Téma okolo situácie na Mestskom úrade v Banskej Bystrici sa v utorok dostala, opäť, aj na rokovanie zastupiteľstva. Napriek tomu, že poslanci nemajú právnu moc zasahovať do riadenia úradu, zaviazali primátora, aby zjednal nápravu narušených vzťahov so zamestnancami a vyvodil zodpovednosť za vzniknutý stav.

Prednosta MsÚ Miroslav Rybár.

„Organizačné zmeny sa vykonávajú neštandardne. Vyzerá to ako hra s figúrkami, ktorá neprináša efekt. Samospráva nie je súkromný subjekt, ktorý sa dá riadiť podľa ľubovôle niekoho,“ povedal na úvod predkladateľ mimoriadneho bodu o situácii na mestskom úrade a predseda väčšinového poslaneckého klubu Ladislav Topoľský. Proti prednostovi Rybárovi pritom nevystupuje len primátorova opozícia – klub Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS, ale dlhodobo napríklad aj Ján Chladný, ktorý do zastupiteľstva vstupoval ako člen klubu SDKÚ-DS. Ten v utorok doslova povedal, že úrad bude podľa neho bude trpieť do vtedy, kým ho bude viesť súčasný prednosta.

A nezostalo len pri terajších zástupcoch občanov. Neskôr v rámci slova pre verejnosť vystúpil aj niekdajší pravicový poslanec a kandidát na primátora Martin Baník, ktorý Petrovi Gogolovi smeroval otvorený list, podpísaný aj ďalším niekdajším kandidátom napokon podporujúcim Gogolu – Zdenkom Haringom. „Úrad v rozvrate, pokazené vzťahy medzi ľuďmi, nedôvera, skepsa a strach. Hodnotenie práce konkrétnych ľudí, resp. organizačných útvarov robia väčšinou ľudia, ktorí tejto práci vôbec nerozumejú,“ popisuje v otvorenom liste súčasný stav úradu Baník.

Problémy na úrade mali podľa poslancov spôsobiť časté zmeny organizačnej štruktúry, niektorí vedúci pracovníci, i spôsob jednania samotného prednostu. Posledne napríklad pri vyjednávaní novej kolektívnej zmluvy s odbormi. Samotný Rybár označil tento vsunutý bod programu zasadnutia Mestského zastupiteľstva za „úder pod pás“. Poukázal pritom na údajne zlepšujúci sa stav úradu: „Minulý týždeň prebehla na Mestskom úrade certifikácia ISO, ktorá vyhodnotila túto štruktúru ako dobrú a činnosť úradu ako zlepšenú oproti predchádzajúcemu obdobiu,“ uviedol poslancom a následne i novinárom Miroslav Rybár. Dôvody na zmenu riadenia úradu preto nevidí: „Možno keď mi niekto povie v čom je nesprávne, tak si vstúpim do svedomia a budeme to robiť inak.“

Rybár po nástupe do funkcie hovoril, že "všetci budú tlieskať".

Poslanci sa zhodli, že si nevedia ďalej predstaviť pokračovanie údajného zákazu komunikácie poslancov s jednotlivými úradníkmi. Podľa Rybára by totiž mali poslanci svoje požiadavky a otázky na úrad smerovať priamo na neho. Napriek tomu, že poslanec Milan Smädo (nez.) potvrdil, že takáto spolupráca funguje, ani on to nepovažoval za normálny stav. Poslanci tak jednoznačne schválili zrušenie takéhoto zákazu, nehlasovali poslanci Kašper, Smädo a Pavol Bielik (všetci nezávislí). Avšak takýto zákaz samotný primátor mesta Peter Gogola nevnímal: „Neviem o tom, že by existoval priamo takýto zákaz,“ povedal. Prednosta Rybár aj po schválení takéhoto odporúčania poslancov svoj postup obhajuje: „Myslím si, že je zo zákona daná hierarchia, ktorá určuje vzťahy medzi zastupiteľstvom a úradom a nechcem nič iné, len aby sa dodržiavali.“

Návrh predsedu väčšinového klubu – Ladislava Topoľského, ktorý navrhol aby zastupiteľstvo vyjadrilo znepokojenie nad stavom úradu, primátorovi nariadilo zjednať nápravu vzťahov na úrade a vyvodiť zodpovednosť a ďalšie súvisiace odporúčania, nepodporili len poslanci Banskobystrickej alternatívy, ktorí nehlasovali. Podobne sa zachovala aj viceprimátorka Katarína Čižmárová (SDKÚ-DS) a Milan Smädo sa zdržal hlasovania.

Po skončení takto ostrej diskusie sme sa preto prednostu Mestského úradu Miroslava Rybára logicky opýtali, či nezvažuje odstúpenie z funkcie pre upokojenie situácie: „Ak by som zvažoval odstúpenie, tak len z vlastnej vôle a to len z dôvodu, že toto je jedno z mála pracovísk, kde človek za to, že pracuje, dostane pokarhanie,“ povedal pre BBonline.sk.