V Banskej Bystrici sa v pondelok začal 3. ročník literárneho festivalu 7 dní – 7 nocí, ktorý organizuje miestne kníhkupectvo Artforum a projekt Literárna bašta.

Okrem diskusií, koncertov a projekcií festival sľubuje aj nonstop prevádzku kníhkupectva. Prvých 24 hodín festivalu predznamenalo, v akom duchu sa bude niesť aj zvyšok týždňového programu. Festival totiž potrvá až do pondelkového rána.

Ak nerátame ranné otvorenie kníhkupectva, program festivalu oficiálne otvorila vo večerných hodinách diskusia s českou spisovateľkou Petrou Hůlovou, ktorú v priestoroch Literárnej bašty na Lazovnej ulici vyspovedala literárna vedkyňa Zuzana Bariaková. Známa česká prozaička a publicistika sa v rozprávaní vrátila ku svojim začiatkom, ako aj k nedávnej práci na svojej divadelnej prvotine. V súčasnosti je na pultoch kníhkupectiev jej nová próza Stručné dějiny hnutí, v ktorej nás pozýva do sveta blízkej budúcnosti, ktorý je podriadený radikálnemu humanizmu. Rozprávačka príbehu Věra je lektorkou inštitúcie, ktoré sa snaží skoncovať s pohľadom na ženu ako na telo. Klienti jej inštitúcie sú muži, ktorí tomu nerozumejú. Aj keď podľa autorky bola jej novinka prijatá českou kritikou trochu rozporuplne, čoskoro by mala vzniknúť aj jej divadelná adaptácia.

Záver prvého festivalového večera patril inscenovanému čítaniu z komiksu nemeckého ilustrátora Reinharda Kleista Nick Cave: Mercy on Me, ktorý svoju knihu zasvätil legendárnemu skladateľovi a mýtickej osobnosti. V komikse prepája Caveov životopis s príbehmi a postavami jeho piesní a knižných diel. Netradičné spracovanie vizuálnej a textovej látky v Literárnej bašte predviedli herec Simon Juhász a klavirista Milan Zvada. Z výpravnej príbehovej mozaiky vybrali niekoľko fragmentov, aby ich opätovne spojili do svojbytného príbehu o živote interpreta, tvorcu i piesni ako takej. Cez projekciu, hovorené slovo a klavírny sprievod inšpirovaný Caveovými skladbami, sa im podarilo pred publikom odohrať pôsobivú performanciu, ktorá vznikla na objednávku festivalu a podľa všetkého sa už nemusí zopakovať.

Výnimočný program čaká na návštevníkov a návštevníčky aj v ďalších dňoch festivalu. Dnes o 17:30 bude v Literárnej bašte beseda o slovenskom preklade knihy Daniela Everetta Dobrú noc a pozor na hady (viac o besede TU), po 19:30 je pre registrované tímy prichystaný festivalový Literakvíz a po zotmení sa o 21:30 na bystrickom amfiteátri uskutoční projekcia filmovej adaptácie románu Andrého Acimana Daj mi tvoje meno.

Celý program festivalu nájdete TU alebo na www.literarnabasta.sk.

Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Fond na podporu umenia.