Teplé novembrové počasie už skončilo a v posledných dňoch sa naplno prejavilo chladné počasie, ktoré hlási príchod zimy. Pomaly, ale isto začne pribúdať počet pacientov, ktorých trápia vysoké horúčky, nádcha, prechladnutie, problémy s dýchaním. Ako ale zvládnuť toto a ďalšie chrípkové obdobia bez ujmy?

Časté vetranie

V zimných mesiacoch máme tendenciu interiér domácnosti extrémne vykurovať. Pre zimomravých ľudí, ktorí majú neustále studené ruky a nohy, dobrá správa. Treba sa však na to pozrieť aj z druhej strany. Nevetraný prekurovaný priestor hrá do karát práve vírusom a baktériám. Stačí mať čo i len trošku oslabený imunitný systém a staneme sa obeťami vírusov a baktérii šíriacich sa ovzduším práve v tomto ročnom období.

V zimnom období počas vykurovacej sezóny je potrebné pravidelné vetranie v krátkych intervaloch. Po otvorení okien v domácnosti vám odporúčame vzdialiť sa od nich, inak riskujete nachladnutie intímnych partií a tí, čo majú skúsenosti so zápalom močového mechúra, dobre vedia, aký je tento zápal bolestivý a nepríjemný. Je viac nepríjemný ako zákrok vazektómie. Čerstvý vzduch je zabijakom baktérií a vírusov, preto okrem častého vetrania chodievajte aj na čerstvý vzduch do prírody.

Umývanie rúk

Baktérie a vírusy sa nešíria len vzduchom, ale aj dotykmi.  Ak sa chcete vyhnúť chrípke, vyhýbajte sa miestam, kde je vysoké riziko prenosu vírusov – obchodné centrá, verejné záchody, kiná, divadlá, verejná doprava, koncertné sály atď. Nezabúdajte na pravidelné umývanie rúk vždy, keď prídete domov z obchodných centier a z verejnej dopravy.

Príjem tekutín

Nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch je dôležitý pravidelný prísun tekutín. Pravidelné pitie tekutín pomáha zbavovať sa nadbytočných hlienov v dýchacích cestách a uľahčuje vykašliavanie. Pravidelný príjem tekutín pôsobí priaznivo aj na naše močové cesty. Chráni naše močové cesty pred silným zápalom a pomôže nám vyhnúť sa pravidelným kontrolám na urológii.

Odporúčame čaje zo sušených byliniek. V chrípkovom období sa odporúčajú tieto čaje – medovkový, lipový, harmančekový, nechtíkový. Na boľavé hrdlo pomáha šalviový.