Fotograf a reportér Andrej Bán sa už roky neúnavne venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci ľuďom v ohrození.  Na svojich fotografiách prináša svedectvá ľudského utrpenia z miest, na ktorých by sa zrejme nikto z nás nechcel ocitnúť.

andrej_banV týchto dňoch vyšla Andrejovi Bánovi tretia autorská kniha Na juh od raja. V stredu 26. októbra ju predstavil aj v Banskej Bystrici. A vy ju môžete vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart.

Andrej Bán vo svojej novej knihe prináša 82 čiernobielych dokumentárnych fotografií z 25 krajín, ktoré navštívil počas uplynulých dvadsaťpäť rokov. Jedinečné snímky dopĺňajú pútavé texty o živote v regiónoch postihnutých vojnami, exodmi, etnickými či náboženskými konfliktami a prírodnými katastrofami. Andrej Bán sa vždy snaží ukázať obyčajných ľudí prežívajúcich (aj umierajúcich) v ťažkých, hraničných životných podmienkach. Každá fotografia je príbehom a výpoveďou zároveň.  No aj keď v knihe Na juh od raja dominujú fotografie z krízových oblastí,  kniha nie  je iba o hrôzach, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom. Fotograf sa opakovane vracia najmä do Kosova, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Pakistanu či Afganistanu.

„Štvrť storočia prinášam ako fotograf a reportér svedectvo o príbehoch obetí vojen, konfliktov, exodov a prírodných katastrof. Afganistan, Gaza, Gruzínsko, Haiti, Kosovo, Pakistan, Ukrajina a iné bolestivé miesta sveta. Prečo to robím? Som osamelý tulák a svedok. Svedok ľudského utrpenia, ale aj obdivuhodnej ľudskej schopnosti pokračovať napriek všetkým prekážkam ďalej,“ píše Andrej Bán v úvode svojej knihy.

„Neverím, že prežitá skúsenosť sa dá tlmočiť. Ak vôbec, tak iba jej fragment, časť. Aj fotografia je iba fragment. Realita, ktorá prešla filtrom našej imaginácie. Mnohí fotografi museli najprv presvedčiť samých seba, až potom mohli presvedčiť iných. Svet vďaka ich fotografiám nie je lepšie miesto na život, no vieme aspoň, aký bol a aký je. Verím, že aj v záplave obrázkov z agentúr a sociálnych sietí má naďalej zmysel ísť osobne do terénu a priniesť príbehy, svedectvo.“

ÚRYVKY Z KNIHY

na-juh-od-rajaAk zabiješ, budeš zabitý. Alebo zabijú tvojho brata, otca, syna. strýka. Ak sa nepomstíš zabitím, stratíš to najcennejšie – česť. Vyobcujú ťa, spália tvoj dom. Pol tisícročia vládne v Albánsku krutý Kánon Leku Dukagjiniho. Súbor zásad obyčajového práva stojí aj nad štátom, ktorý nedávno prijali do NATO a smeruje do EÚ. Moderný človek odsudzuje starozákonný princíp „oko za oko, zub za zub“ ako zvrhlosť. Máme predsa štát, políciu, justíciu. A odpustenie. V Albánsku to vidia inak. krvná pomsta vyhladila celé rody. Ale očistila ich meno a vrátila im česť. Mnohí pred jej vykonaním utiekli či žijú uväznení vo svojom dome. Týždne, neraz roky, kým sa nedosiahne zmierenie. ..

V dedine Melgusha došlo v auguste 2004 ku konfliktu medzi deťmi, ktoré sa hrali s loptou. Strýko jedného dieťaťa, ktoré bolo zbité, vzal pušku a zastrelil 17-ročného chlapca z inej rodiny. Vraha zadržala polícia, napriek tomu však rodina obete odmietla poskytnúť „besu“ (podľa Kánonu ide o časovo presne ohraničené prímerie: malá besa trvá 24 hodín, veľká podľa tradície až niekoľko mesiacov). V novembri 2004 žilo v Melgushi ešte stále v izolácii 142 mužských príslušníkov rozvetvenej vrahovej rodiny, z toho 35 detí. Tie prestali chodiť do školy…

Do žrebovania o knihu Na juh od raja (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do piatku 4. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Zdenka Černáková.