Koncom každého roka sa robia analýzy o tom, koľko dopravných nehôd bolo spôsobených neopatrnosťou vodičov a koľko zlým stavom cestných komunikácií. Čo sú však najčastejšie príčiny vzniku dopravných nehôd a čo robiť pre to, aby ste sa v takejto nepríjemnej život ohrozujúcej situácii nevyskytli aj vy?

Nesústredenie na šoférovanie

Medzi najčastejšie príčiny vzniku dopravných nehôd zaraďujeme aj nesústredenie sa na šoférovanie. Stačí, keď sa poobzeráte okolo seba na ceste a určite uvidíte veľa vodičov, ktorí sa namiesto pozerania pred seba venujú svojim smartfónom alebo iným činnostiam, čo absolútne nesúvisia so šoférovaním. Dôsledkom takejto nepozornosti sú žiaľ dopravné kolízie, ktoré väčšinou končia tragicky a práve preto vás chceme upozorniť, aby ste sa počas šoférovania nevenovali svojim smartfónom. Takáto zábavka by vás mohla vyjsť veľmi draho, a to vôbec nemáme na mysli peniaze. Na svojom aute môžete mať kvalitné auto LED žiarovky, vďaka ktorým bude váš automobil viditeľný, ale uvedomte si, že ak sa nesústredíte na šoférovanie, ľahko môže vojsť do jazdnej dráhy protiidúcemu autu.

Predbiehanie cez plné čiary a v zákrutách

Ďalšou príčinou dopravných nehôd je nedovolené predbiehanie na plných čiarach a to najmä v zákrutách, kedy šofér nemá dostatočný rozhľad, aby si mohol dovoliť predbiehať.

Ak sa niekam ponáhľate, radšej vyrazte skôr, ale určite neriskujte predbiehaním cez plné čiary a najmä v zákrutách. Situáciu neviete odhadnúť ak nevidíte za zákrutu. Môže vám do protismeru vybehnúť auto a okamžite ste v sebe.

Ak aj napriek všetkému budete predbiehať cez plné čiary, na základe dobrého osvetlenia ŠPZ, ktoré si v súčasnosti dáva väčšina šoférov, vás môže niekto identifikovať a nahlásiť polícii.

Ak sa chcete vyhnúť dopravným nehodám, držte si dostatočný odstup od vozidla pred vami, nevenujte sa svojmu smartfónu, sústreďte sa len na šoférovanie a nepredbiehajte cez plné čiary a v zákrutách.