneď ako prvé. Odstráňte zo záhrady všetky zabudnuté predmety, kvetináče ale aj záhradný nábytok, ktorý sa počas zimy poškodil a už ho nebudete môcť využívať.

Skontrolujte záhradné náradie

Aby ste sa poriadne pripravili na pestovanie a starostlivosť o záhradu, budete potrebovať aj spoľahlivé záhradné náradie. Teraz je ideálne obdobie na to, aby ste mu urobili revíziu. Skontrolujte, či je vaše záhradné náradie v poriadku alebo potrebuje opraviť či vyčistiť. Môžete si vytvoriť aj zoznam náradia, ktoré budete potrebovať a popremýšľať nad tým, či vám nebude treba nejaké kúsky dokúpiť. Pri záhradnom náradí nezabúdajte na kvalitu a odolnosť. Chceli by ste si tento rok obnoviť výbavu vášho záhradného náradia? Pri výbere vám môže pomôcť tento prehľad záhradného náradia, v ktorom nájdete to najpodstatnejšie, čo pri pestovaní a starostlivosti o záhradu potrebujete.

Pripravte vašu záhradnú stavbu po zime

Častou súčasťou záhrad sú aj drevené domčeky či záhradné chatky. Slúžia ako pomocníci pri záhradkárčení, ale aj ako miesto na oddych a relax v príjemnom prostredí záhrady. Aby ste ich mohli počas tohtoročnej sezóny využívať naplno, potrebujú predsezónnu revíziu. Okrem spomínanej kontroly dreva a prípadných poškodení sa zamerajte aj na ostatné časti exteriéru a interiér záhradnej stavby. Skontrolujte strechu, podlahu, okná, dvere, odkvapy a rímsy. Skontrolujte tiež interiér, upracte a vyhoďte všetky nepotrebné veci. Tak si vytvoríte priestor, ktorý môžete počas sezóny efektívne využívať. Drevené domčeky a záhradné chatky si z času na čas vyžadujú aj nový ochranný náter. Uistite sa preto, či vaša záhradná stavba nepotrebuje nanovo natrieť, aby bola odolná voči vonkajším aj mechanickým vplyvom.

Revízia záhradného nábytku

Počas jarných príprav na záhrade si svoju pozornosť zaslúži aj záhradný nábytok. Skontrolujte, či je všetko v poriadku a či nedošlo k prípadným poškodeniam. Nábytok vyčistite a uistite sa, že je plne funkčný. Ak je váš záhradný nábytok z dreva, uistite sa, či náhodou nepotrebuje nový impregnačný náter. Počas zimy je totiž záhradný nábytok vystavovaný zvýšenej vlhkosti, a preto je aj jeho ochrana dôležitá. Zabezpečíte tak jeho plnú funkčnosť a zároveň aj dlhšiu životnosť.

Plánujte výsadbu

Počas februára a marca sa síce ešte úplne nepestuje, no tento čas môžete venovať dôkladnej príprave a plánovaniu výsadby. Môžete si vytvoriť záhradný plán – konkrétny a podrobný plán toho, čo budete chcieť počas tejto sezóny pestovať. Takýmto spôsobom si môžete efektívne rozložiť práce na záhrade a pripraviť si všetky pomôcky, náradie, sadeničky a semienka, ktoré budete potrebovať. Môžete si vytvoriť zoznam a keď budete robiť revíziu záhradného náradia a pomôcok, budete presne vedieť, čo si potrebujete zaobstarať či dokúpiť.

Pripravte si záhony

Na to, aby ste sa mohli neskôr pustiť do pestovania, budete si musieť pripraviť záhony. Využite toto obdobie na to, aby ste záhony vyčistili od nečistôt aj suchých listov z jesene. Odstráňte prípadnú burinu a môžete záhony prekypriť a pohnojiť kompostom či hnojivami. Február a marec sú ideálnym časom na predpestovanie sadeničiek, ako napríklad šalátu, zeleru, papriky či rôznych kvetín, ako napríklad astra, klinček či begónia.

Využite obdobie februára a marca na prípravu vašej záhrady na jar. Počasie je už v tomto období o čosi prijateľnejšie, a tak môžete tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Skontrolujte a upracte celú záhradu, vašu záhradnú stavbu, urobte revíziu vášmu záhradnému náradiu a pripravte si záhony a sadeničky na pestovanie. Aby ste všetko stihli načas, určite nič neodkladajte. Kým všetky prípravné práce na záhrade ukončíte, ani sa nenazdáte, a bude tu čas na ďalšie záhradné práce a pestovanie.