Športiáda seniorov 2016, ktorá sa konala v stredu minulý týždeň v banskobystrickom  v Centre voľného času Havranské, bola zaradená medzi podujatia v rámci kandidatúry Banskej Bystrice na titul Európske mesto športu 2017.

seniori1Banská Bystrica už titul Európske mesto športu 2017 má, k čomu iste prispel aj úspešný tretí ročník Športiády. Počet súťažiacich seniorov v tomto ročníku bol rekordný. Súťažilo 105  seniorov. Počas podujatia vládla skvelá atmosféra a neprerušila ju ani búrka, ktorá sa prehnala nad Havranským.

Podujatie už tradične organizuje o.z. AkSen – aktívny senior regionálne centrum Banská Bystrica spolu s dobrovoľníkmi z Banskobystrického okrášľovacieho spolku a s Centrom voľného času Havranské. Športiádu podporili významné osobnosti zo sveta – bývalá československá a neskôr slovenská reprezentantka v skoku do diaľky, halová majsterka Európy (Budapešť, )  Eva Murková a najúspešnejší chodecký tréner na Slovensku Juraj Benčík, čestný predseda Športiády.

Tak ako po minulé roky aj tentoraz  seniori a seniorky súťažili individuálne aj v trojčlenných družstvách. Zmerali si sily v hode šípkami na terč, športovo-vedomostnom teste, streľbe na basketbalový kôš a florbalovú bránku, v disk golfe, petangueu, corn halle a kolkách. V súťaži družstiev sa po prvý krát na stupni víťazov umiestnilo ženské družstvo Medovky (DCS Harmónia): Margita Hešková, Karolína Styková a Lýdia Olšiaková. Na druhom mieste boli Vidienčanky (AkSen BB) a na treťom družstvo mužov Zelené smreky (KD Malachov). V individuálnych súťažiach svoje minuloročné víťazstvo obhájil  Ján Vesel (DCS Dúbrava). Na druhom mieste skončil Jozef Žabka (KD Malachovčan) a na treťom Rudolf Majerčák (KD Dúbrava). Ocenenia za najúspešnejších súťažiacich v jednotlivých disciplínach si odniesli: Marián Mihok Marian (AkSen BB) – za vedomostný test o Banskej Bystrici,  Jozef Debnár (AkSen BB) – za šípky a Gitka Tischlerová (Jednota dôchodcov) – za florbal.

seniori-stôl hojnostiTretia Športiáda priniesla aj novinku, deň pred Športiádou sa konal prvý ročník stolnotenisového turnaja seniorov. Súťažilo celkom 18 mužov a žien. A tu je poradie víťaziek: 1. miesto Iveta Šínska (DCS Marína), Jana Krnáčová  (AkSen BB), 3.miesto Oľga Mašanová Oľga (DCS Marína) a víťazov: 1. miesto Otto Ozorák, 2.miesto Milan Haring (AkSen BB),  3. miesto Ján Vesel (AkSen BB).

Mimoriadne ocenenie si na Športiáde seniorov 2016 prevzala Eleonóra Cerovská (AkSen BB a Jednota SD BB) za sté darcovstvo krvi.

Tohtoročná Športiáda bola nielen banskobystrická, zúčastnil sa jej aj seniori a seniorky zo Slovenskej Ľupče, Malachova a Brezna.

S organizačným tímom a povzbudzujúcimi nesúťažiacimi seniormi bolo v areáli vyše 160 ľudí. Záujem o štart na Športiáde bol veľmi veľký. Bohužiaľ, kapacitne by sme väčší počet štartujúcich seniorov nezvládli a tak sme nemohli sme osloviť ďalšie mestá kraja, ktoré by určite s radosťou zostavili súťažné družstvá,“ uviedla regionálna koordinátorka  AkSen Banská Bystrica  Natália Ceglédyová.

Športiáda seniorov 2016 sa konala s finančnou podporou Nadácie ČSOB, Mesta Banská Bystrica a Olympijského klubu Banská Bystrica. Záštitu nad podujatím aj tento rok prevzal primátor mesta Ján Nosko.