Chodec VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth, ktorého mohli neraz stretnúť Banskobystričania v akcii pri tréningu aj v uliciach Banskej Bystrice, v noci z piatka na sobotu prepísal slovenskú atletickú históriu.

OH v Pekingu Matej TothNa minuloročné striebro z Zürichu nadviazal rodák z Nitry, ktorý žije v Banskej Bystrici, absolútne suverénnym výkonom na tohtoročných atletických majstrovstvách sveta v Pekingu. Držiteľ i aktuálne tretieho najrýchlejšieho času svetovej histórie rýchlej chôdze na 50 kilometrov, sa už v prvom dvojkilometrovom kole v okolí pekingského štadióna Vtáčie hniezdo odpútal od svojich súperov. Slnečné okuliare, tradičný úsmev a absolútna koncentrácia, pri ktorej sa len občas pozrel na hodinky. Taký bol neustály pohľad na vedúceho muža. Tóth síce musel počas preteku absolvovať toaletu, ktorá ho podľa vlastných slov zdržala na asi 25-sekúnd, no jeho koncentrovanému výkonu to nič neubralo, naopak. Do cieľa päťdesiat kilometrovej trate prišiel s náskokom takmer dvoch minút na svojich najbližších prenasledovateľov s časom 3:40:32, a to len s jediným napomenutím.

Tóth zbiera jeden úspech za druhým a jeho výkony majú skvele napredujúcu tendenciu. Práve v Pekingu v roku 2008 štartoval na letných olympijských hrách prvýkrát a na dvadsaťkilometrovej trati skončil na 26. mieste. O rok na to na majstrovstvách sveta v Berlíne skončil na dvadsiatke deviate a na päťdesiat kilometrovej trati desiaty. V roku 2010 sa mu podarilo zvíťaziť na pretekoch svetového pohára v Chihuahue. Na olympiáde v Londýne na päťdesiatke škončil ôsmy a na MS v Moskve v roku 2014 získal skvelé piate miesto. Minuloročné striebro z majstrovstiev Európy len podčiarklo jeho výkony. Po už spomenutom svetovom výkone roka, ktorý dosiahol v Dudinciach, boli očakávania jeho i priaznivcov atletiky pre majstrovstvami sveta obrovské. Matej Tóth si ale žiadny tlak viditeľne nepripustil a svojim tempom si prišiel po historické zlato. Jeho sen, olympijskú medailu, si môže splniť už na budúci rok v Riu.

Prečítajte si náš starší rozhovor s Matejom Tóthom.