Po nemocniciach vo Zvolene, ale aj Rimavskej Sobote či Revúcej zavádza nepopulárne opatrenie aj krajská koncová nemocnica. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici platí už tiež zákaz návštev.

Dôvodom je zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípky v kraji. Zákaz návštev platí až do odvolania.

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v B. Bystrici minulý týždeň informovali, že medzi predošlými týždňami v kraji narástol výskyt v akútnych respiračných ochorení (ARO) o 15,4% a výskyt chrípky a jej podobných ochorení je vyšší o 27%.

Príznakmi chrípky sú bolesti hlavy – najmä za očami, ale tiež zimnica, triaška, teploty nad 38°C pretrvávajúce 2 až 3 dni. Medzi príznaky chrípky patria aj bolesti kĺbov a svalov, výrazná únava, suchý a dráždivý kašeľ, bolesti hrdla či pocit upchatého nosa. Tieto príznaky by sme nemali podceňovať a optimálne ich vyležať doma v posteli.

Pokiaľ sme pred chrípkovým obdobím neabsolvovali očkovanie, ktoré môže výrazne pomôcť s prekonaním ochorenia či prepuknutiu príznakov predísť, je vhodné vsadiť na prevenciu aj teraz. Najlepšie je vyhýbanie sa veľkým kolektívom, ale aj posilnenie imunity vo forme otužovania, saunovania, ale aj dostatku spánku a oddychu. Dôležité je tiež umývanie rúk, používanie jednorazových vreckoviek či zvýšená konzumácia vitamínov, ideálne v prírodnej podobe ovocia a zeleniny.