Aj keď vedenie mesta hovorí o Dome kultúry ako o budúcom centre kreatívneho priemyslu, situácia okolo budúcnosti objektu je naďalej nejasná.

pocasie zima sneh
Zasnežené chodníky a cesta pred budovou niekdajšieho Domu kultúry na Námestí Slobody.

 Samospráva v súvislosti s domom kultúry pripravuje projekt na jeho rekonštrukciu a budúce oživenie, ktorý by mal byť spolufinancovaný z eurofondov. S kúpou budovy už predbežne počíta aj schválený rozpočet mesta. Vedenie samosprávy v ňom získalo priestor ponúknuť za budovu niečo cez 3-milióny eur.

Lenže vlastnícke vzťahy objektu a pozemkov sú, s ohľadom na prebiehajúci konkruz developera VAV invest, naďalej komplikované. Situáciu môžu ovplyvniť aj blížiace sa krajské voľby, ktoré pridávajú na vážnosti rozhodnutí mestských politikov. Časť z nich sa aktívne zúčastní aj župného plebiscitu.

Dom kultúry sa pritom už ocitol dvakrát v dražbe. A to na podnet rakúskej Waldviertler Sparkasse Bank uplatňujúcej si záložné práva voči developerovi VAV invest, ktorý sa ocitol v konkurze. Kupcu budova, pri vyvolávacej cene  6-miliónov eur, v dražbách nenašla. Navyše sa proti nim VAV invest a spoločnosti banskobystrického podnikateľa Petra Valacha bránia právnou cestou. Podľa Valacha bola totiž jeho spoločnosť prinútená ku konkurzu účelovo a za účelovú označuje aj predchádzajúcu účasť mesta vo veriteľskom výbore. Košická firma Profesionálna dražobná spoločnosť má ale budovu stále na svojich stránkach medzi pripravovanými dražbami.

Od minulého roka sa pritom komunikácia banskobystrického podnikateľa a zástupcov mesta odohráva aj na facebooku. Minulý rok takto Peter Valach kritizoval samosprávu, že nerokuje o svojich záujmoch priamo s ním. Aktuálne Valach na banskobystrických diskusných skupinách upozorňuje, že situácia s budúcou obnovou domu kultúry môže zostať ďalej patová a pokračuje v minuloročných obvineniach na stranu samosprávy.

„Myslím, že nemusíme dlho uvažovať o čo sa predstaviteľom mesta jedná. Kúpiť čo najlacnejšie a z prostriedkov eurofondov čo najdrahšie zrekonštruovať,“ hovorí. V reakcii na rozsiahle obvinenia mu však prvý viceprimátor Banskej Bystrice Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS) jasne odkazuje: „Ak chcete dom kultúry predať, odpovedzte nám na našu písomnú ponuku a môžeme začať rokovať. Všetko ostatné sú len báchorky na odpútanie pozornosti.“

Chýba širšia politická podpora

V kuloároch miestnej politiky sa už dlhšie hovorí o plánovanom čiastočnom rozpade koalície SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS. Opustiť by ju mal Karol Konárik mladší z SNS a tiež už dlhšie ohlásený kandidát na predsedu kraja Igor Kašper. Ten kandiduje do tejto pozície ako nezávislý, aj keď spomenutý poslanecký kolega Konárik ho už minimálne na sociálnych sieťach podporil. Vylúčiť sa preto nedá i stranícka podpora vo voľbách. Národniari ale avizovali vlastného kandidáta. Za SNS kandidoval aj historik a ďalší poslanec Marcel Pecník, ktorého ďalšie zotrvanie vo väčšinovom klube tak zostane rovnako minimálne otázne. Jasnejšie by v tejto veci mohlo byť v utorok,  na zasadnutí banskobystrického zastupiteľstva.

zastupitelstvo-foto-fuggerPráve dom kultúry a jeho kúpa je pritom dlhodobo tŕňom v oku týchto poslancov. Takto veľkú investíciu do tejto oblasti už viackrát spochybnili.

„Nie som proti domu kultúry. Ale až keď budeme mať všetky prioritnejšie veci v meste urobené, tak potom by mal prísť na rad dom kultúry,“ povedal na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva Igor Kašper. V tejto súvislosti upozornil, že spolu so spolufinancovaním projektu a predpokladom neoprávnených výdavkov by len samotné mesto mohla kúpa a rekonštrukcia objektu, napriek dotácii z eurofondov, stáť spolu až šesť miliónov eur.

Problém s plánovanou investíciou bez ďalších rokovaní potvrdil v decembri aj Marcel Pecník a jeho poslanecký kolega Karol Konárik vtedy ohľadom domu kultúry vyzval na obozretnosť a kritizoval „extrémne tempo investičných zámerov mesta“.

No nie sú sami. Kritiku v tomto smere vznášali minulý rok aj poslanci Klubu nezávislých poslancov. Ďalší z potenciálnych ašpirantov na kreslo župana a člen tohto klubu – Martin Klus, dokonca v decembri pri schvaľovaní rozpočtu navrhoval v tejto súvislosti špeciálne uznesenie. Poslanci ním mali priamo vyjadriť, že zároveň so schválením rozpočtu nesúhlasia s budúcou kúpou domu kultúry.

Schválenie takejto investície v zastupiteľstve tak môže kvôli oslabenej koalícii naraziť, aj keď opoziční poslanci z Banskobystrickej alternatívy dosiaľ zámer obhajovali. „Pokiaľ sa vytvoria podmienky na realizáciu projektu kreatívneho priemyslu a vytvoríme možnosti a príležitosti pre rozvoj mesta, pre prilákanie kreatívnych ľudí do mesta. Je potrebné takéto príležitosti využiť,“ povedal v decembri Milan Lichý (BBA).

Aby toho nebolo málo, otázne je nateraz aj zotrvanie samotného vedenia mesta v pozíciách, nakoľko ani primátor Ján Nosko zatiaľ nevylúčil možnú kandidatúru na post župana v tohtoročných voľbách.

Problematický kolos uprostred mesta

„Dekáč“ v centre mesta, ktorý slúžil verejnosti od roku 1979 a v roku 1988 k nemu pribudla i kinosála, je už niekoľko rokov zatvorený. Súčasný vlastník na ňom svoje zámery nerealizoval.

dom-kulturyDom kultúry vlastnil do roku 2007 Odborový zväz KOVO a za primátora Ivana Saktora, bývalého predsedu Konfederácie odborových zväzov, malo mesto záujem o odkúpenie objektu. Samospráva však mala ponúkať len sumu na úrovni okolo 25-miliónov bývalých korún. OZ KOVO tak objekt predalo tunajšiemu developerovi VAV invest, ten je v súčasnosti v konkurze. Spoločnosť ho neskôr presunula na svoju dcérsku firmu Zvolenská investičná, s.r.o. Ako ešte v roku 2007 uviedol konateľ spoločnosti Peter Valach, firma za objekt zaplatila menej než 100-miliónov korún.

VAV invest budovu kupoval s tým, že objekt zmodernizuje a komplexne zrekonštruuje na moderné kultúrno-kongresové centrum. Od začiatku však narážal na nezhody s pôvodným architektom budovy Jozefom Chrobákom.

Dom kultúry bol premenovaný na Europa Culture Center a zhruba rok aj v takejto podobe objekt poskytoval kultúrne služby verejnosti. Nový vlastník investoval do čiastočnej nevyhnutnej rekonštrukcie niektorých priestorov a zázemia. Neskôr malo priestory dočasne v prenájme mestské PKO, ktoré z neho pre viacnásobné porušenia nájomnej zmluvy muselo odísť.

V závere roku 2010 ale developer a pôvodný architekt dospeli ku kompromisnej dohode a vznikol aktualizovaný plán rekonštrukcie. Najvýraznejšou zmenou mala byť úprava priestorov súčasnej kinosály na multifunkčnú halu s dvomi tisíckami miest na sedenie. V roku 2011 už ale developer Dom kultúry opäť ponúkal mestu do dočasného prenájmu. V budove zostávali len menšie prevádzky kaviarne a herne a v západnej časti súkromná vysoká škola. Tá priestory opustila v polovici roku 2013.

Nové plány?

IMG_0650Aktuálne, zdá sa, majú plány s „dekáčom“ hneď dva subjekty.

„Časť domu kultúry s kinosálou a átriom plánuje vlastník začať rekonštruovať už v roku 2017 a vytvoriť tam nový multiplex štyroch kinosál, reštauráciu, kaviareň, malé obchody a kancelárie s prestrešeným átriom,“ uvádza vo vyššie spomínanom príspevku na sociálnej sieti Peter Valach, konateľ tak spoločnosti VAV invest v súčasnosti stojacej v konkurze, ako aj vlastníka objektu – spoločnosti Zvolenská investičná.

Dom kultúry je ale zároveň aj stredobodom mestského projektu budovania centra kreatívneho priemyslu, na ktorý by mali v prípade kvalitne vypracovaného projektu prísť nemalé prostriedky z eurofondov. A to nielen na rekonštrukciu, ale aj projekty súvisiace s jeho ďalším využitím pre rozličné oblasti nielen kultúry a umenia, ale aj reklamy, rozvoja moderných technológií a inovácií. Pre realizáciu projektu potrebuje mesto získať budovu a pozemky do svojho vlastníctva.