Živý alebo umelý? Táto otázka pláva v našich myšlienkach každý rok pred Vianocami sťa ten kapor vo vani. Živý vianočný stromček má rozhodne svoje čaro. Krásne vonia, vyzerá prirodzene a spája sa nám s tradičnými Vianocami. Ako dlho však vydrží a ako sa oň treba starať? Neexistuje iná alternatíva?

Živý alebo umelý? Táto otázka pláva v našich myšlienkach každý rok pred Vianocami sťa ten kapor vo vani. Živý vianočný stromček má rozhodne svoje čaro. Krásne vonia, vyzerá prirodzene a spája sa nám s tradičnými Vianocami. Ako dlho však vydrží a ako sa oň treba starať? Neexistuje iná alternatíva?

Typy živých stromčekov a ich trvácnosť

Vedeli ste, že živý vianočný stromček môže vydržať svieži v priemere 4 až 6 týždňov, ak sa oň správne staráme? Dĺžka jeho sviežosti však závisí od viacerých faktorov, napr. od typu stromčeka, podmienok prostredia, v ktorom sa nachádza, a od starostlivosti o stromček. Niektoré druhy vianočných stromčekov sú známe svojou dlhšou trvácnosťou a schopnosťou udržať si sviežosť.

Medzi najpopulárnejšie druhy patrí:

  • Jedľa Nordmannova je jedným z najpopulárnejších vianočných stromčekov, známa dlhšou trvácnosťou. Má husté tmavozelené ihličie, ktoré neopadáva tak rýchlo ako v prípade iných druhov stromčekov. Ak je správne zavlažovaná, môže vydržať svieža aj 5 až 6 týždňov.
  • Smrek omorikový má modro-zelené ihličie a je obľúbený pre svoju krásnu vôňu. Aj keď má tendenciu opadávať rýchlejšie než jedľa, pri správnej starostlivosti môže vydržať 3 až 4 týždne.
  • Borovica čierna je známa dlhými ihličkami a robustnými vetvami. Vydrží svieža dlhšie než smreky, zvyčajne 4 až 6 týždňov, ak je správne zavlažovaná.
  • Jedľa biela má krásne zelené ihličie a výbornú schopnosť zadržiavať vlhkosť. Pri správnej starostlivosti môže vydržať svieža až 5 týždňov.

Ako predĺžiť sviežosť živého stromčeka

Keďže hovoríme o živom vianočnom stromčeku, mali by sme uspokojiť jeho základnú potrebu, a to je príjem vody. Živý stromček môže spotrebovať až 4 litre vody denne, čo ste možno doteraz ani netušili. Dbajte teda na to, aby mal stromček v stojane stále dostatok vody. Ak mu doprajete aj výživu v podobe vitamínov pre ihličnany, stromček vás prekvapí neodolateľným zjavom ešte aj v období, keď už budú mnohí svoje stromčeky odzdobovať. Umiestnite stromček ďalej od zdrojov tepla, ako sú radiátory, kozuby či miesta s priamym slnečným svetlom. Nižšia teplota v miestnosti pomôže stromčeku udržať si dlhšie sviežosť.

Alternatívy k živým stromčekom

Pre tých, ktorí nechcú riešiť starostlivosť o živý stromček, vysávať napadané ihličie či sa možno trápiť s alergiami na ihličnany, existujú rôzne alternatívy v podobe umelých vianočných stromčekov.

PVC vianočné stromčeky

Tieto stromčeky sú vyrobené z polyvinylchloridu (PVC) a sú veľmi populárne vďaka svojej cenovej dostupnosti a dnes už pomerne realistickému vzhľadu. Sú ľahké a jednoducho sa rozkladajú, skladajú aj skladujú. Životnosť týchto stromčekov sa pohybuje do 10 rokov, v závislosti od kvality prevedenia a skladovania stromčeka.

3D umelé stromčeky

3D stromčeky sú modernejšou alternatívou. Jednotlivé vetvy stromčeka sú modelované tak, aby vyzerali ako skutočné, a k tomu prispieva aj trojrozmernosť odolného polyetylénového ihličia. Sú hustejšie než tradičné PVC stromčeky a majú oveľa dlhšiu životnosť. Ak sa k 3D stromčeku prizriete zblízka, na najviditeľnejších častiach vetvičiek spozorujete trojrozmerné ihličie a na tých menej viditeľných má stromček pre dosiahnutie objemu klasické dvojrozmerné PVC ihličie. To nám však neprekáža.

Full 3D umelé stromčeky

Tieto stromčeky sú považované za najrealistickejšie na trhu. Celé stromčeky, vrátane kmeňa, sú vyrobené tak, aby napodobňovali skutočný strom. Používajú rôzne materiály (najmä polyetylén) a technológie, aby dosiahli čo najvernejší vzhľad. Sú drahšie, ale keďže sú celé zhotovené v 3D efekte a majú dlhú životnosť, sú obľúbenou voľbou tých, ktorí nedajú dopustiť na kvalitu, nech to stojí, čo to stojí.

Máte už stromček?

Živý stromček prináša do domu tradičnú vôňu a atmosféru, no vyžaduje si starostlivosť. Naopak umelé stromčeky sa hrdia jednoduchšou údržbou a dlhodobým využitím. Ak si umelý vianočný stromček vyberiete na stránkach mojvianocnystromcek.sk, môžete sa spoľahnúť na kvalitu jeho prevedenia a dokonalý vzhľad. A potom už len popremýšľať nad tohtoročnou vianočnou výzdobou…