Futbalové súťaže sú naplno rozbehnuté, sezónu 2017/2018 začala písať už aj druhá trieda skupina B. K videniu bolo niekoľko pútavých súbojov, medzi nimi Šalková – Jupie, Sásová – Selce či Priechod – Jakub. Čakalo sa aj na to, či si banskobystrická Dukla udrží neporaziteľnosť a ako si bude počínať Podbrezová v konkurencii najlepších a jej B-tím v druhej lige.

Fortuna liga – 5. kolo

Piate kolo, v ktorom sa darilo hlavne hosťujúcim tímom, odštartoval súboj domácej Podbrezovej s Ružomberkom. Obaja súperi mali pred piatkovým meraním síl na konte len jednu výhru. K tej druhej boli bližšie hráči spod Čebraťa, ktorí po polčase vyhrávali zásahom Štefana Gereca. Ešte pred uplynutím hodiny hry na 2:0 pre ružu zvýšil Peter Gál-Andrezly. V priebehu štyroch minút dostal dve žlté karty Ján Krivák a železiarom ešte viac sťažil v 62. minúte už aj tak náročnú cestu za bodmi. Napriek tomu v 78. minúte vlial krv do žíl domácich Matúš Mikuš znižujúc na 1:2. Nádej Podbrezovej ale trvala len tri minúty, kedy na konečných 1:3 upravil Dalibor Takáč, čím definitívne zarmútil takmer 1700 divákov v ZELPO Aréne. O týždeň v nedeľu čaká na zverencov Karola Praženicu tvrdý oriešok a to bratislavský Slovan na Pasienkoch.

II. liga – 4. kolo

B-čko Podbrezovej privítalo Spišskú Novú Ves a rovnako ako A-tím železiarov v domácom prostredí neuspelo. Už po prvom polčase prehrávali železiari 1:3 a navyše ich gól nezaznamenal futbalista Podbrezovej, ale hosťujúci kapitán Karol Sedláček po štvrťhodine hry. Domáci vyhrávali zásluhou súpera len deväť minút. Jediný zásah domáceho celku prišiel z kopačky Bernadinu v 72. minúte, ale skóre 2:3 sa už v poslednej dvadsaťminútovke nepodarilo zverencom trénera Mária Auxta zmeniť. Zvolenská Lokomotíva mala štvrtý pokus, aby zaznamenala prvé trojbodové ťaženie. V domácom prostredí sa jej prekážkou stalo Pohronie. Vyše štyri stovky fanúšikov čakalo na plod futbalu až do 73. minúty. Vtedy sa presadil na ich radosť zo štandardky Peter Lupčo a stal sa hrdinom Zvolenu, keďže strelil jediný gól stretnutia a postaral sa o prvé víťazstvo Lokomotívy. Bez straty bodu je po úvodných štyroch kolách jedine vedúca Skalica, strelecky najproduktívnejším tímom je zatiaľ B-čko Žiliny so 14-timi gólmi a najlepšiu obranu má Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý inkasoval iba raz.

III. liga SsFZ – 3. kolo

V nedeľu dopoludnia v Kremničke Dukla hostila Krásno nad Kysucou. Toto mužstvo to malo pestré, čo sa týka výsledkov. Zaznamenalo výhru, prehru aj remízu. Keď sa ale presadili Lukáš Ševčík, Martin Lukáč a Lukáš Laksík, a to všetko v prvom polčase, Tatran už len ťažko mohol pomýšľať na body. Hneď v úvode ale hosťom dal nádej znížením na 1:3 bývalý hráč Dukly Juraj Chupáč. Akékoľvek myšlienky na zvrat však pochoval v 73. minúte Dávid Daniel a o ďalšie štyri minúty Laksík pridal svoj druhý zásah a bolo vymaľované. Bystričania teda nepoznajú pocit porážky ani po štvrtom súboji aktuálneho ročníka.

IV. liga JUH – 3. kolo

Tretie kolo štvrtej ligy skupiny juh otvoril derby zápas medzi domácou Šalkovou a Jupie. Do sobotňajšieho duelu vstúpili úspešnejšie domáci futbalisti, za ktorých otvoril skóre tesne po uplynutí polhodiny hry Maroš Zimnikoval. Po uplynutí ďalšej polhodiny pridával poistku na 2:0 Lukáš Palovič z priameho kopu a na konečných 3:0 upravil z penalty v 79. minúte Miroslav Debnár. Šalková si tak po prehrách v Slovenskom pohári a v lige napravila chuť. Rakytovce boli po prvých dvoch kolách na predposlednom mieste tabuľky bez streleného gólu. Ich nedeľňajší súper Vinica už jednu výhru na konte mal, a navyše mal výhodu domáceho prostredia. Tú využil už v štvrtej minúte Zoller, ktorý bleskovo poslal Vinicu do vedenia. Raky sa otriasli a v dvadsiatej druhej minúte ich prvý gól v tejto sezóne strelil Adam Kapusta. Polčasový výsledok 1:1 vymazal v 63. minúte opäť Kapusta a až neskôr sa javil jeho gól na 2:1 pre Rakytovce ako víťazný. Najmä vďaka nemu si pripísali Rakytovce prvé body.

Medzibrod sa po minulotýždňovej pauze predstavil doma proti Hriňovej. Tá mala v kolonke bodov nulu po dvoch prehrách. V Medzibrode ale vyhrávala v 18-tej minúte už 0:2, kuriózne po dvoch pokutových kopoch, ktoré premenil Tomáš Pohorelec. Aby penált nebolo málo, v 28. minúte ďalšiu zužitkoval na zníženie na 1:2 Juraj Samuelčík. O tom, že Medzibrod nastúpi do druhého polčasu s dvojgólovým mankom rozhodol už o ďalšie dve minúty Martin Jablonský, tentokrát už gólom z hry. Skvelo vyšiel Medzibrodu úvod druhého polčasu, keď najprv znížil svojou druhou presnou strelou Samuelčík a pohotovo vyrovnal už v 53. minúte Martin Bobok. Očakávalo sa, na akých číslach sa zastaví skóre, ale to už sa nezmenilo. Hriňová tak na horúcej pôde vybojovala svoj prvý bod, aj keď bola blízko k trojbodovému zisku.

V. liga skupina C – 3. kolo

Dva derby súboje sa odohrali cez víkend v piatej lige. Sásová hostila neďalekého rivala zo Seliec. Najtesnejšie polčasové vedenie domácich zariadil v 39. minúte Ondrej Dobrota. Peter Stacho a René Turčan stihli streliť do 55-tej minúty ďalšie dva góly a bolo to už 3:0. O dvadsať minút znížil na 3:1 Jakub Kľačan, ale o pár sekúnd prišla odpoveď dvojgólového Dobrotu na 4:1. Napokon z toho nebola hanba pre Selce, keď na konečných 4:2 upravil Serhiy Kurta z 11-ky pár desiatok sekúnd pred koncom stretnutia. Druhý veľký súboj sa konal na Obecnom futbalovom štadióne v Priechode. Priechod v jeho prvom zápase podľahol Sáse a to chcel pred domácimi fanúšikmi napraviť proti ideálnemu súperovi – Jakubu. Ten v prvom aj druhom svojom vystúpení inkasoval po šesť gólov a v kolonke bodov mal nulu. Hostia ale už do polčasu dokázali streliť tri góly a jasne smerovali za tromi bodmi. V druhej časti po vylúčení Priechodského Matúša Vajdu Jakub vyšperkoval svoju výhru ďalšími dvomi presnými zásahmi a nakoniec zvíťazil 5:0. Štiavnické Bane sa v sobotňajšom otváracom zápase tretieho kola predviedli v dobrom svetle, keď nedovolili lídrovi súťaže – Ladomerskej Vieske skórovať a uchmatli z jej ihriska bod.

I. Trieda – 3. kolo

Brezno porazilo tabuľkového suseda Hronec gólmi Filipa Vojtka a Patrika Pustaja z druhého polčasu. Slovenská Ľupča odohrala prvý zápas pred svojimi fanúšikmi proti Brusnu-Ondreju. Z ihrísk úvodných dvoch súperov však dokázala vydolovať plný počet bodov. Inak tomu nebolo ani v nedeľu, keď až v závere rozhodli Samuel Ternuščák a Daniel Svetlík o tom, že Ľupča ostáva stopercentná. To nemôže povedať rezervný tím Šalkovej, ktorý bol rozprášený Tatranom Čierny Balog. Ten poslal do vedenia symbolicky už v druhej minúte vlastným gólom Baran. V 38. minúte zaznamenal jediný zásah Šalkovej do siete Tatranu Miroslav Chovan znižujúci na 1:3. Následne sa triafali do čierneho už len futbalisti Čierneho Balogu a to najmä strelec hetriku Michal Lupták. Ich produktivita sa zastavila až na čísle deväť.

FK Sokol Braväcovo – TJ PARTIZÁN OSRBLIE 3:1
OFK Slovenská Ľupča – FK 34 Brusno – Ondrej 2:0
FK Brezno – TJ ŠK Hronec 2:0
ŠK Obecný podnik lesov Poniky – FK Podkonice 1:4
FK SOKOL NEMECKÁ – TJ – Družstevník Strelníky 5:1
TJ Tatran Čierny Balog – FK Šalková B 9:1
OFK Slovan Valaská vs. TJ Mladosť Pohorelá (výsledok doplníme v priebehu pondelka)

II. trieda skupina A – 3. kolo

O prvé body sa pobili mužstvá zo spodných priečok tabuľky Horné Pršany a Hiadeľ. Lučatín ostáva neporazený, keď deklasoval predposledné Selce B 6:0. Hetrikom sa za najproduktívnejší tím súťaže blysol Ondrej Turčan. Hronsek vo víťaznom ťažení chcela zastaviť Riečka. Polčasové pohodlné vedenie 3:0 zariadili Herkel, Garaj a Martinec. V priebehu 51. až 71. minúty však Riečka vstala z mŕtvych a zrazu po zásahoch Halupku, Šimiaka a Širku bolo vyrovnané 3:3. Rozuzlenie prišlo až v 90-tej minúte kedy sa presadil Hronsek hneď dvakrát, ako keby pre istou aby už nestratil náskok. Autormi gólov boli Zwijsen a o pár sekúnd Struhárik. Zaujímavosťou je, že päť rôznych hráčov dokázalo zaťažiť konto Riečky. Aj vďaka tejto streleckej potencii, keď za tri zápasy skórovalo až desať rôznych hráčov Hronseku, je ich tím na čele tabuľky. Riečka bola po prvýkrát zdolaná. Hronsek a Tajov sú jedinými mužstvami, ktoré nestratili ani bod.

II. trieda skupina B – 1. kolo

Úvodné merania síl boli na programe v druhej triede skupine B. Do novej sezóny správnou nohou vkročil Beňuš, keď s prehľadom zdolal Polomku. Za Beňuš dal o sebe vedieť hlavne strelec dvoch gólov Adrián Faško. Dolná Lehota po páde z I. Triedy otvorila novú sezónu domácim súbojom s Pohronskou Polhorou. Domácich poslal do vedenia klasickým gólom do šatne Hudík, keď sa presadil v 43. minúte. Odpoveď hostí prišla v po pätnástich minútach druhej časti zásluhou Goceliaka. Remízový stav ale dlho nevydržal. Dolná Lehota sa v rozmedzí 61. a 62. minúty po góloch Potančoka a Hippíka dostala na koňa a svoj náskok už nepustila. V závere sa ešte červenalo, keď po jednej červenej karte videli hosťujúci brankár Berčík a domáci Potančok.

FK Sokol Braväcovo B – TJ Tatran Čierny Balog B 0:0
TJ Tatran Polomka – TJ Slovan Beňuš 0:4
TJ Partizán Dolná Lehota – TJ Slovan Pohronská Polhora 3:1