Prísavky na okná sa využíva pri práci so sklom v dielňach, továrňach, alebo v stavebníctve. Špeciálne madlá umožňujú bezpečnú dopravu skla a jeho pohodlnú montáž na rôznych druhoch objektoch. Preto sa oplatí vedieť aké vlastnosti by mali mať dokonalé prísavky na okná.

Prísavky na okná — konštrukcie

Prísavky na okná sa všeobecne používajú na dvíhanie veľkých sklenených plôch. Zariadenie sa skladá z niekoľkých častí vrátane nosnej konštrukcie, vákuovej pumpy, distribučného systému a sacích dosiek vhodnej veľkosti. Na trhu sa momentálne dajú nájsť tri druhy prísaviek na sklá:

  • Manuálne prísavky s manuálnou vákuovou pumpou, ktoré sú využívané pri práci s menšími časťami
  • Nabíjacie prísavky s elektrickou vákuovou pumpou, ktoré umožňujú ručné a mechanické otáčanie skla
  • Prídavky napájané zo siete ci s elektrickou vákuovou pumpou, ktoré umožňujú ručné a mechanické otáčanie skla

Prísavky na sklo sú univerzálne a umožňujú efektívne premiestnenie hladkého aj zakriveného skla. Manuálne prísavky majú nosnosť maximálne do 100 kilogramov, ale nepotrebujú byť pripojené k zdroju energie. Nabíjacie prísavky vyžadujú nabíjanie každých pár hodín a prísavky napájané zo siete musia byť celý čas pripojené k zdroju energie.

Vlastnosti dokonalej prísavky na okná

Dokonalá prísavka na sklá môže byť úspešne používaná v interiéri aj v exteriéri objektu. Okrem toho úchyty na okná musia byť stabilné a odolné voči atmosferickým zmenám. Moderné prísavky na sklá by mali tiež:

  • Mať dodatočné pružiny tlmiace nárazy
  • umožňovať korekciu
  • mať špeciálny zdvihák s protiváhou nastaviteľný elektrohydraulicky
  • mali by mať ukazovateľ LED informujúci o stupni a nabití batérie
  • mať nosnosť od 100 až do 600 kilogramov

Dokonalé prísavky na sklá sú navrhnuté tak, aby výrazne odbremenili zamestnancov pri zložitých prácach. Okrem toho použitie tohto typu zariadení umožňuje bezpečné zdvíhanie a prepravu skla pre ľudí a zároveň minimalizuje riziko pádu materiálu.

Prísavka na drsné povrchy

Praktická prísavka na sklo môže byť použitá aj na montáž sklenených materiálov s nepravidelným povrchom. Za týmto účelom sa výrobcovia postarali o konštrukciu prísaviek, ktoré sú vyrobené zo špeciálne upravených pien, alebo gumy. Mechanizmus úchytu je posilnený pôsobením pumpy, tak aby bez problémov zdvihol a premiestnil aj drsný povrch. Také prísavky na sklo sú využívané v preprave povrchov vyrobených z betónu, alebo kameňa.

Dokonalá prísavka na sklo by preto mala mať čo najviac užitočných funkcií, vďaka ktorým bude jej používanie jednoduché a intuitívne. Pri výbere správnej prísavky treba dbať aj na maximálnu nosnosť daného modelu a spôsob jej napájania. Zabúdať nemožno ani na bezpečnosť a stabilitu celej konštrukcie, preto by ste si mali vyberať prísavky na sklo od renomovaných výrobcov.