Už najbližší utorok 18. júla o 17 – tej hodine návštevníci Matejovho domu prostredníctvom prednášky historika Petra Račka s názvom Kľúče od medeného mesta spoznajú banícku a hutnícku tradíciu na strednom Slovensku a dozvedia sa aj zaujímavosti z pobytu synov cisárovnej Márie Terézie v Banskej Bystrici.

Drahé kovy vyťažené z banskej oblasti stredného Slovenska predstavovali dôležitý zdroj príjmov Habsburgovcov. Najväčší rozmach ťažby počas ich vlády nastal v 18. storočí, kedy sa z banských kráľovských miest stali zároveň najdôležitejšie hospodárske centrá monarchie.

Synovia Márie Terézie – rímsky kráľ Jozef a arcivojvoda Leopold v sprievode sasko-tešínskeho vojvodu Alberta, poctili svojou návštevou najvýznamnejšie stredoslovenské banské mestá. Banský trojuholník po zlatej Kremnici a striebornej Štiavnici zavŕšila medená Bystrica.

Členovia kráľovskej rodiny navštívili Banskú Bystricu v júli 1764. Počas svojho 12-dňového pobytu v stredoslovenskej banskej oblasti získali nielen teoretické poznatky, ale osvojili si aj praktické skúsenosti z baníctva, hutníctva i mincovníctva a nadobudli tak komplexný obraz o ich význame pre hospodársky rozvoj monarchie. Oboznámili sa s najmodernejšími technologickými postupmi pri spracovaní rudy, s výrobnými procesmi v hutníctve, či metódami odvodňovania baní.

„Kráľovskú návštevu, ktorá sa zapísala do histórie mesta pod Urpínom dodnes pripomínajú viaceré pamätné predmety, medzi inými aj tie, ktoré sú súčasťou rozmanitého zbierkového fondu Stredoslovenského múzea,” pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Prednášku historika Petra Račka o ďalšej kapitole z bohatej histórie nášho mesta, si môžu návštevníci Matejovho domu vypočuť pri šálke kávy už najbližší utorok 18. júla o 17-tej hodine.