Quantcast

Tak banskobystricky… Komentárový mesačník Filipa Roháčeka, ktorého prvé štyri diely vám priniesol ešte portál Bystricoviny.sk vám prinášame aj na našom portáli, kde zároveň nájdete  aj nové blogy Tak banskobystricky…

Poburujúci titulok? Prosím. Banskobystričania si iný nezaslúžia. Nezaslúžia preto, pretože si veľa vecí nevážia. Napríklad, niektorí fanúšikovia športu si nevážia, že pod Urpínom hrá tretí najlepší futbalový tím na Slovensku. Na zápasy Dukly chodia namiesto tisícov ľudí len stovky. Hneď v úvode upresním, že nebyť už vyše roka hlásateľom na Štiavničkách, tak možno beriem tento fakt ako smutnú realitu, ktorá už v Banskej Bystrici trvá určité obdobia. Obdobia, počas ktorých sa aj napriek snahám nepodarilo nadviazať na úspechy z rokov 2004 až 2005. Lenže, teraz ako všetci tí, ktorí sa na banskobystrický futbal chodia pravidelne pozerať, vidím, že sa mení k lepšiemu.

Takto pred rokom to s budúcnosťou futbalu v našom meste nevyzeralo ružovo, najmä kvôli pasivite mesta ohľadom majetkových pomerov štadióna. V súčasnosti má dokonca od armády prenajatý štadión samotná Dukla, mesto prispieva len na osvetlenie. Pred necelým rokom však prišla do tunajšieho futbalu aj nová iskra v spolupráci s ďalšími klubmi. Príchody hráčov pod taktovkou najskúsenejšieho trénera našej najvyššej súťaže – Jozefa Jankecha, priniesli svoje ovocie. Nečakane, veď cieľom tímu bolo umiestnenie do šiesteho miesta.

Som hrdý Bystričan a fandím aj nášmu hokeju, basketbalu, športovcom z atletickej Dukly, lepšie povedané všetkému, čo má trochu spojitosti s mojím mestom. Futbal je však fenomén. Veď si ho len porovnajme s hokejom. Ako môže hokej, okrem úspešných odchovancov, šíriť meno nášho mesta po svete? Medzinárodné klubové súťaže v hokeji síce pokusne vznikajú a zanikajú, ale ani zďaleka neznamenajú to, čo futbalová Liga majstrov, alebo Európska liga UEFA (predtým Pohár UEFA). Po dlhých piatich rokoch sa názov nášho mesta bude šíriť Európou. Vďaka futbalovej Dukle, vďaka ľuďom v našom futbale.

Ak si posledný ligový zápas sezóny medzi dvomi z trojice najlepších tímov v krajine nezaslúži návštevu väčšieho počtu priaznivcov futbalu v tomto meste, tak potom si toto mesto nezaslúži snahu ľudí v banskobystrickom futbale. Navyše, tento zápas bude posledným v kariére jedného z najskúsenejších a bezpochyby aj najlepších trénerov pod Tatrami. Jozef Jankech má na úspechu tímu zo Štiavničiek značný podiel a preto verím, že to banskobystrickí fanúšikovia prídu oceniť. Keď už nič iné, ako často si banskobystrický športový kolektív preberá v národnej súťaži bronzové medaily?

Ak príde na Štadión SNP tradičná návšteva, bude sa z tohtosezónneho úspechu radovať práve tá, tradičná návšteva. Ale môžete byť pri tom aj vy! A ktovie, pri troche šťastia môže nakoniec potešiť aj skalp čerstvého majstra!

Tak čo Bystričania? Uvidíme sa v sobotu o 18-tej na Štiavničkách pri zápase našej Dukly s majstrovskou Žilinou? Najbližšia šanca vidieť  Duklu v akcii bude totiž až 15. júla, kedy sa predstaví v 2. predkole Európskej ligy UEFA, práve na domácej pôde, keďže bude nasadeným tímom.