Jedenásť intenzívnych vzdelávacích workshopov s ľuďmi, ktorí majú chuť a potenciál meniť svoje okolie a spoločnosť k lepšiemu, vedomosti, inšpirácia, cenné kontakty a vlastný projekt. To všetko počas jedného roka na Sokratovom inštitúte.

Dvadsať mladých ľudí aj tento rok získa jedinečnú možnosť študovať na Sokratovom inštitúte. Študentom ročné štúdium prinesie nové vedomosti, skúsenosti, inšpirácie, ale aj cenné kontakty od špičkových lektorov v oblasti riešenia konfliktov, práva, médií, globálneho vzdelávania, ekonómie, novodobých dejín Slovenska alebo spoznávania slovenskej prírodnej divočiny. Vzdelávací program Sokratov inštitút je jediné štúdium na Slovensku zriadené neziskovou organizáciou, ktoré zastrešuje univerzita.

Technická univerzita vo Zvolene a nezisková organizácia CEEV Živica vytvorili priestor pre rozvoj mladých ľudí v kritickom myslení voči svetu i sebe samým vo forme jedenástich intenzívnych víkendových workshopov. „Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, charakter a odvahu,“ hovorí zakladateľ Sokratovho inštitútu Juraj Hipš.

Štúdium prebieha na zaježovských lazoch, vo Vzdelávacom centre Zaježová (20 km od Zvolena), kde majú študenti možnosť naplno sa ponoriť do témy workshopu a s lektormi viesť aj neformálne diskusie. Vzdelávacie centrum sídli v gazdovskej usadlosti. Celý komplex bol zrekonštruovaný s využitím environmentálnych technológií a prírodných materiálov. Workshop Európska divočina s ochranárom a filmárom Erikom Balážom sa koná vo voľnej prírode v Tatranskom národnom parku, v Tichej a Kôprovej doline. Študenti teda exkluzívne zažijú aj divočinu Tatier na územiach, ktoré nie sú prístupné verejnosti.

Na workshopy do Zaježovej pozýva Sokratov inštitút lektorov z celého sveta a, samozrejme, aj zo Slovenska. V novom akademickom roku to bude svetoznámy lingvista a antropológ Daniel Everett, profesorka globálneho vzdelávania z University of British Columbia v Kanade Vanessa Andreotti či spisovateľ, disident a novinár Martin Šimečka. V študijnom programe je zaradený aj praktický workshop o práve, ktorý vedie riaditeľka Centra právnej pomoci Eva Kovačechová, ale aj workshop zameraný na fungovanie ekonomiky a peňazí v lokálnom aj globálnom kontexte.

Študenti počas roka pracujú na svojom mikroprojekte, ktorý má verejnoprospešný charakter. K realizácii mikroprojektu či nastaveniu grantu ich zaškolí známy kouč Tomáš Pešek. Medzi úspešné projekty absolventov Sokratovho inštitútu patria napríklad záchrana starých odrôd ovocia, rekonštrukcia študovne na internátoch či zlepšenie marketingu a fundraisingu neziskových organizácií. „Najcennejšie na mikroprojektoch je, že nás učia samostatne hýbať vecami, poctivo uvažovať o jednotlivých krokoch, prepájať ľudí, operatívne reagovať na ťažkosti, efektívnejšie si zorganizovať čas a poznať tú radosť, keď vytvárame niečo vlastné,“ povedal absolvent Sokratovho inštitútu Tomáš Hallon.

Od prvého akademického roku 2013/2014 viac ako 60 absolventov a absolventiek Sokratovho inštitútu vytvorilo inšpiratívne mikroprojekty, z ktorých mnohé sú už zrealizované a znamenajú pozitívnu zmenu v obci, meste, regióne, škole či v práci.Práca na vlastnom projekte a jeho záverečná obhajoba je podmienkou absolvovania štúdia. V aktuálnom akademickom roku 2016/2017 študuje a projekty pripravuje dvadsať mladých ľudí z rôznych kútov Slovenska.

„Zmena spoločnosti vyžaduje veľa času. To, čo sa však dá urobiť okamžite, je ísť príkladom a ukázať, ako by to mohlo vyzerať. Takýmto príkladom je Sokratov inštitút. Nadväzuje na Sokratove myšlienky, pestuje dialóg, kritické myslenie a vedie mladých ľudí k aktivite,“ hovorí riaditeľ Sokratovho inštitútu Rado Sloboda.

Na Sokratov inštitút sa môžu prihlásiť študenti/študentky a absolventi/absolventky vysokých škôl rôznych odborov od 18 do 32 rokov. Vďaka firemnému partnerovi – Západoslovenské elektrárne, je štúdium na Sokratovom inštitúte bezplatné. Prihlášku na štúdium a ďalšie informácie o Sokratovom inštitúte nájdete na nasledujúcom odkaze. Uzávierka prihlášok je v piatok 30. apríla.