Schodište je nutnou súčasťou každého rodinného domu, ktorý má dve poschodia. V starších domoch sa schodisko skôr „skrývalo“ niekde bokom, v tých novších sa stáva dominantou interiéru. Mať totižto schodište, ktoré bude dizajnovo ladiť so zvyškom vášho interiéru, nie je vôbec nemožné.

Otvorenému interiéru môže dominovať práve schodište

V súčasnosti sú populárne otvorené interiéry, v ktorých sa spája viac miestností, typicky ide o obývaciu časť a kuchyňu. To platí obzvlášť pre novšie rodinné domy, keďže pri projektovaní domu si môžete jeho pôdorys prispôsobiť svojim predstavám (alebo aktuálnym trendom), zatiaľ čo pri kúpe bytu máte predsa len obmedzenejšie možnosti pri „hraní sa“ s dispozíciou.

Ak si teraz predstavíte moderný dom s otvoreným priestorom, ktorý je zároveň dvojposchodový, ktoré súčasti interiéru sú v takýchto domoch dominantami? Môže ísť o kuchynské linky, či priestranné rohové sedacie súpravy z Bratislavy. Ale aj o spomínané schodište.

Oslovia vás schody celé z dreva alebo kombinovanie materiálov?

Ako sme spomínali v úvode, v súčasnosti nie je problém navrhnúť a zrealizovať krásne schodište, ktoré nebudete chcieť mať niekde „skryté“, ale spravíte z neho ďalšiu dominantu vášho priestoru pre bývanie. A všetci vám ho budú obdivovať.

Môže ísť o samonosné drevené schodište, keďže drevo je kvalitný a nadčasový materiál, ktorý sa hodí do interiérov zariadených v takmer ľubovoľnom štýle. Rovnako ho však môžete využiť aj ako obklad betónového schodišťa, či v kombinácii s inými materiálmi.

Drevo skvelo ladí s kovom, prípadne s kovom a sklom, čím získate moderný vzhľad. Ak však skôr inklinujete k tradičnejším dizajnom, drevené rustikálne schody budú to pravé. Na ich krásu a pôsobivé detaily v spracovaní sa nebudete vedieť vynadívať.