Predchádzajúce tri časti nášho seriálu priblížili takmer tri štvrtiny majstrovského kádra baranov. V poslednom dieli predstavujeme hráčov ako Lamper, Kafka či Higgs a k nim aj kompletné trénerské trio.

#63 PATRIK LAMPER – útočník

Štatistiky základná časť: 39z-5g+5a-10b-14tm-4+ / Play off: 15z-2g+6a-8b-22tm-6+

Pravý krídelník s nezameniteľnými žltými šnúrkami na korčuliach sa v úvode sezóny boril so zranením. Na svoj prvý bod si musel počkať až do 22. decembra, keď sa presadil proti Martinu. Počas základnej časti pridal ešte ďalšie štyri presné zásahy a dohromady nazbieral desať bodov. Väčšinu času trávil v tretej či v štvrtej formácii a bránil najlepšie útoky súpera. Jeho čas ale prišiel v play off. Vo vyraďovacej časti dosiahol dvadsaťštyriročný odchovanec Banskej Bystrice takmer rovnaký počet bodov, ako za predchádzajúcich 39 zápasov. Spoločne s Matouškom a Zigom vytvorili štvrtú formáciu, ktorá otravovala súperov a znepríjemňovala im život. Lamper k tomu navyše odovzdával cenné služby aj v oslabení. Vo finále skóroval raz, keď jeho gól v úvodnom domácom zápase proti Nitre bol víťazný. Svojou obetavou hrou si navyše získal mnoho priaznivcov.

#65 MARTIN ANDRISÍK – útočník

Štatistiky základná časť: 24z-7g+4a-11b-0tm-14+ / Play off: neodohral žiadny zápas

Mladý útočník si v lete spoločne s Tamášim vybojoval miesto v A tíme a podobne ako jeho mladý kolega svojimi výkonmi prekvapil. Počas prvého mesiaca patril k najproduktívnejším hráčom tímu, keď v deviatich zápasoch zaznamenal šesť bodov (4+2). Nastolené tempo už následne neudržal, no v novembri ho povolal tréner Bokroš do projektu HK Orange 20. S reprezentačnou 20tkou strávil dva mesiace a predstavil sa aj na juniorských MS, kde v piatich zápasov zaznamenal jednu asistenciu. Následne sa vrátil pod Urpín, kde hneď pri svojom debute proti Liptovskému Mikulášu strelil gól a na jeden prihral. V drese s baranom na hrudi nastupoval ešte vo februári, no po príchode viacerých posíl sa zo zostavy vytratil. Do play off už nezasiahol. S bilanciou jedenástich bodov v 24 zápasoch a hlavne štrnástimi plusovými bodmi môže byť 20-ročný rodák z Ilavy spokojný.

#66 PETR KAFKA – útočník

Štatistiky základná časť: 49z-16g+21a-37b-4tm-10+ / Play off: 15z-6g+4a-10b-2tm-8+

Český kanonier sa po ročnej anabáze v domovskej krajine vrátil v lete späť do Banskej Bystrice. Predtým obliekal dres s baranom na hrudi vo dvoch sezónach, v ktorých strelil vrátane play off 51 gólov a nazbieral dohromady 110 bodov. Kafkova povesť produktívneho hráča sa potvrdila aj v tomto ročníku. Krídelník druhej formácie patril k oporám našej ofenzívy. Vedel sa presadiť delovou ranou z príklepu, šikovnou strelou švihom či pekným blafákom. Jeho všestranné zakončenie mu nakoniec prinieslo šestnásť presných zásahov. V play off strelil ďalších šesť gólov, z toho vo finále rovno tri. Dôležitým bol hlavne jeho gól vo štvrtom finálovom zápase, ktorým 90 sekúnd pred koncom vyrovnával na 1:1. Odchovanec Sparty Praha prišiel pod Urpínom s jediným cieľom, ktorý sa mu koncom apríla aj splnil.

#71 MÁRIO RÓTH – útočník

Štatistiky základná časť: 33z-2g+5a-7b-6tm-8+ / Play off: 1z-0g+0a-0b-0tm-0+

Rodený Banskobystričan patrí k mladému jadru baranov, ktoré by o pár rokov malo patriť k základným stavebným prvkom mužstva. Maličký útočník (171 cm) odohral svoju tretiu kompletnú sezónu v A mužstve a bodovo sa vyrovnal tej najúspešnejšej. Podobne ako ostatným mladíkom aj 22-ročnému Róthovi vyšiel úvodný mesiac, v ktorom zaznamenal štyri body. Nasledoval však október, kde sa nedokázal bodovo presadiť ani raz. Do štatistík sa naposledy zapísal v novembri minulého roka, odvtedy už mlčal. Treba pripomenúť, že tréner Országh mu v tretej či štvrtej päťke dával iné úlohy ako strieľanie gólov a zbieranie kanadských bodov. Po angažovaní posíl do útoku už dravé krídlo toľko šancí nedostávalo. V play off dostal príležitosť vo štvrtom štvrťfinálovom zápase proti Novým Zámkom, ostatné stretnutia sledoval iba z tribúny. Nazbieral však mnoho cenných skúseností, ktoré môže zužitkovať v ďalších sezónach. Budúcnosť má ešte pred sebou.

#88 DALIBOR BORTŇÁK – útočník

Štatistiky základná časť: 49z-10g+22a-32b-62tm-8+ / Play off: 15z-2g+4a-6b-16tm-9+

Dobre stavaný center prišiel do Banskej Bystrice koncom minulej sezóny z Košíc. V tíme Vladimíra Országha si našiel svoje miesto a v tomto ročníku už patril k oporám. Sabinovský rodák nastupoval v základnej časti v druhej a tretej päťke. Zasiahol do 49 zápasov, v ktorých vylepšil svoje kariérne maximum na 32 bodov. Tréneri ho stavali aj do oslabení, kde spoločne s Lamperom tvorili údernú dvojičku. Menším negatívom boli časté vylúčenia, čo však plynulo z jeho spôsobu hry. Najviac zažiaril počas semifinále play off proti Martinu, kde v piatich zápasoch zaknihoval štyri body (2+2). Počas sezóny navyše stihol odohrať aj päť zápasov za Slovenskú reprezentáciu, do kádra na MS sa však nedostal. Titul s baranmi je pre 26-ročného útočníka doposiaľ najväčším úspechom jeho kariéry.

#92 BROCK HIGGS – útočník

Štatistiky základná časť: 12z-4g+2a-6b-10tm-2- / Play off: 15z-9g+13a-22b-12tm-14+

Z neznámeho hráča sa stal hrdina celého play off. Maličký stredný útočník (180cm) prišiel na stredné Slovensko ako veľká neznáma začiatkom februára tohto roku. Rodák z kanadského Kingstonu, ktorý nikdy nebol draftovaný a v Severnej Amerike sa pohyboval len v nižších súťažiach, sa rozhodol skúsiť šťastie v Európe. Športový manažér Július Koval veril v jeho schopnosti a nakoniec sa príchod Higgsa viac ako vyplatil. Chvíľu trvalo, kým si na odlišný štýl hokeja zvykol. Počas základnej časti stihol odohrať dvanásť duelov (4+2). Postupne sa však oťukal a vo vyraďovacích bojoch už 25-ročný center na ľade doslova lietal. Výborne si porozumel so svojimi krídelníkmi Skalickým a Handzušom. Spoločne so spoluhráčom Surovým bol najproduktívnejším hráčom celej vyraďovačky. V 15 zápasoch dosiahol výborných 22 bodov. V každej sérii strelil svojim súperom po tri góly. Najpamätnejším zostane jeho presný zásah v treťom finále 21-sekúnd pred koncom, ktorým rozhodol o výhre baranov 3:2. Na svoje skvelé výkony už však pod Urpínom nenadviaže, nakoľko sa po skončení sezóny upísal spoločne s obrancom Carlssonom rakúskemu Grazu 99ers.

VLADIMÍR ORSZÁGH – hlavný tréner

Začínal v roku 2010 ako asistent Milan Staša. Po dvoch sezónach už viedol baranov ako hlavný tréner a svoj štvrtý rok premenil na zisk toho najcennejšieho – majstrovského titulu. Országh patrí ku generácii mladých progresívnych trénerov. Stále iba 39-ročný Banskobystričan po predčasnom ukončení hráčskej kariéry kvôli zdravotným problémom trénuje už siedmu sezónu. Môže sa pochváliť aj skúsenosti z KHL či zo slovenskej reprezentácie, kde pôsobil ako asistent dvoch českých „generálov“ Čadu a Vůjteka. Pod Urpínom zaviedol nový štýl hokeja. Nekonečné dvojfázové tréningové jednotky vymenili krátke, za to dynamické, tréningy. Országh stavia na rýchlom, kombinačnom a fyzickom hokeji. Skĺbil európsku šikovnosť so severoamerickou tvrdosťou.  Jeho filozofia mu už od začiatku prinášala ovocie. Práve jeho meno je podpísané pod najväčšími úspechmi banskobystrického klubu. S tímom získal dve bronzové, jednu striebornú a tento rok aj tú najcennejšiu – zlatú medailu. Po sezóne mu vypršal kontrakt, no na radosť všetkých fanúšikov sa „Oros“ rozhodol v klube, v ktorom hokejovo vyrástol, pokračovať.

RICHARD ZEDNÍK – asistent trénera

Ďalší skvelý hokejista, ktorý sa po skončení kariéry rozhodol venovať trénerskému remeslu. Ako hráč predtým odohral 745 zápasov v NHL a vo svojej zbierke sa môže pýšiť aj bronzovou medailou so Slovenskom.  Svoju trénerskú premiéru si odkrútil v sezóne 2014/15 ako asistent Miroslava Chudého. „Zeďo“ zotrval pri mužstve aj pri nástupe svojho kamaráta Országha a spoločne vytvorili zohraté duo. Po dvoch finálových prehrách sa 41-ročný rodák z Banskej Bystrice dočkal vytúženého majstrovského titulu. Na rozdiel od Országha sa však Zedník rozhodol dať si po sezóne od trénovania a celkovo hokeja menšiu pauzu. Viac času chce tráviť s deťmi a s manželkou. Svoj návrat ku kormidlu baranov, ktorý by mohol byť aj v priebehu budúcej sezóny, však nevylučuje.

PAVOL RYBÁR – tréner brankárov

Bývalý skvelý brankár toho počas aktívnej kariéry dosiahol viac než dosť. Svoj prvý titul získal už vo svojich začiatkoch, keď ako 21-ročný mladík bol členom majstrovského Trenčína v Československej lige.  Na svojom konte má aj striebro so slovenskou reprezentáciou z roku 2000. Následne sa v drese bratislavského Slovana trikrát radoval z extraligového zlata. Hráčsku kariéru ukončil po sezóne 2010/11 a o dva roky na to už bol členom trénerského štábu Slovana v KHL. Ako kouč gólmanov zotrval u belasých tri roky a pred ročníkom 14/15 podpísal zmluvu v Banskej Bystrici. Aj jeho zásluhou patrili Bacashihua, Košarišťan či Lawson k špičke ligy čo sa týka štatistických ukazovateľov. Jeho tréningy si brankári pochvaľovali a modernými metódami dokázal zdokonaliť ich štýl chytania. Spoločne s Országhom a Zedníkom tvoria mladé, za to progresívne trénerské trio.

Hráči, ktorí počas sezóny 2016/17 obliekali dres HC´05 iClinic Banská Bystrica

Maxim Matushkin – odohral 44 zápasov, odišiel do Ässät Pori (Fínsko)
Ján Ťavoda – odohral 30 zápasov, odišiel do Žiliny
Juraj Bezúch – odohral 20 zápasov, odišiel do Skalice a následne do Trenčína
Roman Tománek – odohral 17 zápasov, odišiel do Trenčína
Juraj Cebák – odohral 17 zápasov, odišiel do Trenčína
Patrik Luža – odohral 14 zápasov, odišiel do Liptovského Mikuláša
Peter Mikuš – odohral 10 zápasov, odišiel do Žiliny
Charles Sarault – odohral 9 zápasov, odišiel do EC Bad Nauheim (Nemecko)

Ostatné časti nášho seriálu nájdete tu:

https://bbonline.sk/predstavujeme-hokejovych-majstrov-3/

Predstavujeme hokejových majstrov #2

https://bbonline.sk/predstavujeme-hokejovych-majstrov-1/