Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici vo štvrtok predstavilo verejnosti dlho očakávanú výstavu o šestnástom banskobystrickom pešom honvédskom pluku s názvom „Veľká vojna v našich životoch“. Príbeh mesta pod Urpínom a jeho obyvateľov v krušných rokoch 1914 – 1918 vypovedá expozícia v Thurzovom dome na Námestí SNP.

Príbehy našich starých/prastarých otcov

plagat velka vojna v nasich zivotochVýstava, ktorú pripravilo Stredoslovenské múzeum pri príležitosti jubilejného stého výročia začiatku 1.svetovej vojny, osloví nejedného Bystričana. Príbeh a osud 16. banskobystrického honvédskeho pluku, ktorý mal mierové sídlo v Banskej Bystrici priblíži návštevníkom najväčšie míľniky prvého celosvetového konfliktu. Autori výstavy Roman Hradecký a Vladimír Sklenka predstavia, medzi inými aj príbeh deviateho veliteľa pluku Ferencza Hilla, syna banskobystrického mešťanostu Júliusa Cesnaka, spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, študenta Janka Filipču z Poník, architekta Ladislava Hudeca, básnika Ivana Kraska, hudobného skladateľa Jána Móryho, ale aj mnohých iných.

„V časti galéria, ktorú tvoria fotografie 117 – tich príslušníkov banskobystrického honvédskeho pešieho pluku si môžu návštevníci výstavy nájsť svojho predka. Mnohí naši prarodičia zahynuli a zachované fotografie sú jediné, čo po nich zostalo. Veľká vojna tragicky zasiahla rodiny nielen v meste pod Urpínom, ale na celom Slovensku. Mnohí potomkovia padlých vojakov dodnes nevedia, že aj ich predkovia boli hrdinami brániacimi svoju vlasť a ideály aj za cenu vlastného života,“ hovorí Roman Hradecký, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Výstava 16. banskobystrického honvédskeho pluku z roku 1918

Súčasnú výstavu, ktorú tvoria predmety zo zbierok Stredoslovenského múzea, dopĺňa aj replika pôvodnej výstavy 16. banskobystrického honvédskeho pluku z roku 1918. Návštevníci Thurzovho domu tak môžu zhliadnuť viac ako 500 predmetov z pôvodnej výstavy, medzi inými aj zábavné karikatúry, ale aj časť venovanú padlému vojakovi – synovi banskobystrického mešťanostu Júliusa Česnaka presne tak, ako ju mohli vidieť Banskobystričania pred 96 rokmi. Súčasťou prehliadky sú aj maľované pohľadnice z frontu, ktoré boli na pôvodnej výstave predávané a zisk z predaja bol poukázaný vdovám a sirotám padlých vojakov.

Zberateľská lahôdka

Okrem vzácnych originálov fotografií a ďalších jedinečných originálnych dobových predmetov, ktoré dodnes ukrývali múry depozitu Stredoslovenského múzea, môžu návštevníci výstavy poslať korešpondenčný lístok s pôvodnou grafikou z výstavy 16. banskobystrického honvédskeho pluku z roku 1918 a s príležitostnou pečiatkou priamo z Thurzovho domu, vhodením lístka do repliky schránky poľnej pošty.

Príbeh hrdinstva mužov, na ktorých činy rokmi napadal prach a spomienku na ich odvahu, ktorá mnohých z nich stála život, si môžu návštevníci Thurzovho domu oprášiť a pripomenúť až do 15.februára 2015.