Je pol šiestej ráno a sme v kníhkupectve celkom osamote, len my a knihy, cítime v tom niečo masochistické. Poslední vytrvalí hostia a zákazníci odišli pred tromi hodinami a nám neostáva nič iné, ako bdieť za pultom.

Zaspať ani zatvoriť totiž nesmieme. Za dva roky z nášho pôvodného nápadu vznikla akási atrakcia a nikdy nevieme, či aj takto skoro ráno predsa len niekto nepríde.

Od pondelka do nedele (16. – 22. júla) sme v Banskej Bystrici uviedli desiatku hostí a hostiek, ktorí potvrdzujú, že literatúra dnes neznamená iba sedieť a čítať, ale je úzko prepojená aj s inými druhmi umenia. Okrem stretnutí s literátmi ste na festivale 7 dní – 7 nocí mohli zažiť hneď niekoľko koncertov, divadlo, filmové projekcie, ale napríklad aj inscenované čítanie z komiksu, ktoré sa konalo ako prevažná väčšina programu v Literárnej bašte.

Aj keď poľský publicista Ziemowit Szczerek, jedna z plánovaných hviezd festivalu, nakoniec včera kvôli politickej situácii v Poľsku nedorazil, nie sme sklamaní, pretože program za celý týždeň navštívilo viac ako 800 divákov. V piatok sme absolvovali medzi knihami párty DJs Neushol, cez víkend náš festival navštívili hudobní hostia Bad Karma Boy a Archívny chlapec, ale aj mladí nádejní autori Ján Púček a Radovan Potočár.

Snažíme si spomenúť na všetko z uplynulého týždňa, ale únava nás už dobieha. Čakáme na rannú smenu, aby sme mohli ísť snívať. Napríklad o tom, ako bude festival vyzerať budúci rok.

Priebeh festivalu sme monitorovali v pravidelnom festivalom denníku na BBonline.sk.

Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Fond na podporu umenia.