Na portáli BBonline.sk vás od začiatku informujeme o kauze neplatných študentských ISIC kariet v banskobystrickej hromadnej doprave. Pre nefunkčnosť časti novovydávaných kariet spoločnosť SAD Zvolen zrušila ich využívanie úplne a študenti, pokiaľ chcú jazdiť za rovnako výhodnú cenu, ako doteraz, si musia zakúpiť kartu dopravcu.

Napriek tomu, že kauza sa už tiahne od začiatku októbra a dopravca, mesto i dodávateľ systému už avizovali práce na doladení systému, do dnešného dňa nie sú ISIC karty v systéme opätovne povolené. Študenti sa síce na internete predbiehajú v tom, komu sa podarilo oklamať šoféra a nabiť si študentskú kartu, pravdou ale je, že časť kariet reálne v dopravnom systéme nefunguje. A to sa v priebehu dvoch mesiacov nezmenilo a zatiaľ sa ani riešenie nečrtá: „Mali sme k tomu v pondelok poradu, pretože tri týždne dozadu sa dohodlo, že požiadame firmu Emtest o refundáciu nákladov na karty, ktoré si študenti musia vybaviť ako náhradu za nefungujúci ISIC. Dostali sme minulý týždeň zatiaľ neoficiálnu odpoveď v zmysle, že sú priklonení refundovať takto karty, ale za cenu nášho ústupku v oblasti zľavy, ktorú od nich požadujeme za nefungujúci systém, čo si my ako firma nemôžeme dovoliť,“ hovorí riaditeľ dopravného úseku SAD Zvolen Marek Modranský.

Priamo od dodávateľa sa teda odškodnenia študenti, ktorí si už zakúpili okrem svojej ISIC karty aj dopravnú kartu SAD Zvolen, nedočkajú. Podľa dopravcu ale majú o odškodnenie žiadať subjekt, od ktorého si kartu zakúpili: „Študentom odporúčame, aby požiadali o preplatenie prostredníctvom škôl, kde im bola karta vydaná a reklamovali tak jej funkčnosť,“ vysvetľuje Modranský. SAD Zvolen túto vec konzultovala so spoločnosťami, ktoré sprostredkúvajú vydávanie ISIC kariet.