Lesy postupne hýria čoraz väčšou paletou farieb. Zatiaľ je to očividné najmä z vonkajšieho pohľadu, ale aj vnútro lesov sa postupne zapaľuje a zabúda na zelenú. A práve prechádzka farbami hýriacim lesom je jedným z najlepších liekov proti jesennej depresii. Pohyb, čerstvý vzduch a farby, ktoré povzbudzujú zmysly. To je účinná kombinácia v boji proti zhoršujúcej sa nálade, ktorú občas vyvoláva sychravé počasie s nedostatkom slnečných lúčov.

Neďaleko Horného Harmanca sa v Národnom parku Veľká Fatra nachádza Túfna dolina, ktorá je súčasťou Harmaneckého krasu. Dobrým východiskovým bodom prechádzky či túry je železničná stanica Harmanec – jaskyňa, ak idete autobusom tak Horný Harmanec polesie. Turistický rázcestník je umiestnený neďaleko a prezrádza, že Túfnou dolinou vedie zelená turistická trasa. Prvých dvadsať minút je potrebné prejsť po asfaltovej ceste proti prúdu potoka Harmanec. No jeho žblnkot sa postupne mení na slušný huriavk, kvôli ktorému nie je počuť ani prichádzajúce autá. Potok na seba strháva pohľady podobne ako vystupujúce skalné bralá, tak nezabudnite byť obozretní, lebo cesta je využívaná motoristami i cyklistami. Krátko pred odbočkou do Túfnej doliny vás môže upútať Čremošniansky tunel (č. 14). Je to najdlhší železničný tunel v Slovenskej republike, s dĺžkou 4 697 metrov. Nachádza sa medzi železničnými stanicami Harmanec – jaskyňa a Čremošné. No na trati Banská Bystrica – Čremošné, ktorá ďalej pokračuje cez Turčianske Teplice do Martina, je spolu 22 tunelov. Takže ak pôjdete do tejto časti Dolného Harmanca vlakom, prejdete osemnástimi tunelmi.

Hlavná cesta vedie ďalej do Zalámanej doliny, ktorú cyklisti a motoristi využívajú ako prístupovú trasu k horskému hotelu Kráľova studňa. A vpravo situovaný chodník vedie do Túfnej. Dolina dostala pomenovanie vďaka penovcom a penitcom, čo sú usadené horniny, v ktorých kvôli ich mäkkosti môžete nájsť napríklad odtlačky listov. Ľudovo sa tieto horniny nazývali „tufmi“ a tak vzniklo pomenovanie Túfna. Dolinu lemujú vápencové bralá a preteká ňou Túfna. Na vlhkých miestach rastie jelení jazyk a najmä v blízkosti potoka a v nepriehľadných častiach je dobré byť obozretný a robiť trochu hluk, aby ste náhodou nenatrafili na medveďa hnedého, ktorý môže mať neďaleko svoj domov. Chodník niekoľkokrát prechádza cez potok (k dispozícii sú dva drevené mostíky) a na jednom úseku je inštalovaná reťaz, ktorú oceníte, keď sú kvôli dažďu alebo zvýšenému toku Túfnej mokré skaly. Skúste si tiež všimnúť padnuté stromy v potoku, ktoré sú obalené vápnitým povlakom a skamenievajú. Trasa sa postupne odkláňa od potoka a vedie k bralám. Neďaleko chodníka sa nachádzajú dve riečno-krasové jaskyne: Dolná Túfna a Horná Túfna a krasová jama Zbojnícka jaskyňa. Verejnosti sú prístupné len sprievodcom. Stúpanie od Veľkého tunela trvá vyše hodinu, no keď prekonáte výškový rozdiel 340 metrov, chodník sa opäť napojí na cestu, ktorá vedie motoristov ku Kráľovej studni. Ocitnete sa nad Túfnou a v turistickom prístrešku si doprajete zaslúžený oddych

Prechádzka je najkratšia (3 hodiny), keď sa do Horného Harmanca vrátite opäť Túfnou dolinou. Zísť môžete aj Zalámanou dolinou, po ktorej chodia autá. Je veľmi dobre schodná, ale takmer dvakrát taká dlhá. Ak máte čas a chuť na celodenný výlet, môžete pokračovať k hotelu Kráľova studňa alebo až na Krížnu a následne si zvoliť zostupovú trasu.

Zaujímavosti v okolí: národná prírodná rezervácia Harmanecká tisina, vodný žľab Rakytovo, Harmanecký vodopád, Harmanecká jaskyňa.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/