Mobilné technológie sú súčasťou nášho každodenného života. Zrejme si ani neuvedomujeme, ako často nám pomáhajú a na čo všetko ich môžeme využiť. Poďme si to zhrnúť.

Platby mobilom

Aj keď väčšina Slovákov pri platbách stále dôveruje debetnej karte, čoraz viac inovatívnych ľudí využíva pri platení svoj mobilný telefón (prípadne smart hodinky). Na platenie mobilom sú potrebné tri veci. Mať smartfón vybavený NFC čipom, podľa operačného systému si zvoliť buď mobilnú aplikáciu Apple Pay alebo Google pay a účet v banke, ktorá platby cez túto technológiu podporuje.

Platenie mobilom je pohodlné, praktické a bezpečné. Mimo používania smartfónu pri platení sa dá NFC čip vypnúť, čím sa zabráni potenciálnej krádeži peňazí.

Nakupovanie online

Dnes už väčšina ľudí preferuje pri surfovaní na internete skôr mobil než klasický stolný počítač. Tento fakt si všimli prakticky všetci, ktorých sa to týka. Napríklad majitelia e-shopov, ktorí upravujú svoje webstránky tak, aby boli čo najprívetivejšie pre návštevníkov.

Nie je preto prekvapením, že kým pôvodne ľudia cez smartfóny e-shopy iba navštevovali a definitívne nákupy robili až cez desktop, dnes čoraz viac Slovákov uskutoční objednávku prostredníctvom smartfónu.

Cez mobil však nemusíme len nakupovať v e-shopoch. Môžeme tiež napríklad kúpiť lístok na vlak online, zabookovať si letenku či hotelovú izbu alebo predobjednať vstupenku na koncert. Stačí navštíviť tú správnu stránku alebo si stiahnuť príslušnú aplikáciu.

Navigácia

Mobilné technológie nám uľahčujú každodenný život aj pri cestovaní. Dnes sa už len málokto orientuje pri ceste mimo známych ciest podľa papierovej mapy. Radšej využije schopnosti navigácie. Po službách navigačných aplikácií siahame aj pri pátraní po presnej adrese. Je pre nás jednoduchšie zorientovať sa podľa mobilu, než sa nechať usmerniť náhodnými okoloidúcimi.

Učenie

Aj oblasť vzdelávania bola pozitívne zasiahnutá mobilnými aplikáciami. Asi nikdy predtým nebola dostupnejšia možnosť učiť sa cudzie jazyky, programovať alebo ovládnuť inú zručnosť. Dnes existujú desiatky interaktívne aplikácie, ktoré robia učenie ľahším a zábavnejším.

Zábava

Medzi najrozšírenejšiu oblasť, v ktorej mobilné technológie zasahujú do nášho života, patrí zábava. Tá smeruje hneď do niekoľkých smerov. Jedným z nich sú mobilné hry. K dispozícii sú ich stovky od jednoduchších po komplikované, zadarmo aj platené, najrôznejšie žánre. Pre hranie hier na mobile je dôležitá aj rýchlosť internetu. Tú si môžete overiť napríklad cez speedmeter, online nástroj na meranie rýchlosti internetu.

Čoraz väčšiu popularitu získava aj sledovanie televízie cez mobil. Stačí si zaplatiť službu, ktorá pozeranie TV v smartfóne umožňuje a stiahnuť si aplikáciu. O vyplnenie voľného času je razom postarané.

Sociálne siete

Sociálne siete možno primárne nepatria medzi mobilné technológie, no bez smartfónového boomu by zrejme nikdy nedosiahli taký rozmach, aký zažívajú dnes. Navyše v sebe kombinujú skoro všetky vyššie uvedené oblasti. Na sociálnych sieťach sa zabávame, nakupujeme, učíme sa a hlavne na nich trávime veľa voľného času.

Na plnohodnotné využívanie aplikácií v mobile je podstatné mať dostatočný objem mobilných dát. Niekedy preto nezaškodí prejsť k inému operátorovi s lepšou ponukou internetu v mobile. Prenos telefónneho čísla dnes býva bezplatný a veľmi rýchly. Dokonca už nemusíte ísť kvôli administratíve na pobočku operátora, ale všetko vybavíte z pohodlia domova.

Niekto by mohol namietať, že mobilné technológie nemajú len pozitíva. Súhlasíme. No tak, ako je to s mnohými vecami v živote, aj tu záleží len od nás, ako a na čo ich využijeme.