BBonline.sk (FR), grafika: BBo, zdroj: ŠÚ SR | 11.3.2012

VOĽBY 2012 v Banskej Bystrici: Definitívny zánik pravicovej bašty

V Banskej Bystrici odovzdali voliči spolu 38 947 platných hlasov. Volieb sa celkovo zúčastnilo až 59,98% z 65 886 možných voličov v meste pod Urpínom, čo predstavuje 39 519 voličov. 

Až 16 146 hlasov pripadlo víťazovi volieb – strane SMER – Sociálna demokracia. Za ňou v Banskej Bystrici nasleduje zoskupenie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, potom SDKÚ-DS, SaS a KDH. MOST-HÍD by sa podľa hlasov voličov z Banskej Bystrice do parlamentu nedostal. Volebné výsledky mesta takmer korešpondujú s výsledkami volebného obvodu, ale s celoslovenskými sa už pomerne výrazne líšia. SMER-SD má v Banskej Bystrici zhruba o 3% nižšiu podporu ako celoslovensky, podobne je na tom aj MOST-HÍD. KDH má podporu nižšiu o vyše 1%. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti majú v Banskej Bystrici naopak o zhruba 4% vyššiu podporu, ako je ich celoslovenský výsledok. Podobne je na tom aj SDKÚ-DS a Sloboda a Solidarita.

Mimoriadne zaujímavé je sledovať názorový vývoj Banskobystričanov za uplynulé roky. Najvýraznejší odliv voličov zaznamenala pod Urpínom SDKÚ-DS. Z vyše 30% banskobystrických voličov v roku 2006 je to teraz už len tretina. Naopak SMER-SD kontinuálne rastie a za uplynulé necelé dva roky získal až takmer 11% voličov. Rapídny pokles voličov zaznamenala v Banskej Bystrici naopak strana Sloboda a Solidarita, ktorej voličská základňa klesla až o desať percent. Výrazný nástup zaznamenala nová politická formácia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, mierny nárast zaznamenali KDH a MOST-HÍD.

Porovnanie výsledkov vybraných politických strán
vo voľbách do Národnej rady za Banskú Bystricu:

ROK: SDKÚ-DSSMER-SDSNS – KDH – SaSMOST-HÍD
2002: 24,16%15,51% –   3,04% –  5,76%
2006: 30,32%29,44%12,72% –  5,46%
2010: 25,16%30,94% –   3,46% –  6,37% – 19,36%2,92%
2012: 10,34%41,45% –   3,37% –  7,50% –  9,14%3,65%

 • Móricko

  To ste už vážne rozum potratili? Dobre mám rád recesiu ale toto sa nejak vymklo..

 • Karkulka

  čo pravicové strany priniesli BB ?

 • Móricko

  to čo lavicové odniesli ;)

 • julo

  a co lavicove? zlodejinu..

 • karči

  Pán Roháček hovoriť o definitívnom zániku sa mi zdá prisilné!

 • Ruzen

  … prepánajána, to je ČO za nadpis??? :(
  …”definitívne” môžu byť tak dane a smrť – ale “pravicová bašta”? :( … a spojenie tých dvoch výrazov je v tomto prípade neadekvátne :(
  – “za první, nevím, co to je, za druhé mne to uráží” – ako by povedal klasik :)
  … naozaj PRISILNE SLOVA :(

 • karči

  Nadpis hodný TOMANA :D

 • karol

  nie lavica ale pravica to tu vsetko dodrbala a odniesla cvarga jedna

 • karči

  karol ďakujeme za fundovaný názor, zabudol si však na jednu maličkosť a to, že v Bystrici pravica nikdy nevládla! Takže ak tu niekto niečo dodrbal tak to bol predovšetkým SMER!

 • Merlin

  Hmm… Za Meciara k nam do BB doslo niekolko uradov ( Danove riaditelstvo ci centrala Slovenskej posty a ine.. ) a tym zvysenie pracovnikov aj v socialnej poistovni a inych oblastiach… Za Fica na pan Vazny konecne po 20 rokoch demokracie spojil BB s EU cize Bratislavou 4 prudovou cestou v podobe rychlostnej cesty a hlavne sa konecne zacal stavat obchvat BB, cize to pomoze nam Bystricanom.. Kto iny a hlavne kto z pravicovych politikov myslel na BB ci na BB kraj alebo VUC???? Mam pocit, ze ani jeden jediny a este aj to malo prace co tu bola v podobe nejakych uradov ( kedze velke firmy o BB bez rychlostnej cesty nemali doposial ziadny zaujem) PRAVICA opat vzala do BA.. Este, ze nestihla vziat centralu posty inak by museli prepustat okrem danoveho uradu aj posta ci socialna poistovna, kedze dochodky idu cez BB pobocku do celeho slovenska, koli tomu ze centrala posty je u nas.. Zaroven sa pravica pokusa pod ruskom ” lepsieho” zrusit STV v BB a budova po nie malej rekonstrukcii je uz na predaj, len aby vsetko islo do ruk vyvolenych s dobrou proviziou ( Gorila).. Takze sa necudujum, ze pravica v BB prehrava a volic v BB si vybera tych od ktorych sice neprsi, ale aspon cosi kvapka..Pravica v BB pracu len berie a to je BB kraj jeden s najvyssou nezamestnanostou….Takze pravica ci lavica???? Tak ci tak si myslim, ze BB je akoby mimo zaujmu politickych elit na Sk…

 • Rudolf Gyro Kubík

  Cvikačky už cvakli :) link…