Ministerstvo zahraničných vecí schválilo banskobystrickému Bábkovému divadlu na Rázcestí dotáciu necelých 7-tisíc eur na projekt Stop extrémizmu. Prijatie dotácie ale predseda BBSK Marian Kotleba nepodpíše.

BDNRPo tom, čo vedenie samosprávneho kraja označilo umenie tanečného divadla Štúdio tanca za dekadentné a nepodpísalo mu schválené dotácie na organizáciu každoročného festivalu, majú na župana ťažké srdce aj ďalší umelci.

Témou projektu Bábkového divadla na Rázcestí mala byť problematika extrémizmu. Divadlo plánovalo vo vybraných školách sídliacich napríklad aj v ekonomicky slabších mestách odohrať predstavenie Ireny Brežnej List čiernemu synovi. Následne mali študenti diskutovať so zástupcom Amnesty International na témy xenofóbie, rasizmu a iných nehumánnych prejavov.

O nepodpísaní prijatia dotácie divadlo informoval riaditeľ úradu BBSK Milan Uhrík. Bol to pritom on, ktorý v auguste dával práve Bábkové divadlo na Rázcestí za príklad efektívnejšie fungujúceho divadla v porovnávaní s Divadlom Štúdio tanca.

„Prečo sa predseda kraja  rozhodol nepodpísať zmluvu, nám nie je známe. Nie je nám ani známe, prečo by predseda kraja nemal podpísať zmluvu na projekt, ktorý podporuje činnosť divadla a o jeho zmysluplnosti rozhodla odborná komisia na ministerstve,“ hovoria zástupcovia banskobystrického bábkového divadla.

„Sme druhé divadlo z troch v tomto kraji, ktorého sa dotklo mocenské rozhodnutie predsedu. Proste nepodpíše, lebo môže,“ dodávajú riaditeľka divadla Iveta Škripková či jeho umelecký šéf Marián Pecko.

Projekt zrealizujú, kraj ho potrebuje

list ciernemu synovi
Predstavenie List čiernemu synovi je o prekonávaní strachu z cudzieho. Ukazuje bielu matku, ktorá čaká a porodí čierne dieťa.

Bábkové divadlo na Rázcestí chce projekt Stop extrémizmu! usporiadať napriek nepodpísanej dotácii.

„Projekt Stop extrémizmu je potrebný. V našej spoločnosti je veľa xenofóbie. V našom kraji je veľa rôznych druhov strachu. BDNR sa rozhodlo. Zrealizujeme projekt, napriek nepodpísanej dotácie zo strany BBSK. Vyhlasujeme zbierku na projekt a hľadáme sponzorov. Projekt uskutočníme. V rámci možností a bez láskavého podpisu na to, čo nám právom patrí. Otvárať témy rasovej a ľudskej neznášanlivosti je viac ako potrebné. Hovoriť o zneužívaní strachu je dôležité,“ uvádza sa v stanovisku divadla.

Kotleba dostane vysvedčenie

Inštitúcie, organizácie a aktivisti,  ktorí nesúhlasia s názormi a činnosťou banskobystrického župana Mariana Kotlebu sa už dávnejšie sformovali do platformy Nie v našom kraji. Je súčasťou projektu WatchBBSK. Ide o pilotný watch-dog projekt zameraný na monitoring, analýzu a vyhodnocovanie práce Banskobystrického samosprávneho kraja. Cieľom projektu je zistenia tlmočiť širokej verejnosti a podnecovať občiansku aktivitu a záujem o správu vecí verejných.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014
Vo voľbách v roku 2013 získal Marian Kotleba hlasy 71 397 obyvateľov kraja.

„Za takmer dva roky vedenie ĽSNS urobilo viac škody ako úžitku. Správy z médií ako aj vystavené vysvedčenie županovi, na ktorom sa podieľali najmä starostovia a starostky z BBSK, svedčia o netransparentnosti a nekompetentnom vedení kraja, ktoré nás, občanov Banskobystrického samosprávneho kraja, bude stáť takmer 19 miliónov eur, o ktoré sme už prišli a ďalších 139 miliónov, ak župan Marián Kotleba zostane verný svojej ideológii. Jeho aktivity za posledný polrok však nasvedčujú tomu, že viac ako blaho Banskobystričanov ho zaujíma jeho vlastná kampaň do NR SR,“ uvádza sa v stanovisku platformy Nie v našom kraji.

Zo spomenutého hodnotenia vzišla županovi pri školskom hodnotení známka 4,46. Hodnotiaci sa vyjadrovali ku viacerým oblastiam. Najlepšiu známku dosiahol v oblasti spolupráce s obcami. Starostovia a starostky mu udelili známku 3,7. Najhoršiu známku dosiahol  v oblasti vytvárania podpory pre zvýšenie akceptácie Rómov majoritou. Respondenti mu uštedrili známku 4,85. Podrobné hodnotenie nájdete tu…

Verejné odovzdanie vysvedčenia predsedovi BBSK sa uskutoční už v pondelok 28. septembra o 12-tej hodine pred budovou BBSK na Námestí SNP.