Každý rok o takomto čase sa začínajú prázdniny, dovolenky a každý rok si hovoríme, že bez dobrej knihy leto nie je to pravé, „orechové“. A inak tomu nie je ani tento rok. Lebo je to tak.

BORIS FILAN: KÁVA OD FELLINIHO

V novej cestopisnej knihe nás svetobežník Boris Filan zavedie do šiestich európskych miest. Prenesieme sa s ním do večného Ríma (ROMA sa odzadu číta AMOR), prezradí nám, prečo nechal srdce v Báčskom Petrovci a zoznámi nás s fascinujúcimi mestami, ktoré sa viažu na život a odkaz Jána Husa. Základom knihy sú dva Filanove splnené sľuby. Cesta cez Viedeň, Mníchov a Zürich do Kostnice pri príležitosti výročia upálenia Jana Husa, a putovanie so synom Oliverom za klobásami a svetoznámymi naivnými obrazmi, ktoré tvoria slovenskí umelci v Srbsku. Káva od Felliniho je stará dobrá „filanovka“. Lenže nová.

„Rád robím veci v trojiciach a toto je tretia časť istého spôsobu rozprávania o mestách a o ľuďoch v nich. Káva od Felliniho je tretia časť miestopisov. Nebudem hovoriť, v čom je podobná ako predošlé. Iná je v tom, že sme ju robili s mojím synom Oliverom. Ako partneri na ceste aj pri tvorení textu. Oliver odmietol byť spoluautor na obale, ale podieľal sa na všetkom a väčšina fotografií, tie lepšie, sú jeho. Pomohlo mi aj to, že môj syn je vo svojej podstate, po mame, „milý človek“. S ním je cestovanie a stretávanie sa s ľuďmi celkom o inom. Tam, kde ja nalieham a presviedčam, sa Oliver usmieva a popíja. Asi najsilnejší zážitok bola naša spoločná cesta za Slovákmi v Srbsku. Všetko v Báčskom Petrovci a v okolí bolo zamiesené aj upečené zo starej dobrej vzájomnosti, pohostinnosti a človečiny. Chýba im všeličo, čo my už máme, ale zachovali si dôležité, čo my už nemáme,“ hovorí Boris Filan, ktorý kedysi cestoval za zážitkami na druhý koniec sveta.

„Druhý koniec sveta je teraz tu. Kedysi sme museli cestovať za ním a teraz on prišiel k nám. V Ázii a v Afrike sa postupne stali všetky naše chybné rozhodnutia štandardom. A tu sa teraz odohráva to najzaujímavejšie. Či je to zomieranie, alebo znovuzrodenie, sa ukáže časom. Ani po troch varovaniach sa nepodarilo naštartovať „perestrojku“ kapitalizmu. Ale je isté, že rozvojové krajiny sme teraz my tu. Už nič nie je také, ako bolo. Ani najbližšie okolie. Iba Rím je večný…“

Do žrebovania o knihu Káva od Felliniho (Slovart, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 24. júla odošlú vyplnený súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Anna Fodorová.

VERONIKA ŠIKULOVÁ: ODTIENE, Z OBLOKA

Veronika Šikulová debutovala v roku 1997 útlou knižkou Odtiene. Je to knižka skíc, portrétov a etúd. Už tento text jasne naznačil, kam sa bude autorkina literárna cesta uberať. Autobiografické skice, rodinná intimita, portréty členov rodiny, ale aj denník dospievania, prvých lások a sklamaní, manželstva aj narodenie syna.

V druhej knihe Z obloka sa opäť sústreďuje na tému trojgeneračnej rodiny. Hlavná postava Mátoha, matka rodiny tretej generácie, sa vracia späť do detstva  poznačeného rozvodom rodičov a z toho vyplývajúcimi ťažkosťami. V autorkinom rozprávaní sa striedajú vážne a komické až parodické polohy.

UKÁŽKA Z KNIHY

Babke, tej aj tráva pod nohami kričí, že rastie. S rovnakou láskou sliepky zabíja, ako ich bude jesť. Potom sa pomodlí s takou rutinou, že pokojne môže v modlitbe spínať len jednu dlaň. Šuchce sa po dvore, akosi ukradomky, akoby práve kradla vzduch alebo náš drahocenný čas, ktorý nám nikto nepredal. Na nebo hľadí, akoby bola práve na rybačke, a býva v tele, čo patrí Pánovi.

Zabila sliepky. Asi deväť. A ruky si umýva tak, že nepoužije ani vodu, ani mydlo, iba si ich trie jednu o druhú ako mucha. A potom, v tikote budíka, nos si ohrieva nad kávou.

Do žrebovania o knihu Odtiene, Z obloka (Slovart, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 24. júla odošlú vyplnený súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Vladimír Rapčan.