Martina Solčanská, Miroslava Varáčková a Gustáv Murín sú traja známi slovenskí autori/ky a vy môžete súťažiť o ich knihy, z ktorých každá je iná, no predsa je niečo, čo ich spája. Žeby láska?

Martina Solčanská: Aprílové dievča

Aprílové dievča2Martina Solčanská si dievčenským románom Aprílové dievča (Ikar, 2007) získala srdcia mnohých, najmä „pubertiačok“, ktoré sa s príbehom štrnásťročnej Bibiány načisto stotožnili. Veď prežívali to, čo ona… Nedávno sa Aprílové dievča v druhom vydaní vrátilo na pulty kníhkupectiev a ako správne dievča prišlo v nových šatách. No vo vnútri je to tá istá stredoškoláčka Bibiána, úžasné, po prvý raz zaľúbené dievča s hlavou plnou snov a ideálov…

Martiny Solčanskej sme sa opýtali:

Je pre vás apríl niečím výnimočný?

Samozrejme, práve spomínaným Aprílovým dievčaťom, vždy v mysli 17. apríla oslavujem hrdinkine narodeniny a pár fanyniek si tiež spomenie a napíše mi k mojim „literárnym narodeninám“. Moja mama sa narodila v apríli a jedna moja kamarátka – fanynka, narodená v apríli, pri oznámení, že čakám dievčatko zareagovala – a škoda, že to nebude aprílové dievča… Nuž nie, len bola splodená v apríli….

Kedy prečítate Aprílové dievča svojej dcérke?

Už som jej prečítala obľúbené úryvky… trikrát, keď bola ešte v maternici a raz, keď mala dva týždne. Niežeby som bola natoľko samoľúba, navyše ja po sebe naozaj nerada čítam, ale odporúča sa bábätkám prihovárať, spievať. Spievam falošne, takže som si povedala, že jej prečítam z mojej knižky, aby vedela, kto je jej mama a do čoho ide. (Smiech.)

Ukážka z knihy

Profesorka už pozerala na dievča, ktoré stálo v prvej lavici v strednom rade a predstavovalo sa. Ja som sa však v myšlienkach zaoberala iba Andrejom Princom. To je krásne priezvisko: Princ. Znie to úžasne romanticky. Ale to, že ho nič nebaví a nezaujíma, už také romantické nie je. A Robo tiež povedal, že je to tu pre neho iba diera, pre pána z Bratislavy.

„Čo je? Chceš niečo?“ Strhla som sa, lebo to Andrej oslovil mňa. Pozerala som totiž neustále na neho a to mu bolo zjavne čudné. Opäť som sa začervenala a v hlave sa mi objavil veľký otáznik: Čo mu mám odpovedať? Najlepšie bude nepovedať nič. Rýchlo som sa otočila, už som horela ako fakľa. Tak toto sa ti teda podarilo, Bibiána. Určite si sa mu vryla do pamäti, len nie tak, ako si si to predstavovala. A na teba a na zmrzlinu zabudol hneď, ako zašiel za roh. Na Želu a na Alicu by nezabudol, ale na teba áno. Prečo by si ťa aj mal pamätať? Správala si sa ako tĺk…

Do žrebovania o knihu Aprílové dievča (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 10. júla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Gabriela Pavlovičová.

Gustáv Murín: V tieni Černobyľa

V TIENI ČERNOBYĽAGustáv Murín, autor už takmer štyridsiatky kníh, napísal román o neviditeľnej smrti, veľkých peniazoch a láske. V útlej knižke s názvom V tieni Černobyľa kombinuje dramatický dej s ešte dramatickejšími faktami.

Aká bola jeho príprava na napísanie V tieni Černobyľa?

„Bol to vlastný vedecký výskum, ktorý sme spolu s profesorom Karolom Mičietom robili v deväťdesiatych rokoch na vzorkách so zvýšenou rádioaktivitou z okolia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. A prekvapujúce výsledky týchto testov, potvrdené aj rakúskymi kolegami, ukázali na mimoriadnu schopnosť živých organizmov vysporiadať sa aj s takouto záťažou. A keďže som bol pre výslednú odbornú publikáciu povinný si naštudovať podobné prípady vo svete, objavil som v odbornej literatúre úplne iné, opačné závery, než sa nám predkladajú súčasnou ukrajinskou propagandou papagájovanou aj našimi médiami.“

Ukážka z knihy

Milujúca žena sa stará o milenca, ako o decko. Všetko mu odpúšťa, všetko mu dá, stará sa o jeho telesný, ale aj duševný rozkvet. Daxa sa tak stáva terčom milých prekvapení.
„Niečo pre teba,“ Sonička, už pri odchode z laboratória na doktorandskú prednášku, položí na Daxov pracovný stôl plný grafov a poznámok akýsi román autora menom Paulo Coelho.
„Čarodejnica z Portobella“.
„Poznáš?“
Daxa musí zahanbene priznať, že mu autor ani dielo nič nehovoria.
„Ja ho zbožňujem, je skvelý! Svetový autor, to si musíš prečítať. Máš to odo mňa aj s venovaním! Píše tam aj Černobyle, predstav si. Dala som ti tam záložku. Strašné veci sa tam diali, o tom musíš prečítať!“
Sonička roztopašne postrapatí Daxovi bujnú šticu a už je preč. Daxa potiahne knihu k sebe, zaprie sa v kresle a otvorí knihu na mieste označenom záložkou. A nestíha sa čudovať.

Svetový autor Coelho na strane 180 správne uvádza len 30 oficiálnych obetí černobyľskej tragédie. Ale hneď dodáva: „Tridsiati mŕtvi sa, podľa odborníka Johna Gofmansa, zmenili na 485 000 smrteľných prípadov rakoviny a rovnaký počet prípadov rakoviny, ktoré neskončili smrťou.“

Do žrebovania o knihu V tieni Černobyľa (Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 10. júla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Miroslav Benč.

Miroslava Varáčková: Len to nikomu nepovedz

Len to nikomu nepovedzLen to nikomu nepovedz, je názov v poradí jedenástej knihy Miroslavy Varáčkovej, ktorá patrí medzi špičku slovenských autoriek pre tínedžerov.

Dokazuje to aj príbehom sedemnásťročnej Evy v knihe Len to nikomu nepovedz. S jazvou na tvári a stigmou rodinnej tragédie sa stáva terčom posmechu medzi spolužiakmi. Keď nevinné žartíky prerastú v priamočiaru tyraniu, Eva nachádza jedinú radosť zo života už len pri tanci. A tam jej osud uštedrí poslednú a najtvrdšiu ranu menom láska…

„Príbeh Evy nie je skutočný, no mnoho podobných príbehov sa odohráva okolo nás. Do knihy som vložila viaceré udalosti, ktoré sa reálne stali a s ktorými sa mi zdôverili moje čitateľky, no Eva je vymyslená postava. Určite sa nájdu knihy, ktoré verne opisujú realitu, no medzi mojimi ani jednu takú nenájdete. Inšpirujem sa životom, ale vždy do príbehov vkladám aj vlastnú fantáziu,“ hovorí Miroslava Varáčková a dodáva, že šikanu na vlastnej koži nezažila, ale stretla sa s ňou.

„Diala sa mojim blízkym a neraz mi o nej písali aj moje čitateľky. Je až zarážajúce, ako veľmi je rozšírená a ako sa neraz práve pred týmto problémom zatvárajú oči. O šikane v akejkoľvek forme by sa malo hovoriť a malo by sa proti nej bojovať na všetkých frontoch…“

Ukážka z knihy

Práve prechádzam okolo Karolovej lavice, keď sa to stane. Len na zlomok sekundy poľavím v ostražitosti, len na malú chvíľu sa viac sústredím na profesorku ako na nebezpečenstvo, ktoré mi hrozí, a on to využije. Zrazu mi noha o čosi zavadí, stratím rovnováhu a zletím na najbližšiu lavicu. Nestihnem sa zachytiť dostatočne rýchlo, aby som zabránila nárazu, a ľavou stranou tváre škaredo zavadím o jej roh. Do líca mi v momente vystrelí ostrá bolesť, akoby mi vrazili tesne pod oko tvrdý kôl.

Naokolo sa rozhostí ticho, len ja kvílivo zastonám. Viem pridobre, čo sa stalo, kto mi vsunul nohu do cesty. Okamžite sa začnem zviechať zo zeme, nechcem, aby ma ostatní videli v takomto stave dlhšie, ako je potrebné. Nenávidím pocit porážky, hanby a potupy. Vždy ma doháňa k slzám. No teraz sa držím. Pevne zatínam zuby, zhlboka sa nadychujem v márnej snahe uľaviť si od bolesti a nútim sa viac nevydať ani jedno hlasné syknutie. Zrazu ku mne niekto pristúpi a začne mi pomáhať na nohy. Karči.
„Toto je len predohra, dievčatko,“ šepne zlovestne.

Do žrebovania o knihu Len to nikomu nepovedz (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do 10. júla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Michaela Kovalíková.