sasovska uhorkaV sobotu 2. augusta sa na banskobystrickom sídlisku Sásová – Rudlová uskutoční Deň Sásovskej uhorky 2014. Tretí ročník tohto podujatia prinesie, okrem iného, aj niekoľko zaujímavých noviniek. Podujatie sa koná s podporou mesta Banská Bystrica a miestnych nadšencov tohto druhu zeleniny.

„Deň Sásovskej uhorky otvorí jeden z najväčších pestovateľov uhoriek v Sásovej z konca 19. storočia Ján Lichý Handzo. Príde v dobovom kroji a prezradí niekoľko najnovších historických faktov o pestovaní uhoriek v Sásovej,“ uviedol organizátor podujatia, správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár.

Práve toto centrum spracovalo Mapu uhorkových polí v Sásovej, ktorú „odhalia“ ako novinku na tohtoročnom Dni Sásovskej uhorky. Samozrejme, na podujatí nebudú chýbať rôzne uhorkové špeciality, nátierky Alfa Bio a obľúbená uhorková polievka, ktorá sa bude variť deň pred podujatím v Centre zdravej výživy, aby dostatočne vychladla k sobotňajšej ochutnávke.

Deti poteší sásovské Divadielko Harry Teater s rozprávkou Havo Slavo, ale aj rôzne súťaže a hry, ktoré kedysi hrávali ich starí rodičia a šmýkací hrad.

Deň Sásovskej uhorky sa bude konať na multifunkčnom ihrisku na Rudohorskej ulici (sídlisko Sásová – Rudlová, od 18. do 20. hod.). Bude udelené aj ocenenie – maskot sásovských uhorkárov, trpaslík Antoša, a podujatie vyvrcholí tradičnou tombolou.

ženy zo Sásovej 1943Do Zvolenskej stolice sa uhorky dostali začiatkom 17. storočia, pričom sa tradovalo, že uhorky sú účinné liečivo proti moru a iným nemociam. To sa však nepotvrdilo, no isté je, že uhorky podporujú trávenie aj činnosť srdca.

História pestovania uhoriek v Sásovej siaha do tohto obdobia. Na chýrečnom banskobystrickom zeleninovom trhu nemali uhorky zo Sásovej konkurenciu a za svoju kvalitu si v roku 1872 vyslúžili pomenovanie Sásovská uhorka, ktoré sa zaužívalo nielen v Banskej Bystrici ale aj v širokom okolí. Sásovania pestovali uhorky na troch lokalitách – v Jelšinách (v časti Lúke), na Močare a Úhrade. Pretekali nimi potoky, pôda mala vhodné zloženie, lebo sa hnojila maštaľným hnojom, ktorý ľudia vyvážali na polia v zime krňačkami. Uhorky, aj tie sásovské, boli spočiatku horké. Postupným šľachtením sa ich chuť menila na stále lepšiu a lahodnejšiu, až tak, že kupujúci na trhu v Bystrici iné ako sásovské uhorky ani nechceli. Približne sto rokov bola sásovská uhorka v kurze a ovládala predaj uhoriek na banskobystrickom zeleninovom trhu.

Studená uhorková polievka bola tradičným jedlom sásovských žien a mužov, ktorí pracovali na poli, lúkach či v lese (foto sásovských žien z roku 1943).

Ak ste ešte uhorkovú polievku nejedli a chceli by ste vyskúšať nejaký recept, na internete ich nájdete hneď niekoľko – uhorkovú polievku varenú aj studenú, nakyslo aj na sladko. Ak však chcete ochutnať skutočne pravú, letnú, osviežujúcu studenú uhorkovú polievku, na Dni Sásovskej uhorky vám ju ponúknu. Lebo len v Sásovej sa (vraj) robí podľa originálneho receptu! Veď asi aj preto Sásovanov za ich pestovateľské úspechy a predaj tohto druhu zeleniny nazývali „uhorkári“.