Prvá tretina nebola dobrá, v druhej sa to zlepšilo a v treťej bystrickí fanúšikovia explodovali radosťou. Hráči HC ’05 iClinic Banská Bystrica gradovali svoj výkon, až o treťom víťaznom stretnutí vo finále rozhodli 57 sekúnd pred koncom.

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:0,0:0,0:2) – stav série 1:3

Góly: 9. Tvrdoň (Slovák, Milam) – 59. Kafka (Surový), 60. Surový (Kafka). Zápas v Nitre sledovalo 3600 divákov.

Zostava HK Nitra: Hartzell – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, Meland, Korím, Pupák – Blackwater, Slovák, Macík – Kutálek, Krištof, Ručkay – Tvrdoň, Šille, Šiška – Bajtek, Paukovček, Štefanka.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lawson – Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Ďatelinka, Rosandič – Hickmott, Surový, Skalický – Matoušek, Zigo, Lamper – Kafka, Higgs, Buc – Trukhno, Bortňák, Handzuš.

Kapitán Tomáš Surový ukázal svoje kvality a v poslednej minúte rozhodol o výhre baranov. Foto: archív BBonline (M. Búrik)

Nitra musela, Banská Bystrica mohla. Aspoň tak by sa dali definovať možnosti oboch tímov pred začiatkom štvrtého finále za stavu 2:1 pre hráčov spod Urpína. Domáci od začiatku sršali aktivitou a „baranov“ prakticky nepúšťali z ich obranného pásma.  Gólu sa však „Corgoni“ dočkali až v presilovej hre o dvoch hráčov. Najskôr sa nechal vylúčiť Sersen, chvíľu na to aj Matoušek a po krásnej biliardovej akcii skóroval do prázdnej brány Tvrdoň.

O pár sekúnd neskôr vyhodil puk z vlastnej obrannej tretiny Branislav Kubka a tak Nitra znova hrala presilovú hru o dvoch hráčov. Túto už nevyužila, aj keď v nej mal veľkú šancu Blackwater. Ďalšie príležitosti mali aj Milam, Macík či Šiška, avšak prekvapivá voľba v bráne, Nathan Lawson, chytal veľmi dobre.

V prostrednej časti hry okrem šancí a tvrdého hokeja zaujali hlavne vylúčenia. Už v úvodnom dejstve bolo na trestnej lavici päť hráčov, teraz sa k nim pridali ďalších štrnásť, po sedem na oboch stranách. Práve tento aspekt dosť narušil priebeh a plynulosť hry, keďže sa často prerušovalo. Niekoľko možností sa predsa len zrodilo, no ani Lawson a ani Hartzell v prostrednej časti hry neinkasovali.

Banskobystričania ožili v poslednej časti hry a to malo za následok veľké šance. Dávid Buc v 44.minúte dostal puk do siete, gól neuznal videorozhodca, pretože ho útočník hostí dosiahol nohou. Následne sa pri šanciach predviedli brankári, ako Lawson, tak aj Hartzell. Pomaly sa zdalo, že Nitra by mohla vyrovnať sériu. Tento pocit na tribúnach prevládal aj po strele Surového do tyče, no po tom, ako Vladimír Országh dve minúty a sedemnásť sekúnd pred koncom odvolal gólmana a poslal do hry šiestich korčuliarov defenzíva Nitry zabudla na úplne voľného Petra Kafku a ten vyrovnal. Aby toho nebolo málo, presne 57 sekúnd pred koncom o víťazstve a treťom bode v sérii rozhodol kapitán Tomáš Surový.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner HC ’05: „Chceli sme vstúpiť aktívne, ale opak bol pravdou. Prvú tretinu sme hrali veľmi slabo. Hneď dvakrát sme súperovi ponúkli presilovku päť na tri, dostali sme pri nej gól. Bolo tam veľa vylúčených, nevedeli sme sa dostať do tempa, Nitra mala viac z hry. V druhej tretine sa zlepšili, ale stále to nebolo ono. Presilovky sme hrali veľmi zle, poriadne sme ani neohrozili súpera. Do tretej tretiny sme šli s tým, že je rovnaká situácia ako včera a že spravíme všetko pre to, aby sme sa pokúsili zvrátiť výsledok. Bolo sme ďaleko aktívnejší, tlačili sme sa do brány. Aj so šťastím a prispením enormného úsilia a chcenia sa nám to dnes podarilo.“

Andrej Kmeč, tréner HK Nitra: „Zápas sa nám opäť vymkol z rúk v závere. Rozhodla o tom naša strelecká nemohúcnosť. Strašne sa narobíme na každý gól. Hlavne v prvej tretine sme boli jednoznačne lepší, mali sme enormné množstvo šancí, ale dali sme len jeden gól. V druhej tretine sa to trošku vyrovnalo, no zas sme mali šance. Keď neodskočíme na viac, ako jeden gól, súper cíti šancu. Je to o jednom odrazenom puku a nám tie závery nejdú. Včera aj dnes sme spravili individuálne chyby a vyhraté zápasy sme prehrali.“

Nathan Lawson, brankár HC ’05: „Začali sme trochu pomaly a mali problémy s vylúčeniami, ale v závere sme sa zomkli a bolo to neuveriteľne úžasné. Je skvelé, že sme dokázali predviesť takýto comeback, ale nabudúce potrebujeme hrať dobre celých šesťdesiat minút. Získali sme tu dve výhry, čo je pre nás skvelé, potrebujeme však pokračovať v nastolenej robote. Je to luxus pre náš tím, že sme s Cashom obaja kedykoľvek schopní nastúpiť. Jason potreboval menší oddych. Ja som kedykoľvek pripravený ho zastúpiť a plniť svoju prácu.“

V sobotu aj s veľkoplošnou obrazovkou pred štadiónom

Piaty zápas, ktorý pre banskobystrický klub môže znamenať prvú šancu na zisk historického titulu, sa odohrá v sobotu 22. apríla. Úvodné buly je naplánované na 18.30 h.

Už dnes je zápas beznádejne vypredaný, no pred štadiónom bude pre všetkých priaznivcov, ktorým sa lístok neušiel, pripravená veľkoplošná obrazovka. Klub navyše avizuje pre fanúšikov pred štadiónom aj občerstvenie zadarmo.

Pozrite si aj:

19.4. – VIDEO: Nitra sa už chystala na predĺženie, zrazu prišiel Higgs a rozhodol
16.4. – FOTO+VIDEO: Barani po smolných góloch v závere dovolili Nitre vyrovnať
15.4. – FOTO+VIDEO: Prvý finálový krok barani zvládli a ujímajú sa vedenia v sérii