Dni a noci ubiehajú, festival plynie a má za sebou ďalšie dôležité programové míľniky. Život v kníhkupectve stále trvá bez prestávky. Po silných kultúrnych zážitkoch sa v noci stretávame na Hornej Striebornej a diskutujeme.

Štvrtkový program festivalu 7 dní – 7 nocí sa niesol predovšetkým v očakávaní jedného z programových „headlinerov“, ktorým bolo výpravné koprodukčné predstavenie Divadla Pôtoň a Štúdia 12 Americký cisár. Inscenácia, ktorá vznikla podľa rovnomenného textu Martina Pollacka, zaplnila vo večerných hodinách sálu Záhrady dokonca tak, že niektorým záujemcom sa už neušlo na atypickej scéne miesto a budú musieť počkať na inú príležitosť. Tí, ktorí sa dostali dnu, odchádzali nadšení. Mimoriadne svedectvo o odchode Haličanov za prácou do Ameriky na sklonku 19. storočia podané sugestívnym divadelným jazykom a práca so scénografiou priniesli publiku neopakovateľný, takmer hmatateľný zážitok. Predstavenie Americký cisár na festivale 7 dní – 7 noc ukázalo ďalší dôležitý presah literatúry v súčasnom performatívnom umení a tiež aktuálnu potrebu vysporiadať sa s minulosťou práve spracovaním tém, ktoré majú svoje precízne literárne spracovanie za sebou.

Do trochu menej vzdialenej minulosti sme sa vrátili aj na projekcii filmu Válek, ktorá sa odohrávala v priestoroch Kina v bazéne. Básnik a politik Miroslav Válek bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Vyše dvojhodinovú snímku plnú osobných výpovedí Válkových priateľov i spolupracovníkov, ktoré pootvorili zásadnú spoločenskú diskusiu, doplnilo rozprávanie režiséra Patrika Lančariča, ktorý osobne zavítal na projekciu. Koncept mapovania národnej pamäti cez príbehy kľúčových osobností s veľkým vnútorným rozporom (v minulosti nakrútil napríklad film o Marekovi Brezovskom) a princíp vedenia dialógu v jeho filmoch prináša nový a príťažlivý spôsob ako prekladať pred publikum nie celkom vyriešené otázky našej minulosti.

Po náročnom štvrtkovom programe sa v piatok centrum diania prenesie do kníhkupectva Artforum, v ktorom večer zahrajú miestne DJ-ské dvojice Projekt Darina Gambošová, Milosh Kopecky Supernova Disco Show a Master&Servant. Za tajomnými názvami sa skrývajú zaujímavé mená z banskobystrickej umeleckej obce a občianskych iniciatív. Ak ich chcete odhladiť, príďte dnes o 21:00 na Hornú Striebornú 10. Žiadna knižka neostane na mieste!

Celý program festivalu nájdete TU alebo na www.literarnabasta.sk.

Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Fond na podporu umenia.