Zdravé prostredie domova nie je samozrejmosť. Ak mu nevenujete dostatočnú starostlivosť, premení sa na miesto plné prachu či iných neduhov. Viete, na čo by ste si mali dať pozor?

Vpustite dnu svetlo

Ľudské telo potrebuje svetlo. Bez neho máme horšiu náladu, sme unavení a náš zrak sa zhoršuje. Niekedy stačí odhrnúť žalúzie a vpustiť dnu slnečné lúče. Vo večerných hodinách je vhodné nastaviť lampy tak, aby vám nesvietili priamo do očí. Preto je lepšie ich v miestnosti umiestniť viac na strategických miestach tak, aby priestor dostatočne osvetlili.

Dajte si tiež pozor na intenzitu umelého svetla. Pri čítaní nepotrebujete viac ako 400 lumenov. Aj farba svetla je dôležitá. Pre váš domov odporúčame nažltlé svetlo s teplotou v rozmedzí 2700 K až 3300 K, ktoré je príjemnejšie na oči.

Zateplenie domu je dôležité

Zateplenie domu ušetrí energie, ale zároveň vďaka nemu dosiahnete zdravšie prostredie. Je to vďaka vyrovnanej vnútornej teplote a stálej vlhkosti v jednotlivých miestnostiach. Zateplené steny zároveň počas zimy zabezpečujú vyššiu teplotu na ich povrchu. Preto nebudete musieť vykurovať v takom rozsahu.

Vyberte si zdravé omietky

Pri regulácii vlhkosti v interiéri úlohu zohrávajú aj kvalitné omietky s obsahom vápna. Dokážu totiž absorbovať vodnú paru a v prípade potreby ju vydať späť. Tým prispievajú k správnej miere vlhkosti v miestnosti, ktorá by mala byť medzi 40 a 60 %. Pri výbere však zvážte aj iné vlastnosti omietky, napríklad odolnosť voči plesniam. Práve vápencové plnivo s vápenným spojivom vytvára zásaditý charakter, vďaka čomu si okrem plesní poradí aj s mikroorganizmami.

Zdravý vzduch pre zdravé telo

Denne spotrebujeme približne 13,5 kg vnútorného a 1,5 kg čerstvého vzduchu. Jeho kvalitu však naďalej mnohí ľudia podceňujú. Suchý vzduch vysušuje sliznice, ktoré následne môžu napadnúť baktérie. Tie spustia prechladnutie či krvácanie z nosa.

Okrem výberu vhodných stavebných materiálov a omietky je možné zdravý vzduch v interiéri dosiahnuť aj pravidelným vetraním. Ideálne je vetrať intenzívne a krátko – najlepšie hneď ráno a večer pred spaním.

Zdroj: Unsplash.com

Zbavte sa hluku

Jednou z príčin úzkosti, depresie či dokonca mŕtvice je hluk. V dome by ste mali vytvoriť prostredie, v ktorom mu nebudete vystavení. Pred hlukom z frekventovanej ulice sa dokážete ochrániť správnou zvukovou izoláciou priestoru. Dosiahnete to použitím masívneho materiálu. Oproti drevostavbám budete hluk z ulice vnímať až o polovicu menej.

Hluku od susedov sa môžete vyhnúť vhodnou akustickou izoláciou. Oplatí sa pritom využiť akustické priečky a špeciálne akustické omietky, ktoré majú dobré izolačné vlastnosti.

Využite prírodné materiály

Ak uvažujete nad kúpou nového interiérového zariadenia, dajte prednosť prírodným materiálom pred plastom. Odporúčame tak urobiť najmä v kuchyni, kde je veľká šanca, že sa plast dostane do kontaktu s jedlom. Uvoľňujú sa z neho totiž škodlivé látky, ktoré môžu viesť vážnym zdravotným problémom. Preto plasty nahraďte radšej nerezom, sklom, keramikou alebo drevom.

Zdroj: Unsplash.com

Dajte prednosť ekologickým náterom

Či už sa rozhodnete premaľovať steny alebo natrieť nábytok, dajte si pozor pri výbere náteru na jeho zloženie. Väčšina náterov na našom trhu obsahuje 40 až 60 % prchavých organických látok, ktoré obyvatelia daného priestoru následne nevedomky dýchajú. Bezpečné sú iba farby, ktoré môžete riediť vodou. Taktiež ekologické farby nie sú zdraviu škodlivé.