Už v najbližšiu sobotu 4. novembra sa uskutočnia voľby do samosprávnych krajov. Prvýkrát bude voľba predsedu kraja len jednokolová, výsledok môže byť zrejme tesnejší, než ukazovali posledné prieskumy. Myslia si to bookmakeri aj tipujúci.

V čase, kedy sa už nemôžu uverejňovať nové prieskumy verejnej mienky, môže čo to naznačovať aspoň vývoj kurzov stávkových kancelárií.

Pár týždňov dozadu zverejnili stávkové kancelárie kurzy na víťazov volieb predsedov Vyšších územných celkov (VÚC). Bookmakeri vtedy stanovili za favorita nezávislého kandidáta Jána Luntera s kurzom 1,15. Súčasný župan bol druhým najväčším favoritom (2,60).

Vysvetlenie pre tých, ktorí netipujú. Znamená to, že pri vklade 10 Eur by ste s tipom na Luntera získali čistý zisk len 1,5 eura, no pri Marianovi Kotlebovi (Kotleba – ĽSNS) by ste zarobili 16 eur. Jednoznačne teda pasovali do role favorita Jána Luntera.

Všetko sa však zmenilo krátko po prvej televíznej diskusii, kde sa kandidáti na post o kreslo župana stretli vo verejnoprávnej RTVS. Po nej sa v kurzoch Kotleba na svojho súpera začal doťahovať, verili mu, zdá sa, aj tipujúci. Kurzy sa totiž vo štvrtok 26. októbra vyrovnali na 1,80 ku 1,80.

Postupne sa táto situácia začala opäť nakláňať na stranu nezávislého vyzývateľa súčasného župana Jána Luntera a v utorok 31. októbra po poslednej verejnej diskusii na spravodajskej televízii TA3 svietil na stránkach stávkových kancelárii kurz, ktorý znovu do role favorita pasoval Luntera (Lunter 1,55, Kotleba 2,00).

Kurzy nie sú určujúce, ukazujú však vývoj náklonnosti stávkujúcich

Voľby do VÚC mali za posledné roky enormne nízku účasť, čo jednoznačne mohlo prispieť a zrejme aj  prispeje k možným prekvapeniam. V roku 2013 sa volieb do VÚC zúčastnilo v rámci celého Slovenska len 20% oprávnených voličov, štyri roky pred tým bola účasť na úrovni 18%. Najvyššia zaznamenaná volebná účasť v histórii Slovenskej republiky na voľbách do VÚC sa pohybovala na úrovni 26% voličov.

Tohtoročné župné voľby budú výnimočné hneď v niekoľkých aspektoch. Zmenila sa jednorázovo totiž dĺžka funkčného obdobia krajských predsedov a poslancov do VÚC. Tentoraz nebudú zvolení na štyri, ale na päť rokov. Voľby do vyšších územných celkov budú po novom jednokolové a za predsedu samosprávneho kraja bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.