Známy banskobystrický fotograf Karol Demuth sa v týchto dňoch dožíva významného životného jubilea.

karol-demuth-vajskovsky-potokPri tejto príležitosti v utorok 24. januára v Štátnej vedeckej knižnici otvoria výstavu krajinárskej fotografie Karola Demutha s názvom Tatry prívetivé – kalendárové a podtitulom Človek v krajine a krajina v človeku.

„Práca Karola Demutha má niekoľko sprievodných znakov, ktoré ju charakterizujú. Svedčí o tom cesta od dokumentárneho záberu až ku kreatívnej interpretácii motívu. Veľmi pozitívnu úlohu pri formovaní jeho technických, kompozičných a ďalších možností fotografie zohral Leo Redlinger, ktorý bol aj jeho pedagógom. K prvej záujmovej sfére patria najmä práce z roku 1968. Zachytil v nich činnosť pracovníkov vtedajšieho štúdia Československého rozhlasu v Banskej Bystrici. Spomeniem významnú publikáciu Aleny Grešovej a Fedora Mikoviča pod názvom Ostrov slobodného slova (Tranoscius, Liptovský Mikuláš 2014), v ktorej sú aj mimoriadne cenné, autentické reportážne fotografie Karola Demutha z prostredia tvorby Rozhlasovej štafety – historického rozhlasového vysielania v dramatických augustových dňoch roku 1968. Toto knižné dielo patrí k viac ako štyrom desiatkam kníh, v ktorých nájdeme fotografie Karola Demutha,“ uvádza kurátor výstavy Ľudovít Petránsky.

Svedectvom mnohostrannosti kultúrneho záberu Karola Demutha je jeho záujem o objekty historickej ale aj modernej architektúry. Dôkazom sú jeho práce v turistickom sprievodcovi po histórii a súčasnosti Banská Bystrica a okolie, ktorý vyšiel v roku 2006 a 2015. Takmer paralelne vznikla aj kolekcia pod názvom Premeny medeného mesta, kde opäť vyjadruje svoj vzťah k Banskej Bystrici.

karol_demuth-dolina-kezmarskej-bielej-vody„Rýdza hodnovernosť a úprimnosť vyjadrenia patria k hlavným princípom autorovej fotografickej tvorby od začiatku až dodnes. Jeho fotografie nie sú len prostým dokumentom ľudí v situácii ich každodenného povolania. Sú svedectvom vášne pre zrod posolstva v dramatickom kontexte doby, sú výrazom autorovej úprimnosti a zanietenia pre vnútorné vyjadrenie vzťahu k námetu,“ hovorí ďalej Ľudovít Petránsky a dodáva, že: „Právom sa konštatuje, že tvorca nemá pre svoju prácu nijaké iné žriedlo, iba svoju vlastnú skúsenosť. Takouto podstatnou skúsenosťou je pre Karola Demutha čarovná krajina rodného Slovenska. Pre celú tvorbu Karola Demutha je príznačná skutočnosť, že úprimnosť výpovede kladie nad všetky ďalšie komponenty svojho tvorivého programu…“

Vernisáž výstavy Tatry prívetivé – kalendárové v Spoločenskej sále ŠVK v utorok 24. januára sa začína o 17. hod. Jej súčasťou je beseda s jubilantom, fotografom Karolom Demuthom a prezentácia jeho tvorby. Verše Mikuláša Kováča zarecituje Juraj Sarvaš, programom bude sprevádzať Fedor Mikovič. Výstava potrvá do 24. februára 2017.