Tak banskobystricky… Komentárový mesačník Filipa Roháčeka, ktorého prvé štyri diely vám priniesol ešte portál Bystricoviny.sk vám prinášame aj na našom portáli, kde zároveň nájdete  aj nové blogy Tak banskobystricky…

To, že mám vždy a všade oči a uši otvorené už pomaly vyzerá na moju vrodenú chorobu, ale opäť  opriem svoj každomesačný „blog” o vypočuté z ulíc. I keď som bol ešte pred vydaním tohto blogu, zdr… za to, že opäť o tom, ako som počúval cudzie rozhovory. No ale naposledy :-)… Idem si v jeden, ešte upršaný deň (minulý týždeň ich bolo…), popri Priore a pri predchádzaní dvoch starších dám som začul ich debatu, ktorá ma až donútila spomaliť.  „Takí zlí ľudia, ako sú teraz v politike, tam ešte nikdy neboli. Ja voliť nepôjdem, lebo tí blbci si to nezaslúžia.” Tak toľko odpočuté, tento raz gramaticky správne…

Rozmýšľal som po zvyšok cesty nad jej slovami. Zvažoval, či sa naozaj dajú nájsť kandidáti, ktorým verím. A ja som takých našiel. Dokonca v takmer každej strane. Lenže osobnosti u nás veľmi nerozhodujú, rozhodujú stranícke vedenia. Na rozdiel od drvivej väčšiny Slovákov a určite aj časti kandidátov, som si vyberal stranu, ktorú pôjdem voliť podľa jej programu.  Niekde som sa neubránil smiechu, niekde plaču. Uvidíme čo nakoniec zvíťazí. Ja som si stranu aj ľudí našiel. Tejto pani by som však teraz položil jednoduchú otázku. Ako sa chcete zbaviť zlých ľudí v politike, keď nepôjdete voliť?

Ak si niekto chce myslieť, že každý na kandidátkach je zlý, tak v poriadku. Je to názor nerozhodného človeka, ktorému je jeho krajina ľahostajná. Takí však nech sú potom naveky ticho. Ak máme možnosť vybrať si ľudí, ktorí o nás budú rozhodovať, tak prečo ju nevyužiť? Prečo v podstate podpísať zmluvu s diablom a nechať svoj život na pospas hocikomu a hocičomu? Aké je toto riešenie pre život človeka? Chápem. Niekto má v živote toľko priorít, ako prstov jednej ruky. Lenže, prečo potom takýto človek čaká, že bude mať splnených aj tých zopár priorít svojho života. Povedzme trebárs prácu… Pracovné miesto skončí a bez dobrého podnikateľského prostredia a lákania nových investorov nové nevznikne. A podmienky tohto nastavujú práve poslanci, práve vláda, práve ministerstvá, práve štátne orgány…

Je na vás koho budete voliť. Svoj názor tu prezentovať nebudem. Podstatné je rozhodnúť o svojej budúcnosti. Že jeden hlas je nepodstatný?  Ja som porevolučné dieťa a hovorí sa, že až moje deti budú mať myslenie úplne očistené od socializmu. Chcem veriť tomu, že to bude ešte skôr, alebo sa mám poponáhľať s deťmi, no jedno z toho. Verím, že Slováci sú si vedomí sily demokracie. Pretože v demokracii rozhoduje každý človek o tom, komu dôveruje a koho považuje za svojho najlepšieho zástupcu.

Samozrejme skúsenosti ukázali, že nič nefunguje dobre. Slovensko bolo sklamané z ľavicovej vlády, bolo sklamané z pravicovej vlády, teraz je opäť sklamané z ľavicovej vlády… No nepoučíme sa a nepoučíme. A samozrejme chyby robia politici a robia ich veľa. Ale je na verejnosti, aby po voľbách tlačila na svojich volených zástupcov a potom od nich očakávala navrátenie dôvery, ktorú do nich vkladala.

Nakoľko sú ľudia znechutení politikou? Oslovila ich nudná a neskôr až naivne populistická kampaň? Rozhodnú mladí, tak ako v Čechách? Bude chcieť Slovensko ďalej sociálne istoty za každú cenu, alebo sa vydá pravicovou cestou? Otázok pred dvanástym júnom je habadej. Otázne je, na koľko z nich dostaneme po dvanástom júni odpovede.

Spojenie „poďte voliť” sa na nás valí zo všetkých strán, ale nie je to len fráza Banskobystričania. Pridávam sa k tejto výzve. Dúfam, že Slováci prídu vyjadriť svoj názor a rozhodnúť o svojej budúcnosti.

Výsledky parlamentných volieb a zostavovatelia budúcej vládnej koalície dajú aj jasný signál pred nadchádzajúcimi lokálnymi voľbami. Tie sa nás dotýkajú bytostne, jednak ako Banskobystričanov, ale jednak aj portálu Bystricoviny.sk. Parlamentným voľbám sme sa totiž vo veľkom nevenovali, ale pred voľbami do mestskej samosprávy, keďže sme regionálny portál, budeme miestom kde nájdete množstvo informácií o kandidátoch, rozhovory, okrúhle stoly,…

Je bežné, že voliči v mestách sa rozhodujú podľa toho, kto aktuálne vládne krajine, veď „podľa toho budú do mesta tiecť peniaze…” No síce je to chorá myšlienka, ale u nás žiaľ úplná realita. To sa týka najmä voľby primátora. Nielen na uliciach počúvam, že ten súčasný sa už pomaly môže začať baliť. Otázkou je, či sa nájde dostatočne silná osobnosť, ktorá mu bude patričnou konkurenciou. No to už budeme riešiť neskôr, veď do 27. novembra je ešte ďaleko. Nateraz, Slovensko rozhodni o sebe!