Plavci UMB spod Urpína sa vytiahli: na mládežníckej olympiáde partnerských miest  v anglickom Durhame získali 1 striebornú a 4 bronzové medaile. Je to veľmi cenný výsledok šestice mladých plavcov, ktorí tak vôbec neboli len do počtu.

Oficiálny maskot podujatia lev CoDy privítal približne 250 športovcov z jedenástich krajín (Bangladéš, Brazília, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Jordánsko, Rusko, Slovensko, Srí Lanka a Anglicko). Pestrofarebný sprievod ulicami mesta Durham pod vlajkami jednotlivých zúčastnených krajín, miestny orchester, olympijský sľub v každom jazyku zúčastnených krajín (za Slovensko ho predniesol plavec Daniel Očenáš), účasť veľvyslancov a generálnych konzulov, kultúrny program – taký bol úvodný športový deň olympiády, atmosféra nadchla všetkých.

V plaveckom komplexe Freeman´s Quay Leisure Centre sa v 25-metrovom bazéne predstavila aj šestica pretekárov z Plaveckého oddielu KTV UMB Banská Bystrica, ktorá na tejto mládežníckej olympiáde reprezentovala mesto Banská Bystrica. Súťažilo sa v jednej vekovej kategórií do 15 rokov. Mládežnícke banskobystrické plávanie znovu zanechalo v zahraničí veľmi dobrý dojem, čo mladí plavci potvrdili ziskom 1 striebornej a 4 bronzových medailí ako aj ďalšími veľmi dobrými umiestneniami. „Prichádzajú vážne ponuky na zahraničné kontakty a preteky. Len keby peňazí bolo,“ povzdychol si tréner Milan Záborský.

Najlepšie si počínal ANDREJ BROZMAN (najlepší športovec mesta Banská Bystrica za rok 2011 v kategórii juniori/olympijské športy), keď v silnej konkurencii v 50-metrovom kraulovom šprinte vybojoval striebornú medailu vo svojom najlepšom osobnom výkone 0:26,71. V ďalších dvoch disciplínach na 100 m voľný spôsob a 100 m motýlik taktiež opravoval svoje osobné maximá, ktoré mu však stačili „len“ na nepopulárne štvrté miesta hneď za stupňami pre víťazov.

Veľmi príjemným prekvapením boli dve bronzové medaile FILIPA BANSKÉHO v prsiarskych disciplínach na 50 a 100 metrov v jeho najlepších osobných výkonoch. Aj šieste miesto v disciplíne 200 m polohové preteky je pekný výsledok.

Výborne si počínala JÚLIA VRBOVÁ, ktorá v tohtoročnej sezóne zaznamenala výrazný progres svojej výkonnosti čo potvrdila ziskom dvoch bronzových medailí na 50 m a 100 m prsia. Solídne 6. miesto obsadila na 200 m polohové preteky.

MICHAELA MEDVEĎOVÁ prišla o bronzovú medailu na 100 m znak až v dohmate, keď ju od cenného kovu delili len 2 stotinky sekundy – škoda, za výrazné zlepšenia osobných výkonov ako aj za jej ďalšie umiestnenia (5. miesto na 100 m motýlik a 6. miesto na 50 m znak) by si ju určite zaslúžila aj ona.

DANIEL OČENÁŠ skončil na kvalitnom 5., 6. a 7. mieste a ADRIANA FEDOROVÁ sa zaradila taktiež do prvej desiatky umiestneniami na 5., 8. a 9. mieste vo svojich najlepších osobných výkonoch. Úspešné vystúpenie plavcov ukončili polohové a kraulové zmiešané štafety chlapcov a dievčat v ktorých mladí banskobystričania skončili na 4. resp. 7. mieste.

„Bolo fantastické, vidieť výsledky práce takto zúročené. Osobáky sa množili, prišli aj medaile, nadšenie. Takto akosi si predstavujem napredovanie v bazéne,“ skonštatoval Záborský.

A určite ďalším neopakovateľným zážitkom bola aj osobná účasť mladých športovcov na ceste olympijského ohňa, ktorý putuje do Londýna na „veľkú“ olympiádu (olympijský oheň dorazil do Británie z Grécka 18. mája a pochodeň ponesie počas 70 dní na 8000 míľ dlhej trase 8000 ľudí). Na záverečnom bankete bol osobne prítomný aj oficiálny hlavný štartér londýnskej olympiády pán ALAN BELL, ktorý víťazom atletických disciplín odovzdával medaile,“ informoval záverom Milan Záborský.

Je treba veriť, že aj v nasledujúcich rokoch mladí športovci, ktorí svojimi skvelými výsledkami zviditeľňujú mesto Banská Bystrica, región, ako aj celé Slovensko nájdu pochopenie a podporu u predstaviteľov mesta pri ich ďalšom športovom raste ako aj  účasti na takýchto podujatiach.