Na pokraji historického úspechu sa ocitli banskobystrickí hokejisti pred rozhodujúcim siedmym zápasom semifinálovej série Tipsport extraligy proti Nitre. V prípade víťazstva by pre mesto pod Urpínom zabezpečili vôbec prvú miestenku vo finále play-off najvyššej domácej súťaže.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 22. König (Stümpel, Tománek) – 3. Lamper (Zigo, Matoušek), 62. Kytnár (Rosandič, Čížek) Zápas sledovalo v Nitre 3600 divákov (vypredané). Na zápasy 3:4 – do semifinále postúpila Banská Bystrica.

Zostava HK Nitra: Valent – Ordzovenský, König, Milo, Mezei, M. Novák, Kuzma, Bednár – Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, Štefanka, Bajtek – Slovák, Školiak, H. Ručkay – Mráz, Lelkeš, J. Ručkay – Piačka

Zostava HC’05 Banská Bystrica: Corbeil – Rosandič, Čížek, Gründling, Guimond, Bambúch, Kousalík, Jaborník – Kudrna, Kytnár, White – Surový, Handzuš, Hudec – Handlovský, Heizer, Kafka – Matoušek, Zigo, Lamper – Kadura

Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs. HK Nitra - 27.03.2015 - Banska BystricaTradične do posledného miesta zaplnený nitriansky zimný štadión bol svedkom úvodného gólu stretnutia už v tretej minúte. Lamper za bránkou domáceho tímu vyhral súboj s Milom, nakorčuľoval si pred bránkovisko a nikým nebránený poslal puk pomedzi Valentove betóny do siete. V piatej minúte takmer Corbeil doprial zlou rozohrávkou gólovú radosť Henrichovi Ručkayovi, aby o dve minúty neskôr strelu Michala Nováka tečoval tesne vedľa svätyne baranov Lukáš Novák. Na rozdiel od predchádzajúcich stretnutí hrali obe mužstvá opatrnejšie, v snahe vyhnúť sa akýmkoľvek zaváhaniam. Z druhej polovice úvodného dejstva preto zaujali iba akcie Henricha Ručkaya a Lelkeša, ktorí z dobrých pozícii nedokázali trafiť priestor medzi žrďami Corbeilovej bránky.

Na začiatku prostrednej časti duelu hrali Nitrania dlhú presilovku piatich proti trom, keď na trestnej lavici sedeli až traja hráči súpera. Tománek v nej najprv pred odkrytou bránkou nepochopiteľne namiesto streľby zvolil prihrávku na prikrytého spoluhráča, aby následne Stumpel nabil Königovi, ktorý delovkou z prvej nedal šancu Corbeilovi. V dvadsiatej ôsmej minúte mohol hosťom prinavrátiť vedenie Handzuš, no jeho zakončeniu chýbala presnosť. O štyri minúty neskôr sa v gólovej šanci ocitol osamotený Rosandič po prihrávke Surového, aby z následného protiútoku hosťom poriadne zavaril Tománek. V tridsiatej piatej minúte zmaril Corbeil únik Piačka po prečíslení domáceho kolektívu. Na opačnej strane dve minúty pred druhou sirénou rovnako nevyzrel na Valenta Kudrna.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs. HK Nitra - 27.03.2015 - Banska BystricaV štyridsiatej piatej minúte si Kafka nakorčuľoval na Whiteovu prihrávku, jeho strela z bezprostrednej blízkosti však minula bránku. Udrieť však vzápätí mohli aj domáci po zakončení Jakuba Ručkaya, ktorý takmer nachytal na hruškách Corbeila. Kanadský gólman v službách baranov puk vyrazil tesne nad hornú tyčku. V štyridsiatej ôsmej minúte najprv Kytnár ani na dva razy neprekonal Valenta po ideálnom pase Hudeca spoza bránky, následnej Kafkovej pohotovej strele do protipohybu nitrianskeho gólmana opäť chýbali centimetre. Šesť minút pred koncom riadneho hracieho času Pupák takmer dopravil vyrazený puk do banskobystrickej siete po Lelkešovej koncovke. V záverečných momentoch posledného dejstva Nitrania zatlačili súpera do defenzívy, ale s náznakmi šancí si Banskobystričania spoľahlivo poradili. V nasledujúcom predĺžení sa o historický úspech banskobystrického hokeja postaral Kytnár, ktorý upratal vyrazený puk do odkrytej nitrianskej svätyne a potešil početnú skupinu fanúšikov v sektore hostí.

Prvý finálový duel odohrajú barani na metropole východu v stredu 1. apríla. Začiatok je stanovený na 17.00 hod.