BBonline.sk (Filip Roháček - komentár) | 28.1.2012

Tak slovensky…

V časoch goríl a sasaniek ľudia naozaj prichádzajú aj o posledné ilúzie. Ale neklamme si, že by ich ešte mnohí z nás vôbec mali. To ako naša spoločnosť funguje je predsa len verejným tajomstvom, ktoré s úsmevom na tvári nepriznávame. Mnohým to zjavne vyhovuje. Ale nie o tom som chcel.

Skôr ma desí iný jav príznačný pre slovenský národ. Najhorším totiž nie je to, že tu máme „1% vyvolencov“, ktorí rozhodujú a dobre na tom zarábajú. Skutočným problémom slovenskej spoločnosti je fakt, že zvyšných 99% by chcelo byť ako to jedno percento.

Priznajme si to. Veď žijeme v spoločnosti, kde každý zahrabne, keď má možnosť. Všetci chceme viac, pre seba, pre svoju rodinu, priateľov. A keď nezahrabneme my, zahrabne hneď niekto iný. Moju generáciu od malička vychovávajú k súťaživosti, k čo najlepšiemu presadeniu seba samého. Ide nám totiž o veľa, nik iný sa o nás nepostará. Ale nik nás nenaučil, že by mohli existovať aj určité hranice. Všetci sa predsa chceme mať dobre, lepšie, najlepšie. Často za akúkoľvek cenu.

My novinári – snílkovia, veční bojovníci za dobro a spravodlivosť, stále poukazujeme na to čo sa deje, alebo naopak nedeje. Veľa toho ale nezmeníme. Všade je to totiž o tom istom. Či už vo veľkej politike, veľkom biznise alebo na lokálnej úrovni, v miestnej politike a malom podnikaní.

A vnára sa otázka, či by sme my na ich mieste boli lepší. Veď sme len Slováci. Len ľudia. Sú takí, ktorým táto tmavnúca šeď v krajine a vo svete, ktorý vraj nemáme vidieť úplne čierno-bielo, začína vadiť. No zatiaľ ich nie je päť a pol milióna a asi ani nikdy nebude.

Prečítajte si staršie vydania Tak banskobystricky…

  • ina

    tomuto príspevku nerozumiem… čo nám chce “básnik” povedať?

  • Lolipop

    Trefné. Darmo my žiadame po politikoch aby sa zmenili a boli lepší, keď celá spoločnosť je aj tak prehniťá…

BBonline.sk dalsie clanky
DV_BCOneCypherPrague0006

V rámci festivalu Outbreak aj kvalifikácia na ďalšie medz...

ivan paluch

Posledný odkaz Ivanovi Palúchovi môžu dať Banskobystričan...

Tour de volcano Polana cyklistika cyklo Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

FOTO+VIDEO: Cyklistické preteky Tour de Volcano ovládol d...

pocasie banska bystrica

Počasie v Bystrici: Tropické teploty ale aj letné búrky

foto 02 (c) Viktoria Hornanova

Kino v bazéne v júli prinesie Interstellar aj Divoké hist...

Robotnicky_dom_sala

Rekonštrukcia Robotníckeho domu ide podľa plánu, hotovo m...