Nový dokumentárny film Jara Vojteka Martin Pollack: Pohľad do priepasti, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania, je inšpirovaný knihou rakúskeho spisovateľa a reportéra Martina Pollacka Smrť v bunkri. Premiéra filmu sa uskutoční v utorok 27. augusta vo Filmovom klube v Banskej Bystrici.

Ako prežiť život, ak sa narodíte ako syn nacistického vraha? Čo znamená stretnúť sa s príbuznými obetí vlastného otca? A ako čeliť minulosti v krajine, kde mnohí domáci vinníci zostávajú nepotrestaní?

Elitný nacista Gerhard Bast sa po potlačení Slovenského národného povstania podieľal na vraždení partizánov a civilného obyvateľstva v okolí Banskej Bystrice a Ružomberka. Rakúsky novinár a spisovateľ Martin Pollack, jeho biologický syn, sa vo svojej knihe Smrť v bunkri (2017, Absynt) vydal po jeho stopách aj na Slovensko.

Dnes sa sem vracia prostredníctvom svojho prekladateľa, kolegu spisovateľa a priateľa Michala Hvoreckého. Ten vo filme vyhľadá viaceré takmer zabudnuté miesta pamäti spojené s Bastovými zločinmi aj žijúcich pamätníkov SNP a svedkov Bastovho vraždenia. Cestou si kladie naliehavú otázku – čo dnes pre slovenskú kolektívnu pamäť znamená odkaz SNP, ktorým Slovensko odmietlo fašistickú ideológiu postavenú na netolerancii a nenávisti a postavilo sa na správnu stranu dejín?

Nevyriešená minulosť žije v prítomnosti

Nový dokumentárny film Jara Vojteka Martin Pollack: Pohľad do priepasti vznikol pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) z iniciatívy Štúdia Slovenskej televízie a rozhlasu Banská Bystrica. Film je inšpirovaný knihou významného rakúskeho spisovateľa a reportéra Martina Pollacka Smrť v bunkri. Pollack s mimoriadnou odvahou a úprimnosťou skúma brutálne činy svojho biologického otca, elitného nacistu Gerharda Basta, ktorého nikdy nepoznal. Spolu so slovenským prekladateľom Michalom Hvoreckým sa vydávajú na dejinnú cestu po stopách týchto temných udalostí.

Martin Pollack vo filme otvorene hovorí: „Veľmi ma zasiahlo, keď som v Múzeu SNP v Banskej Bystrici videl dokumenty a fotografie z exhumácie otcových obetí na Donovaloch. Čítal som aj list ženy žijúcej v Prahe, ktorá spoznala medzi mŕtvymi strýka, lekárnika. Náhle získali zavraždení tváre, mená, rodičov, deti, svoje konkrétne príbehy. Otec a jeho ľudia ich o všetko pripravili. Vtedy som sa začal zaujímať aj o príčiny tejto mentality. Čo spúšťa takéto zverstvá?“

Za filmom stojí produkčná spoločnosť HITCHHIKER Cinema pod vedením producentky Barbary Janišovej Feglovej a tím renomovaných tvorcov na čele s režisérom Jarom Vojtekom. Autormi scenára sú Jakub JulénySlavomír Sochor.

„Chceli sme priniesť nový pohľad na Slovenské národné povstanie… očami potomka páchateľa, ktorý sa neúprosne vyrovnáva s minulosťou. Táto sebareflexia môže byť inšpiráciou pre celý stredoeurópsky priestor,“ hovorí o motivácii Jakub Julény.

Zásadným motívom filmu je aj Pollackova úprimná túžba prinavrátiť tvár nevinným obetiam, ktorých krv spočinula na rukách jeho otca: „Martin Pollack vracia identitu obetiam svojho otca, aby ich príbehy nezostali v zabudnutí. Pripomína svetu mená a miesta, kde títo ľudia žili a zomreli. Toto odkrývanie historických hriechov vlastnej rodiny môže slúžiť ako inšpirácia pre celý stredoeurópsky priestor smerom k pravde a očiste. Zároveň pomáha pochopiť, ako sa tieto extrémistické ideológie dostávali do spoločenského a politického mainstreamu,“ uviedol režisér filmu Jaro Vojtek.

Slávnostná premiéra filmu Martin Pollack: Pohľad do priepasti sa uskutoční v utorok 27. augusta 2024 o 19.00 h vo Filmovom klube v Múzeu SNP v Banskej Bystrici a zúčastnia sa jej aj tvorcovia filmu. V televíznej premiére film uvedie Dvojka v deň 80. výročia SNP, vo štvrtok 29. augusta o 20.10 h.

Vznik filmu finančne podporil Audiovizuálny fond, Banskobystrický samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. Koproducentom filmu je Slovenská televízia a rozhlas. Partnerom projektu je Múzeum Slovenského národného povstania.