Terestriálne digitálne televízne vysielanie postupne prechádza na modernejšie technológické riešenie, a to systém DVB-T2. Časť programovej ponuky aj v Banskej Bystrici, tak môže byť od stredy pre niektorých divákov nedostupná.

Vysielač v Laskomeri.
Vysielač v Laskomeri.

V Banskej Bystrici je momentálne prostredníctvom voľného vysielania DVB-T z vysielača v Laskomeri dostupných základných 12 programových služieb (Jednotka, Dvojka, Markíza, Doma, Dajto, Joj, Plus, Wau, Senzi, Lux, TV Osem, TA3) a ďalšie dve stanice v rámci štvrtého multiplexu (ČT1, ČT2) rovnako bezplatne, ale s nutnosťou registrácie. V rámci tohto multiplexu zároveň prebieha aj kódované spoplatnené vysielanie ďalších dvanástich programov v rámci služby Plustelka spoločnosti Towercom, ktorá je prevádzkovateľom hlavných vysielačov na území Slovenska.

Okrem toho vysiela v Banskej Bystrici aj ďalší terestriálny DVB-T vysielač spoločnosti AVIS z Belvédera, z ktorého vysielajú ďalšie tri televízie (TV Hronka, Šlágr TV, NOE).

K zmene od stredy dochádza v rámci štvrtého multiplexu Towercomu, ktorý vysiela spomínanú spoplatnenú službu, avšak aj uvedené programy ČT 1 a ČT 2.

Niektorí užívatelia starších televízorov bez digitálneho tunera s podporou systému DVB-T2 alebo starších set-top boxov, ktoré si kupovali v začiatkoch digitálneho vysielania, musia teraz pristúpiť ku kúpe novších zariadení. O nutnosti výmeny ale spoločnosť Towercom svojich zákazníkov informovala vopred.

Nový štandard v budúcnosti umožní využitie jedného televízneho kanála digitálneho vysielania pre ešte väčší počet staníc v stále vysokej kvalite prenášaného obrazu a zvuku. Prechod na túto technológiu v rámci štvrtého multiplexu je ale len začiatkom úplnej zmeny všetkých multiplexov na vysielanie v DVB-T2 po roku 2020.

Zmena sa i tak dotkne len menšinovej časti publika, keďže veľká väčšina televíznych divákov na Slovensku využíva pre príjem televízneho signálu služby káblových operátorov, providerov IPTV alebo satelity.

Digitálne terestriálne vysielanie nahradilo analógové vysielače na Slovensku v roku 2011. Od roku 2013 sa po kompresnom formáte mpeg-2 začal s príchodom vysielania v HD využívať čoraz častejšie aj kompresný formát mpeg-4. Ani v prípade, ak diváci majú vo svojich tuneroch podporovaný formát mpeg-4, nemusí to ešte znamenať, že ich zariadenie príjma aj signál v rámci DVB-T2. Vo vyššom štandarde DVB-T2 začali v niektorých európskych krajinách vysielať už v čase, keď sa u nás spúšťalo len vysielanie na staršej technológii.