Pre každého poľovníka je jeho zbraň absolútne najzákladnejším vybavením. To samozrejme znamená, že si zbraň vyžaduje aj výnimočnú starostlivosť, aby mohla poľovníkovi spoľahlivo slúžiť dlhé roky.

Zbraň poľovníka musí zniesť veľa

Či už ide o vzduchovky, guľovnice, prípadne iné druhy zbraní, skladajú sa z viacerých častí, o ktoré je potrebné sa starať. My sa teraz pozrieme na drevené pažby a na údržbu práve tejto časti zbrane.

Zbraň poľovníka je vystavovaná rôznym poveternostným vplyvom, keďže poľovník sa často v revíre nachádza aj v nepriaznivých podmienkach. A aj napriek tomu, že drevo je prírodný materiál s vynikajúcimi vlastnosťami, takéto podmienky mu dokážu dať zabrať. Ako sa teda starať o drevenú pažbu tak, aby vyzerala čo najdlhšie ako nová?

S olejom na drevo prinavrátite drevenej pažbe zašlú krásu a aj ju ochránite

V skratke, použite olej. Avšak namiesto oleja na drevo, ktorý používate na rôzne drevené prvky vo vašej domácnosti, si zvoľte špeciálny olej na drevené pažby (i keď v prípade, že máte dobré referencie aj na oleje primárne určené na iné použitie, môžete ich vyskúšať). Takýto olej dodá hodvábne jemný lesk aj starším pažbám, na ktorých už vidno vplyvy počasia. Olej na drevené pažby taktiež zvýrazní letokruhy a dodá im trochu tmavší odtieň.

Samozrejme, pravidelné olejovanie nie je len o vzhľade pažby, ale aj o ochrane pred ďalším opotrebovaním, či poškodením. Drevo ošetruje a posilňuje, chráni pred rozkladom, hnilobou a plesňami. A to bez toho, aby takýto olej bránil prirodzenej aktivite dreva. Na výber je samozrejme viacero odtieňov, z ktorých vyberajte podľa odtieňu pažby.

Aplikácia oleja na pažbu je pritom naozaj jednoduchá. Najskôr ju treba zbaviť nečistôt a prachu. Následne handričkou nanesieme trochu oleja a zľahka natrieme pažbu. Po chvíľke pôsobenia už stačí len pažbu utrieť do sucha.