Aj keď sa športu venuje od detstva, vlastné zdravotné problémy ho prinútili pozrieť sa na pohyb aj z iného pohľadu. V ďalšom z rozhovorov so zaujímavými Banskobystričanmi sme sa rozprávali s osobným trénerom a výživovým poradcom Tomášom Považanom.

Jeho aktuálne prebiehajúce outdoorové tréningy si môže prísť vyskúšať ktokoľvek. Nielen o nich sme sa ale rozprávali v rozhovore, v ktorom nám Tomáš prezradil viac o svojom pohľade na šport a tréning, ale aj to, čo s ním neodmysliteľne súvisí.

Boli ste už od mala športový typ, ktorý všade lietal?

Určite. Začínal som futbalovou prípravkou v Jupie, ale vtedy som nemal športovú disciplínu, a tak ma potom rodičia prihlásili na gymnastiku. Pri tej som vydržal 6 rokov. A potom som prešiel na futbal, no pomedzi to veľmi krátko som skúsil aj street basketbal a plávanie. No a veľmi rád som lozil aj na vysoké stromy (smiech).

Vďaka štúdiu na FTVŠ sa vám prehĺbili vedomosti o športe a anatómii človeka. Čím vaša cesta pokračovala?

Chcel som začať podnikať a mojim cieľom bolo vytvoriť vlastnú značku, čiže som pochopil, že najprv sa musím stať osobnosťou, športovcom a všetkým čo s tým súvisí, aby som mal čo ponúknuť. Chcel som sa zlepšiť čo najviac v oblastiach, ktoré ma vtedy zaujímali, čo boli hlavne výživa, silový tréning, ale so zameraním na správne nastavenie. Začal som preto vyhľadávať lekárov, expertov v týchto oblastiach a už sa to začalo nabaľovať. Samozrejme, k tomu patrili a patria niekoľkohodinové štúdijne okná každý boží deň doteraz. Poháňa ma zvedavosť, kým proste nerozumiem do potrebnej hĺbky tomu čo hľadám, tak idem. No a daň za to je trochu poškodenie zraku a nájdenie horných limitov vyhorenia, čím som sa, paradoxne, dostal k iným oblastiam ako psychológia, produktivita, duchovný rozvoj. To všetko súvisí s pocitmi, myslením, motiváciou, stres, ego a self manažmentom a podobne.

Venovali ste sa viacerým športom, ktorý považujete pre vás za najbližší?

Venoval som sa gymnastke, futbalu, atletike a plávaniu. A považujem to za veľké šťastie, pretože to sú presne tie disciplíny, ktoré podľa mňa človek potrebuje pre všestranný pohybový rozvoj. Samozrejme je to individuálne. Moja nižšia atletická postava je aj na to stavaná.

V Banskej Bystrici pôsobíte ako športový a silovo-nápravný tréner v Centre funkčného tréningu. Ako prebiehajú vaše tréningy?

V prvom rade som vďačný, že si tréning môžem skladať sám a zároveň testovať. Neustále hľadám spôsoby, ako ľudí v dobrom oklamať, aby trénovali správne a zároveň o tom ani niekedy nevedeli. Neustále sa snažím vysvetľovať techniku, princípy a mechanizmy. Čo je možno jedna z vecí, kvôli ktorým na tieto tréningy chodia. Neviem ako prebiehajú iné tréningy, keďže ich neabsolvujem na sebe a ani nemám taký prehľad. Každý tréner dáva do tréningu kúsok seba. Aj keď môžu mať rovnaké pomenovanie „kondičný“ alebo „silový“ alebo „fyzioterapeut“. Každý vychádza zo svojho vzdelania, skúseností a vnímania reality. Mojim cieľom je ľudí silovo a pohybovo pripraviť, aby boli schopní si vychutnávať život a ostatné voľnočasové aktivity. Väčšinou pracujem s bežnými ľuďmi, ktorí majú iné problémy aj potreby, ako profíci.

V čom vidíte výhodu vašich skupinových tréningov s názvom Movement a pre koho sú určené?

Movement alebo rozvíjanie silovo – pohybových základov je tréning o tom, že sa človek učí pracovať s vlastným telom v základných cvikoch. Keďže je toho viac než dosť a pravidelnosť je majstrovstvo, tak sa za tých 70 min. nedostaneme k bremenu ani keby sme chceli. Paradoxne podľa môjho názoru práve tieto základy ako zhyb, drep, spevnenie trupu a základná koordinácia pohybov chýba väčšine ľudí. Rovnako je tréning postavený na tom aby človek komplexne zosilnel a prirodzene naprával časti tela, ktoré sú moderným spôsobom života na vedľajšej koľaji. Bavíme sa o chrbtových (medzilopatky, dolné fixátory), sedacích svaloch, zápästiach, členkoch a iné.

Aktuálne, v mesiacoch máj a jún, vediete aj outdoorové silovo – kondičné tréningy, ktoré určite ocenia všetci, ktorí uprednostňujú cvičenie na vzduchu pred posilňovňou. Ako a kde tieto tréningy prebiehajú?

Outdoorové tréningy som spustil na pôde filozofickej fakulty UMB pri Podlaviciach. Ide o kombináciu atletického tréningu (technika, bežecké základy) a tréningu s vlastným telom na vedľajšom Workoutovom ihrisku. K dispozícii sú masážne valce, palice, expandre a iné pomôcky, ktoré tréning a prípravu zefektívňujú. Podľa mňa ide o jednu z najlepších foriem tréningu pre ľudí, ktorí sa chcú cítiť fit, dobre vyzerať, a jednoducho inklinujú k tejto forme.

Tréningy sa konajú vždy v pondelok o 17.00 a vo štvrtok od 18.15 pod internátmi UMB na Tajovského ulici. Viac o tréningoch pre verejnosť sa dozviete na tejto stránke…

Venujete sa aj organizácii športových workshopov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Pre koho sú workshopy určené a čo všetko si môžeme z nich odniesť?

Áno rád vzdelávam, nebaví ma čisté trénovanie. Takže je to pre ľudí, ktorí sú jednoducho pod mojou úrovňou. Môže ísť o trénerov, športovcov, ale aj bežných ľudí – samoukov. Ako som spomínal, deväťdesiat percentám ľudí chýbajú základy a častokrát o tom ani nevedia, takže väčšina workshopov sa točí okolo budovaniu základov, čo som nazval Ovládni a oprav svoje telo Level 1 – 5. Z rovnakého dôvodu, som tento systém aj zdigitalizoval do videoprogramu. Okrem tohto semináru sa konal aj špecializovaný workshop s názvom: Ako sa dostať zo stoja do stojky. A časom by som sa chcel zamerať, ak bude dopyt, viac na špecifický silový tréning pre športovcov spojený s najčastejšími zraneniami a problémy, ktoré okolo seba sledujem. Ale opäť to súvisí s tými základmi. Telo sa vlastne vždy len formuje podľa toho čo robíme aj nerobíme najčastejšie. Otázka je ako ďaleko to necháme zájsť.

Niekoľko rokov ste žili aj v Španielsku. Čo ste robili tam?

Áno, štyri roky po sebe počas vysokej školy som si tam vždy odbehol na tri mesiace. V Alméríi to bol pobyt cez Erazmus, v Madride stáž v športovej agentúre, na Menorce som pôsobil ako športový inštruktor a naposledy v Alméríi ako osobný tréner.

Individuálne sa snažíte pristupovať aj k práci výživového poradcu. Ponúkate aj komplexný, takzvaný lifestyle program. Čo takýto program celkovej životosprávy zahŕňa?

Ako som spomínal, v minulosti som riešil vlastné zdravotné imunologické a tráviace problémy a keďže som chcel vyriešiť seba, tak som mal najväčšiu motiváciu aká asi existuje. No a za 10 rokov sa každý naučí čokoľvek. Mal som šťastie, že som natrafil na Dr. Pijáka, ktorý je imunológ, alergológ a hepatológ so znalosťami vo výžive svetového formátu. Ten mi ukázal cestu a vďaka nemu som spoznal ďalšie medzinárodné autority z oblasti výživy, preventívnej medicíny a iných.
Výživové poradenstvo a lifestyle program sú len pojmy. Každého, s kým spolupracujem, sa snažím spoznať a časom zistím, kde sú nedostatky a ponúknem návrhy na zlepšenia. Často hovorím, že týždeň má 168 hodín a tri hodiny tréningu vo fitku sú len malým zlomkom. Sám trénujem možno okolo 20 hodín a viem, čo všetko okolo potrebujem zoptimalizovať. Od spánku, stravy, psychickej pohody, sebarealizácie aby som sa cítil spokojne. Všetci môžeme dávať len toľko, koľko sami máme. Moja filozofia celkového sebarozvoja je jasná. Obsahuje telesný a mentálny rozvoj, ako aj vnútorné sebapoznávanie. A toto sa všetko úplne prirodzene a nenásilne premieta do manažmentu životosprávy.

Nedávno ste vydali knihu Puzzle života. Čo všetko táto kniha v sebe ukrýva?

Mal som potrebu spísať na jedno miesto všetko, čo si myslím, že človek potrebuje k svojmu naplneniu a spokojnému životu. Volám to základy životosprávy a je to taký manuál na desať najdôležitejších oblastí – nastavenie mysle, budovanie vzťahov, výživu, pohyb, spánok, prevenciu, stres manažment, sebarozvoj a samovzdelávanie, emócie a energiu.