Svojou húževnatosťou a chuťou stále na sebe pracovať, prináša nielen do nášho mesta, ale aj jeho okolia, famóznu chuť pôžitku. V sérii rozhovorov, v ktorých predstavujeme zaujímavých Banskobystričanov, sa tentokrát dostaneme ku káve.

Šimon Staš sa naplno venuje káve a v tejto oblasti odovzdáva svoje skúsenosti aj ďalej. V rozhovore nám porozprával nielen o svojom vzťahu ku káve, ale aj svojich začiatkoch s podnikaním. Už čoskoro sa jeho BAZZARA Academy v mestskej časti Belveder, stane priestorom nielen školení, ale aj miestom oddychu pri šálke kávy.

Ako a kedy ste sa dostali ku káve?

Moja cesta ku káve bola zvláštna, ale verím tomu, že ľudia často krát objavia vášeň vo veciach, ktoré prídu náhodne. Ešte počas štúdia ekonómie na vysokej škole v Banskej Bystrici, som sa obzeral za niečím, čím by som si mohol privyrobiť. Môj plán bol jasný, spraviť bakalára na Slovensku a ísť do Holandska na magisterské štúdium, čo sa nakoniec podarilo, až jednému z mojich najlepších priateľov. Káva ma začala zaujímať natoľko, že záujem o ekonómiu sa pretransformoval na záujem o kávu a celý gastrobiznis. Dokonca, keď som začal pracovať nielen s kávou, ale aj technológiu na jej prípravu, tak som sa vyjadril, že ak by som išiel na školu teraz, tak idem na strojárinu.

Na Slovensko dovážate kávu BAZZARA, prečo práve spolupráca s touto značkou?

BAZZARA bola aj nebola jasnou voľbou. Ich kávu som si všimol už na Slovensku, čo nebola práve najlepšia východisková pozícia. Predstavte si, že chcete otvoriť športový obchod hneď vedľa nejakého iného, ktorý už má svoju klientelu vybudovanú – to nedáva veľký zmysel. Preto som sa poobzeral aj po iných pražiaroch v Taliansku, no niečo, čomu dodnes ďakujem ma predsa len nútilo začať komunikovať práve s bratmi Bazzarovcami a ich pravou rukou, ruskou Katiou, ktorá pre nich pracuje a stará sa o všetkých distribútorov vo viac ako 30-tich krajinách sveta. Bazzara bola jediná firma, kde s nami hneď začali komunikovať majitelia. Cítili sme z ich strany veľkú úctu a nadšenie z toho, že som mal 20 rokov, aj keď sme im narovinu prezentovali, že s tým chceme len začať robiť a hľadáme silného a stabilného partnera. Bratia Bazzarovci robia všetko s neskutočným odhodlaním, okrem praženia kávy, obaja píšu celosvetovo uznávané knihy o rôznych fázach „kávičkového“ biznisu a vedú veľmi prestížnu a modernú akadémiu, ktorej koncept sme priniesli aj my na Slovensko so sídlom práve u nás v Banskej Bystrici na Belvederi.

Pre koho je určené školiace stredisko a čo ponúka BAZZARA Academy?

Koncept, ktorý sme na Slovensko doniesli je jedinečný. Školíme nielen profesionálov, ale aj laikov či fanatikov, ktorí si chcú vychutnať šálku fantastického espressa aj doma. V našej akadémii školíme v rámci dvoch ucelených systémov. Tým prvým sú Bazzara kurzy, ktoré konzultujeme s Maurom a Marcom Bazzarom, ktorí nielen dohliadajú na našu činnosť, ale priamo aj udeľujú certifikát absolventom. Druhý systém školení prebieha pod záštitou Speciality Coffee Association. Ide o celosvetovú organizáciu s pôsobnosťou na všetkých kontinentoch sveta, ktorá detailne školí baristov, pražiarov či farmárov. Ja osobne som jediným certifikovaným trénerom na Slovensku, ktorý môže udeľovať takýto typ celosvetovo uznávanej certifikácie. Aj to považujeme ako nástroj odlíšenia sa od konkurentov.

Aké sú vaše vízie a hodnoty?

Naše vízie a hodnoty, ktoré sa snažíme posúvať aj našim klientom, sa dajú zhrnúť do jednej vety: Všetko, čo robíme je zamerané na inšpiráciu baristov i laikov cez inovácie, vzdelávanie, výskum a najmä aktívnu komunikáciu s klientmi a ich hosťami. Práve týmto sa chceme líšiť od konkurencie, ktorej je nielen na našom trhu neúrekom. Treba si uvedomiť, že sme kávu pijúca spoločnosť. Káva na vás „kričí“ z každého rohu. Neexistuje iná potravina, ktorá by sa vyskytovala na toľkých miestach sveta ako káva. Neexistuje nápoj, po ktorom by bol tak veľký dopyt ako je káva. A to je fakt.

Aké druhy a zmesí káv dovážate?

Dnes ľudstvo pozná viac ako 120 druhov kávovníka. Väčšina z nich sa však nekultivuje, sú teda divoko rastúce. Dva druhy, ktoré sa cielene pestujú ľuďmi sú Arabica a Canephora, alebo viac známy jej slangový názov Robusta. V našom portfóliu nájdete 5 zmesí káv. Dve z nich sú mix Arabica a Robusta, ostatné tri sú 100% Arabica, ktorých som ja osobne veľkým zástancom. Arabica je totižto aromatickejší, geneticky komplexnejší a chuťovo širokospektrálnejší druh kávovníka. Espresso z Arabík je šťavnatejšie, mierne acídnejšie a ovocnejšie. Robusta podľa môjho osobného názoru kávu zovšeobecňuje. Väčšina nami predanej kávy na Slovensku je práve zmes 100% Arabica káv, čo osobne vnímam ako jeden z faktorov, prečo sa pri „našej“ šálke kávy hosť v kaviarni zamyslí a povie si, že tak toto je iná káva ako tá, ktorú som pil na inom mieste.

Kde si môžeme espresso tejto značky vychutnať v Banskej Bystrici?

Jedným z našich prvých klientov sú majitelia Beniczky Café & Wine Bar, ktorých si nesmierne vážim, pretože sme spolu „vyrastali“ a zároveň sa stali mojimi priateľmi. Našu kávu si však vychutnáte aj na rôznych miestach mimo centra. Keynes Café je krásny koncept študentskej kaviarne na Ekonomickej fakulte UMB, alebo napríklad aj reštaurácia v nákupnom centre Europa s názvom Lagaro sa radí medzi našich „domácich“ klientov. Našu kávu si však viete vychutnať aj v okolí Banskej Bystrice, vo Vyhniach v hoteli Termál či v nádhernom, novootvorenom podniku v Banskej Štiavnici s názvom Berg.

Čo pre vás znamená káva?

Káva sa pre mňa stala všetkým. Znie to ako klišé, no je to pravda. Za posledných 5 rokov cestujem po Európe vďaka káve. Spoznal som stovky ľudí nielen na Slovensku, ale na celom svete. O káve sa rozprávam s každým, pri každej príležitosti, až si tým sám sebe leziem na nervy (smiech). Je to však pre mňa znak toho, že moje rozhodnutie ostať „doma“ a zarábať tým, čo ma absolútne napĺňa, bolo správne.

Na čo sa zameriavate v aktuálnom roku 2017?

Rok 2017 je takzvane stabilizačný. Potrebujeme zastabilizovať finančnú stránku nášho podnikania, spomaliť s investíciami, venovať sa naplno našej existujúcej klientele a zvyšovať kvalitu prípravy našej spoločnej kávy u nich v kaviarni. Na túto pozíciu sme do nášho tímu zobrali nového, mladého Bystričana Reného, ktorý sa pomaly, ale isto udomácňuje v našom tíme. Samozrejme je v pláne aj určitý rast, no tomu nechávame prirodzený priebeh. Tou najčerstvejšou vecou, ktorej sa teraz naplno venujeme je otvorenie akadémie pre verejnosť na dennej báze, tak aby sme mohli našu kávu a hlavne víziu jej prípravy ukázať ľuďom, ktorí len prejdú okolo našich dverí.