Leto je horúce a príjemným spôsobom schladenia sa môže byť aj mrazivý thriller z prostredia Sixtínskej kaplnky či napínavý príbeh rodiny experimentálnej fyzičky Susan.

Robert Harris: Konkláve

Pápež zomrel. Boj o moc začína. Za zamknutými dverami Sixtínskej kaplnky stoosemnásť kardinálov z celého sveta hlasuje v najprísnejšie strážených voľbách. Stoosemnásť svätých mužov, ktorí majú nielen svoje vlastné ambície, ale aj rivalov. O sedemdesiatdva hodín sa jeden z nich stane hlavou katolíckej cirkvi a jednou z najvplyvnejším a najmocnejších osobností na svete…

UKÁŽKA Z KNIHY

Zrazu sa Bellinimu zaliali oči slzami. Bol známy ako chladný človek – povznesený a citovo nezainteresovaný intelektuál. Lomeli nikdy nevidel, že by dal najavo nejaké city. Ohromilo ho to. Položil Bellinimu ruku na rameno a súcitne sa spýtal: „Viete, čo sa stalo?“

„Hovoria, že to bol infarkt.“

„Ale ja som si myslel, že má srdce ako býk.“

„Pravdupovediac, nie celkom. Už boli varovné príznaky.“

Lomeli prekvapene zažmurkal. „To som nepočul.“

„Nechcel, aby to niekto vedel. Vraj keby sa to ľudia dozvedeli, rozšírilo by sa, že sa vzdá svojho úradu.“

Ľudia. Bellini nemusel povedať, koho mal na mysli. Kúriu. Už druhý raz v ten večer sa Lomeli cítil zvláštne dotknuto. Preto nevedel o jeho dlhodobých zdravotných problémoch? Lebo Svätý Otec ho nielenže považoval za správcu, ale aj za jedného z nich?

„Myslím, že budeme musieť byť veľmi opatrní, čo povieme o jeho stave médiám,“ povedal Lomeli. „Vy viete lepšie než ja, akí sú novinári. Budú chcieť vedieť o každom probléme so srdcom a čo sme v tom smere robili. Ak vysvitne, že sme to zatajovali a nič sme nepovedali, budú sa domáhať vysvetlenia.“ Keď teraz pominul prvotný šok, začínal si uvedomovať

celý rad naliehavých otázok, na ktoré svet bude chcieť počuť odpoveď – aj on sám chcel počuť odpoveď. „Povedzte, bol niekto pri Svätom Otcovi, keď zomrel? Dostal rozhrešenie?“

Bellini pokrútil hlavou. „Nie, žiaľ, keď ho našli, už bol mŕtvy.“

Do žrebovania o knihu Konkláve (Slovart, 2017), zaradíme všetkých, ktorí do nedele 20. augusta odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Miloš Jančok.

Peter Hoeg: Efekt Susan

Príbeh ukážkovej rodiny Svendsenovcov – úspešného hudobného skladateľa, experimentálnej fyzičky Susan a ich šestnásťročných dvojčiat. Počas dovolenky v Indii sa dostali do problémov a pred väzením ich naoko zázračne zachránila dánska vláda. Lenže pomoc nebola zadarmo. Vláda chce Susan využiť pre jej zvláštny efekt – ľudia sa jej zverujú s najtajnejšími pocitmi, myšlienkami i plánmi. Má preto zistiť, aká bola posledná predpoveď „Komisie budúcnosti“, spolku talentovaných ľudí zo sedemdesiatych rokov, ktorí dokázali desivo presne predvídať budúcnosť. Niekto však nechce, aby sa svet dozvedel pravdu…

UKÁŽKA Z KNIHY

Náš dom dýcha z posledných síl. Boli sme preč pol roka, preto z neho vyžaruje osirelosť. A k tomu všetky témy, čo so sebou prinášame. Tejto nálade by neodolal ani najpevnejší materiál.

Niektorí ľudia tvrdia, že k rodinnému šťastiu sa dostanete prostredníctvom úspešných kompromisov. Nie je to pravda. Láska nepozná kompromisy. K rodinnému šťastiu vedie cesta cez riešenie kóanov. Lepšie povedané: cez ich rozpustenie.

Myslela som si, že sme ich už dávno vyriešili.

Mýlila som sa. Nič na svete netrvá večne. Prírodné zákony sú dočasné. Len čo sa fyzika uspokojí s jedným svetonázorom, príde nová doba a ukáže sa, že išlo len o výnimku

vo veľkej paradigme. Naučila ma to už Andrea Finková. Raz na seminári v Amherst College počula Johna Bella vyhlásiť, že kvantová fyzika vo svojom jadre nesie zárodok vlastného zániku.

A tak sa aj dobré roky rodiny Svendsenovcov ukázali len ako dočasná harmónia v oveľa rozsiahlejšom chaose.  Ale skúsili sme to. A podarilo sa nám rozriešiť hádanku, ako môžu bývať v jednom dome štyria extrémni individualisti, ktorí chcú vo svojom srdci bývať sami…

Do žrebovania o knihu Efekt Susan (Slovart, 2017), zaradíme všetkých, ktorí do nedele 20. augusta odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Katarína Lašutová.