Po troch dňoch a nociach nepretržitej kníhkupeckej prevádzky prichádzajú prvé známky únavy. Keď o polnoci odídu poslední zákazníci, treba bojovať s pokušením zaspať a prázdnym kníhkupectvom, avšak festival je festival a pravidlá sú dané už v jeho názve: 7 dní – 7 nocí. Treba vydržať!

Narozdiel od náročných chvíľ nadránom, večer je program festivalu nabitý a odráža sa to aj na jeho návštevnosti. Inak tomu nebolo ani v stredu. O šiestej sa sála za kníhkupectvom Artforum zaplnila na podujatí, ktoré predznamenáva nový diskusný cyklus z produkcie Literárnej bašty o cestovaní medzi riadkami a krajinách z kníh. V prvej časti formátu StrelkΔ cestovateľka Veronika Střelcová predstavila svoje putovanie po Islande s knihami Jóna Kalmana Stefánsson, ktoré rámcuje najmä oblasť medzi mestami Keflavík a Ólafsvík. Veronika čítala z prekladov Stefánssonových kníh z vydavateľstva Artforum a rozprávala o premene drsnej krajiny na destináciu, ktorú ročne navštívia 2 milióny turistov. Cyklus literárneho putovania StrelkΔ bude pokračovať v zimnej sezóne.

Výborná atmosféra sa niesla aj nasledujúcim koncertom v kultúrnom centre Záhrada. Po čase sa do Banskej Bystrice vrátil Kubo Ursiny, tentokrát aby predstavil svoj obnovený projekt Teatro Fatal, v ktorom vystupuje s renomovaným bubeníkom a skladateľom Mariánom Slávkom a mladými bratislavskými hudobníkmi Štefanom Tomkom a Tomášom Michalčákom. V úplnej premiére zazneli piesne z Kubovej vlastnej dielne, ale aj niekoľko skladieb od jeho otca Deža Ursinyho. Nový netradičný zvuk v „ursinyovských“ piesňach nebol jediným prekvapením večera. Počas nie príliš dlhého, ale o to viac intenzívneho programu zaznela po prvý raz naživo aj autorská skladba Mariána Slávku s názvom Ona z albumu Vláska, ktorá patrila k vrcholom večera.

Nabitý festivalový program pokračuje aj vo štvrtok. Po 19. hodine bude v Záhrade uvedené divadelné spracovanie knihy reportéra Martina Pollacka Americký cisár v koprodukcii Divadla Pôtoň a Štúdia 12. Na mimoriadne silný divadelný zážitok nadviaže jeden z ďalších festivalových tipov. Do Kina v bazéne príde o 21.00 h režisér Patrik Lančarič uviesť svoj nový film o básnikovi Miroslavovi Válkovi. Rozhodne si tieto kultúrne udalosti nenechajte ujsť.

Celý program festivalu nájdete TU alebo na www.literarnabasta.sk.

Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Fond na podporu umenia.