V súťaži teraz máme krásny príbeh írskej emigrantky v USA, antistresové maľovanky, ale aj zbierku poviedok, ktorá sa uchádza o prestížnu literárnu cenu Anasoft litera 2016.

COLM TÓIBÍN: BROOKLYN

BrooklynBrooklyn je príbehom Eilis Laceyovej, ktorá vyrastala v malom írskom mestečku, v ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne. Keď jej otec Flood z farnosti v Brooklyne ponúkne možnosť odísť do Spojených štátov, Eilis sa rozhodne vycestovať. A tak sa stane jednou z mnohých írskych emigrantov v USA. V Brooklyne si dokončí účtovnícku kvalifikáciu, nájde si prácu v obchodnom dome Bartocci´s, a keď to najmenej čaká, aj lásku. Nové „americké“ Írsko je však iné ako to pravé doma, medziľudským vzťahom chýba niečo osobné, prirodzené a nezištné. Zemepisná vzdialenosť, čo delí Eilis od jej najbližších v rodnej zemi, je neporovnateľne menšia než úmyselne zatajené rodinné tajomstvá.

Colm Tóibín (1955, Enniscorthy, Írsko) patrí medzi najlepších írskych prozaikov píšucich po anglicky. Získal viacero literárnych ocenení a dva razy sa dostal do užšieho výberu Bookerovej ceny. Je autorom šiestich románov a dvoch poviedkových zbierok, okrem beletrie píše básne, divadelné hry aj eseje. Colm Tóibín o svojej tvorbe hovorí, že pramení v tichu. Jeho eseje pravidelne vychádzajú v The New York Times.

Román Brooklyn zaujal aj filmárov. Pre filmové plátna ho spracoval slávny autor a scenárista NickHornby. Britská akadémia filmových a televíznych umení (BAFTA) ocenila drámu Brooklyn ako najlepší britský film roka(premiéru mal vo februári 2016, réžia John Crowley). Film bol nominovaný na Oscara 2016 v kategóriách najlepší film, najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Saoirse Ronan) a najlepší adaptovaný scenár. Aj keď Brooklyn napokon Oscara nezískal, vďaka filmu sa kniha Brooklyn vrátila medzi top päť kníh v rebríčku paperbackov New York Times.

Do žrebovania o knihu Brooklyn (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do štvrtka 24. marca vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Natalia Ceglédyová.

JURAJ ZAJONC, MARTA ONDRUŠKOVÁ: MAĽOVANÉ VÝŠIVKY

Maľované výšivkyAntistresové maľovanky sa na celom svete aj na Slovensku stali absolútnym fenoménom. V knihe Maľované výšivky sa spájajú populárne maľovanky pre dospelých so slovenskou ľudovou kultúrou. Pri vyfarbovaní si nielen príjemne oddýchnete, ale dozviete sa aj čosi o slovenskej ľudovej tvorivosti.

Dôkazom, že tradičná výšivka v nových podobách je na Slovensku stále živá, je aj tento súbor päťdesiatich ornamentálnych kompozícií. Na rubovej strane nájdete stručné informácie o výšivke, ktorá tvorila predlohu maľovanky, teda lokalitu a obdobie vzniku, ako i krátky text o výšivkovej tvorbe na Slovensku. V informatívnych textoch sú tiež údaje o farebnosti pôvodných výšiviek. Obrázky si však môžete vyfarbiť podľa vlastnej fantázie, veď maľovanky sú tvorivá hra i výborný relax. Vo výšivkách sa ľahko zorientujete aj podľa oblasti, z ktorej pochádzajú, pomocou zoznamu na predposlednej strane knihy. Jednotlivé výšivky sú očíslované a listy perforované, takže ich z knihy možno ľahko vytrhnúť a použiť ako dekoráciu alebo inšpiráciu pri vyšívaní.

Juraj Zajonc je etnograf, zameriava sa na textilnú kultúru a je autorom mnohých vedeckých publikácií, štúdií a článkov. Marta Ondrušková je autorkou ilustrácií do viacerých kníh o vyšívaní a textilných technikách.

Do žrebovania o knihu Maľované výšivky (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do štvrtka 24. marca vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Valéria Trnková.

VANDA ROZENBERGOVÁ: SLOBODU BAŽANTOM

Slobodu bažantomSlobodu bažantom, slobodu tulákom, ženám, deťom, psom. Aj taký by mohol byť názov zbierky poviedok Vandy Rozenbergovej. Jej literárny hlas je jedinečný, svieži, so zmyslom pre detail i pre absurdno. Vandine príbehy sú jemné ako vôňa čistoty a silné ako zárezy nožom, napísané ľahkou, no nekompromisnou rukou, s humorom, ktorý imponuje. Hrdinovia predkladaných próz neobedujú s prestieraním a kávu pijú bez podšálky. Autorka vie, že nadobudnuté jazvy sú silnejšie ako pôvodná nepoškodená koža…

Názov Slobodu bažantom má aj jedna z pätnástich poviedok v tejto knihe. Tu je úryvok z nej:

Pohádali sa už na Štedrý deň, spoločne pripravovali šalát aj rybu, Mat si umyl ruky a len mimochodom povedal: „A je po Vianociach.“ neskôr vyhlásila, že podobným spôsobom jej pokazil aj dovolenku („Pomaly pôjdeme domov,“ poznamenal, keď sa zadíval do kalendára). Rozišli sa a Mat je rád. Ak Erika nevedela akceptovať určité jeho povahové rysy, ako by mohli mať vzťah? „Hlúpa ženská,“ hovorí si, „vyčítala mi, že som bezcitný a pritom ani nevie, čo to je. Ja som videl bezcitných, desiatky som ich videl a jednému takému som rozbil hlavu. Tupá žena bola tá Erika, ani nebanujem.“ Mat má taký zvyk, dáva bezdomovcom peniaze, zopár drobných, nemajú ľahkú robotu, keď tam kľačia takí opuchnutí, on videl v službe všeličo, aj červy na nohách, aj klince v miske na žobranie, čo im tam ľudia nahádzali, a len čo jednému takému položil mincu do ruky, Erika ho strhla na stranu a sipľavo mu oznámila, že to aj tak prepije. Pánaboha, čo tá o tom vie! pomyslel si Mat. Pravdaže to prepije, a normálny človek si pochopiteľne nemyslí, že žobrák spred kostola Najsvätejšej trojice si vyzbierané peniaze odkladá do sporiteľničky a potom sa prihlási na diaľkové štúdium, nájde si robotu a byt a bude si pekne žiť v izbe s koberčekom…

Zbierka poviedok Slobodu bažantom od Vandy Rozenbergovej je medzi desiatimi knihami, ktoré sa uchádzajú o cenu Anasoft litera 2016. Odborná porota vyberala zo 191 kníh slovenských autorov, ktoré vyšli v minulom roku. Anasoft litera je najlepšie ohodnotená a najprestížnejšia slovenská literárna cena za pôvodnú prózu.

Do žrebovania o knihu Slobodu bažantom (Slovart, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do štvrtka 24. marca vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Diak.