Rezanie dreva motorovou pílou či kosenie záhrad a trávnikov bývalo v minulosti spojené nielen s hlukom, ale aj veľkými kúdolmi dymu a charakteristickým benzínovým zápachom.

Aj dnes často vídame benzínové kosačky či benzínové motorové píly, no aj v tejto oblasti klasických a tvrdých manuálnych prác sa čoraz viac presadzujú zelené riešenia. Sú nielen prospešné pre životné prostredie, ale aj užitočné pri samotných manuálnych prácach.

Akumulátorové kosačky bez rizika

Pri kosení boli doteraz v podstate dve možnosti – buď klasická benzínová kosačka, ktorá je síce výkonná, no nie každému je hluk a pach benzínu po chuti, a potom elektrická kosačka, ktorú je však potrebné mať neustále zapojenú v prívode elektrickej energie. Moderná aku kosačka je zeleným riešením, ktoré uľahčuje život veľa záhradkárom či majiteľom domov a chát, ktorí sa starajú o svoje trávniky.

Aku kosačky (akumulátorové kosačky) sú napájané Li-lon akumulátormi bez pamäťového efektu, čiže vydržia cez 3000 nabíjacích cyklov. Akumulátorová kosačka teda bude spoľahlivo slúžiť aj niekoľko rokov, pričom je určená na kosenie plôch do veľkosti 200 metrov štvorcových. Oproti benzínovým a elektrickým kosačkám je ľahšia a tichšia, pričom nie je potrebné ju mať počas kosenia zapojenú v elektrickej sieti.

Aj píly

Častým nástrojom pri práci v prírode a lese sú aj motorové píly. Aj motorová píla si prešla technologickým vývojom. Dnes už nepoznáme len klasické benzínové a elektrické píly, ale aj akumulátorové reťazové píly. Fungujú v podstate na podobnom princípe ako akumulátorové kosačky, čiže tiež predstavujú šikovné riešenie, prospešné aj pre životné prostredie.

Nielen o ekológii

Ako sme už uviedli, akumulátorové kosačky či akumulátorové reťazové píly nie sú len o prínose pre ekológiu. Bolo by prehnané tvrdiť, že ich používaním zachránime životné prostredie. Predstavujú však smart a efektívnejšie riešenie, ako sa starať či už o svoj trávnik, alebo ako realizovať práce v prírode.