S banskobystrickým boxom je nerozlučne späté meno Martina Beláka, zakladateľa športového klubu thajského boxu Fire gym (1999). V súvislosti s blížiacim sa podujatím Kunlun Fight Slovakia 2015 sme sa porozprávali nielen s ním, ale aj s jeho manželkou, ktorá tiež má k boxu veľmi blízko. A máme pre vás aj ďalšiu súťaž o vstupenky!

Belákovci Vlado Konský

Kedy ste prvý raz „na vlastné oči“ videli barmský box?

Barmský box, lethwei, bol dlho legendou pre fanúšikov bojových športov, keďže sa do dnešného dňa mimo Mjanmarska nepraktizuje. Vďaka bojovým športom sme precestovali kus sveta a videli rôzne formy zápasu a tak nás, prirodzene, zaujímalo dozvedieť sa o lethwei čo najviac. A kde inde ako v kolíske tohto športu? Do Myanmaru sme sa vybrali v roku 2009, chceli sme na vlastné oči vidieť lethwei, ale aj zažiť život v krajine, ktorá existovala v izolácii od nášho západného trendu života. Aj keď to nebolo jednoduché, podarilo sa nám v Rangúne napokon nájsť najznámejší armádny klub lethwei a získať aj pozvanie na galavečer.

Šokovalo, prekvapilo vás niečo na lethwei, v porovnaní s tým, čo ste dovtedy o ňom počuli?

Popravde, videli sme už v ringu kadečo, ale pri prvých zápasoch lethwei, ktoré sme videli naživo, sme doslova vyvaľovali oči. Za prvé, tempo zápasu je úplne iné, než na aké sme zvyknutí pri thajskom boxe alebo kickboxe, kde je zvykom prvé kolo taktizovať. V lethwei začína poriadna akcia od prvého úderu gongu a v úžasnom tempe pokračuje až do konca zápasu. Počas zápasu hrá veľmi sugestívna bojová hudba, ktorá vytvára atmosféru v celej hale. Pre diváka, ktorý vidí tento šport po prvý krát, je určite šokujúce to, že bojovníci nemajú rukavice, len obyčajné obväzy, preto aj boxerské výmeny v zápase sú oveľa tvrdšie a viac zápasov končí knock outom.

Bea a Martin Belákovci
Bea a Martin Belákovci

Zanedlho uvidíme lethwei, tiež po prvý raz, v Banskej Bystrici a bude to aj európska premiéra. Myslíte, že si získa fanúšikov aj u nás?

V Banskej Bystrici uvidíme vlastne celosvetovú premiéru lethwei v jeho originálnej forme tak, ako sa praktizuje v Myanmare. Aj keď sa už zápasy konali v Singapure a Japonsku, pravidlá boli upravené a neboli dovolené všetky techniky, napríklad hlavičky. Či si nájde fanúšikov u nás? O tom nepochybujeme. Podľa nás má lethwei jasné miesto v budúcnosti ringových športov a teší nás, že môžme byť prví, kto tento šport uvedie na svetový trh. V dnešnej dobe, kde je politizovanie v športe čoraz častejšie, má lethwei pravidlo, ktoré je veľmi férové voči samotným boxerom. Pokiaľ zápas neskončí pred časovým limitom knock outom jedného zo súperov, automaticky sa vyhlasuje remíza. Výnimkou sú titulové zápasy, v ktorých o víťazovi môžu rozhodnúť aj bodoví rozhodcovia.

Máte už vypredané?

Kapacita športovej haly je už naplnená, ale rozhodli sme sa ju zvýšiť pridaním stoličiek na plochu a odložili sme dvesto vstupeniek, ktoré sa budú dať kúpiť priamo na mieste v deň konania podujatia.

Je divácky záujem aj zo zahraničia?

Na podujatí budú mať zastúpenie bojovníci z pätnástich krajín a štartovka je nabitá svetoznámymi menami. Odozva zo zahraničia je veľká, na podujatie sa dokonca chystá početná myanmarská menšina žijúca v Európe. Podujatie je propagované nielen v Európe, ale hovorí sa o ňom aj v Ázii, či už v Myanmare, Číne, Thajsku alebo Japonsku. Mnohí fanúšikovia bojových športov z okolitých európskych krajín sú nadšení premiérou lethwei v našich končinách a chystajú sa ju zažiť na vlastnej koži.

Na čo sa môžu diváci tešiť a na čo sa majú pripraviť?

Diváci sa môžu tešiť na celkovo 23 zápasov v barmskom boxe, thajskom boxe, kickboxe aj MMA (Mixed Martial Arts). Uvidia domácich slovenských a, samozrejme, aj bystrických borcov v jednom ringu s takými svetoznámymi bojovníkmi ako Artur Kyshenko, Enriko Kehl či Dmitry Valent. Kompletnú štartovku na podujatie nájdete na www.thaiboxing.sk.

Tá, čo pri ringu najviac povzbudzuje

Beáta Beláková, manažérka klubu Firegym, sa pohybuje pri ringu s fotoaparátom. A je tá, čo pri ringu najviac povzbudzuje.

Kedy a ako si sa dostala „do ringu“?

K bojovým športom som sa dostala pred jedenástimi rokmi, vďaka môjmu dnes už manželovi Martinovi, ktorý thajský box v Bystrici založil a „ťahá“ ako tréner už takmer dvadsať rokov. Spočiatku som bola len divák a fanúšik, neskôr bolo treba fotografa, tak som sa naučila fotiť, z čoho sa časom stala moja veľká záľuba. Postupne sme sa čoraz viac venovali rozvoju thajského boxu na Slovensku. Stala sa z toho naša práca, aj keď nie vždy vďačná alebo jednoduchá, ale vďaka veľa rokom tvrdej práce dnes môžeme domácim divákom ponúknuť podujatie na svetovej úrovni, akým Kunlun Fight nesporne bude.

Bea BelákováČím si ťa získal box?

Nerozlišujem boxerov, thaiboxerov alebo kickboxerov, všetci, ktorí sa postavia do ringu, sú pre mňa bojovníci, bez ohľadu na štýl. Bojové športy boli pre ľudí vždy atraktívne, a čím tomu človek viac rozumie, tým lepšie dokáže oceniť, čo sa v ringu odohráva. Je to aj pre diváka veľký adrenalín, špecialne keď zápasí ten „váš“ borec. Jedna z vecí, ktoré sa mi na tomto športe páčia je, že tí najväčší bojovníci v ringu, bývajú väčšinou mimo neho najskromnejší a najpriateľskejší ľudia.

A čo sa ti na tomto športe nepáči?

Politizovanie. Bohužiaľ je súčasťou aj bojových športov, či už sú to neférové rozhodnutia rozhodcov alebo politizovanie zo strany promotérov, je to niečo čo kazí podstatu každého športu. Aj preto prinášame do Európy lethwei. Ak jeden z borcov nevyhrá na KO, je automaticky remíza. Myslím, že je to fér voči obom bojovníkom v ringu.

Nezatváraš oči, keď sa v ringu odohrávajú tvrdé boje?

Ja som tá, čo pri ringu najviac povzbudzuje, keď ide do tuhého. Dobrú akciu viem oceniť, či už je v ringu náš bojovník alebo nie. A navyše, keby som zatvárala oči, nič poriadne by som neodfotila… (Úsmev.)

Lethwei_BB

Súťaž o vstupenky

Kunlun Fight Slovakia, európska premiéra barmského boxu (lethwei), najtvrdšieho stand up ringového športu na svete, sa koná v piatok 15. mája od 18. hod. v Športovej hale Štiavničky v Banskej Bystrici.

V spolupráci s klubom Fire gym sme pre vás pripravili ďalšiu súťaž. Jeden z vás môže vyhrať vstupenku pre dve osoby. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 13. mája, správne odpovedia na otázku: Ktorá krajina je kolískou barmského boxu – lethwei?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Tomáš Čulík.