Aj v novom roku vám na portáli BBonline.sk budeme predstavovať zaujímavé publikácie vydavateľstva Ikar, ktoré pribúdajú na pulty kníhkupectiev. Trojica kníh je pre vás pripravená aj na úvod roka. Nielen, že si ich priblížime, ale zároveň o ne môžete súťažiť.

Denisa Fulmeková: Posledná polnoc v Pivonke

Sedem poviedok, rôzne ľudské osudy, jeden príbeh… Posledná polnoc v Pivonke. Nová kniha Denisy Fulmekovej má šmrnc, má iskru, je primerane sladká aj slaná, štipľavá, kyslá, horká aj trpká. Jednoducho, chutí…

Posledna polnoc v PivonkeAutorky sme sa opýtali, ako je to vlastne s pivárňou menom Pivonka. Existuje? Pochybujem, ale bolo by zábavné objaviť podnik, o ktorom som presvedčená, že existuje len v mojej fantázii,“ odpovedala s úsmevom.

Niektoré príbehy sa tu začínajú, iné končia a ďalšie cez pohostinstvo s názvom Pivonka prejdú akoby len mimochodom. Autorka knihy Denisa Fulmeková spojila sedem samostatných poviedok do jednoliateho dynamického rozprávania. V Pivonke stretneme záhadného zvodcu žien, staré bezradné sestry, odvážnu kaderníčku, ženy na materskej, štyridsiatnika spomínajúceho na prvú lásku, lekárku v role milenky či zamilovaného podnikateľa. O polnoci, ale niekedy aj oveľa skôr, prichádza  v Pivonke, a najmä v životoch ľudí k zvratom – zvláštnym a často nečakaným. No keď sa nad nimi zamyslíme, môžu sa prihodiť každému z nás… Posledná polnoc v Pivonke predstavuje skvelé príbehy ľudských vášní plné napätia, dramatických situácií, ale i sarkastického humoru.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 8. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Ako sa volá pohostinstvo, kde sa odohrávajú príbehy knihy Denisy Fulmekovej?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Michaela Kohútová.

Katarína Lešková, Jozef Vajda: Moja cesta

„Ak sa v ťažkých situáciách naučíme vidieť príležitosti na osobný rast, náš život sa zázračne zmení,“ vraví herec Jozef Vajda. Jemu osobne sa to podarilo v období, keď mu bolo najťažšie – keď prišiel o rodinné zázemie a zároveň o celý majetok, ktorý si dovtedy prácne vybudoval. Ocitol sa akoby vo vzduchoprázdne, v ktorom sa nebolo o čo zachytiť. Vtedy mu podal pomocnú ruku brat Marián a pozval ho do Austrálie.

Moja cestaTam prešiel Jozef zvláštnou mystickou skúsenosťou. Stalo sa to na brehu Tichého oceánu: Po dlhej ceste vyprahnutou púšťou sme dorazili k Dvanástim apoštolom na pobreží, monumentálnym skalnatým útesom, o ktoré sa hlučne rozbíjal príboj. „More!“ vykríkol som nadšene, zhodil zo seba šaty a utekal do vody. Hrozne som sa chcel vykúpať. Ale len čo som vliezol do vody, okamžite ma spláchla obrovská slaná vlna a unášala ma nevedno kam. Točil som sa v jej strede ako na centrifúge, vôbec som nevedel, kde je nebo a kde zem, všetko akoby splynulo v jedno. No zbohom, pomyslel som si, toto určite neprežijem. Nemalo zmysel bojovať s prírodným živlom, tak som to vzdal. Necítil som pritom žiadny strach, naopak, mal som pocit, že sa mi uľavilo. Pri predstave, že už nič nemusím, ma na zlomok sekundy ovanul príjemný pocit slobody. Všetko je, ako má byť, opakoval som si múdrosť, ktorú som získal u aborigincov, a zrazu sa stal zázrak! Vlna ma vymrštila na hladinu a predo mnou sa mihol drevený kôl, ktorý bol súčasťou lodného móla. Chytil som sa ho oboma rukami a ďakoval univerzu za záchranu života.

Po tejto skúsenosti začal  Jozef Vajda vnímať život inými očami, viac si vážiť vzťahy s ľuďmi aj sám seba. Od základu zmenil svoj cvičebný program, stravovací režim a začal experimentovať s meditačnými technikami. Vďaka tomu sa mu podarilo dosiahnuť hlboký stav uvoľnenia na fyzickej aj mentálnej úrovni, čo malo pozitívny vplyv na jeho zdravotný stav. V knihe Moja cesta ponúka čitateľom praktický návod na vytvorenie harmonického životného štýlu, ktorý je založený na vedomom prežívaní každej chvíle, bez ohľadu na to, či ju venujeme cvičeniu, príprave jedla, práci alebo meditácii. Jej súčasťou je aj farebná príloha s kompletným cvičebným programom, vďaka ktorému Jozef Vajda stále pôsobí sviežim a mladíckym dojmom aj vo veku 58 rokov.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 8. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Kde prešiel Jozef zvláštnou mystickou skúsenosťou?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Andrej Chmelík.

Cheryl Strayedová: Divočina

divocinaPozoruhodne úprimný skutočný príbeh o putovaní dlhom 1 770 kilometrov, ktoré zachránilo mladú ženu pred katastrofou a postavilo ju na nohy. V dvadsiatich dvoch rokoch si Cheryl Strayedová myslela, že prišla o všetko. Po matkinej smrti sa rodina rozpŕchla a krátko nato jej skrachovalo manželstvo. O štyri roky, keď už nemala čo stratiť, urobila to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlala sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemala nijakú skúsenosť a chodník bol iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamenal najmä prísľub, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Púť ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí. (Z anglického originálu preložila Saskia Hudecová.)

Ukážka z knihy: Toto poznanie o mojom fyzickom a materiálnom živote sa jednoducho prelialo do citovej a duchovnej oblasti. Ohromovalo ma, že môj komplikovaný život môže byť taký jednoduchý. Nadobúdala som názor, že možno je správne, keď netrávim celé dni uvažovaním o svojom žiali, a možno tým, že sa musím sústrediť na fyzické utrpenie, časť môjho citového utrpenia odznie. Koncom toho druhého týždňa som si uvedomila, že odkedy som začala túru, ani raz som neplakala…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 8. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Koľko kilometrov prešla hrdinka románu Divočina?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Milan Prcúch.