Banskobystrický priemyselný park bol jednou z tém utorňajšieho zasadnutia banskobystrických mestských poslancov. Tí schválili pôžičku v sume 800-tisíc eur mestskej investičnej spoločnosti, ktorá v ňom má dobudovať infraštruktúru.

Priemyselny park Salkova, foto - BBonline.sk (Filip Rohacek)Hovorilo sa však aj o novom väčšom investorovi, ktorého by malo vedenie mesta v dohľadnej dobe predstaviť.

Informácie, že po odstúpení kontroverznej investície RKN Global, má prísť do Banskej Bystrice podobný projekt priniesli ešte v septembri Hospodárske noviny. Na investíciu však platí informačné embargo, samospráva ju bližšie nekomentuje. Podľa medializovaných informácií ju pripravuje spoločnosť Industrial Innovation Group Europe. Za globálnou Industrial Innovation Group stoja už predtým spochybňovaní ukrajinskí partneri pôvodného investora RKN Global, z ktorých popudu mal vzniknúť aj pôvodný zámer. Nový závod sa má rovnako zaoberať výrobou bezpečnostných dokumentov a ich príslušenstva. Počítať má však už len s vytvorením päťsto pracovných miest, čo je oproti pôvodnému spochybňovanému zámeru až o sedemsto menej.

O novom investorovi v utorok na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici hovoril aj primátor. „Je tu nový záujem investora, ktorý kúpil pozemok v priemyselnom parku, za ktorý  zaplatil. Plánuje tu rozvíjať investíciu podobného rozsahu ako RKN Global, avšak bez štátnej pomoci. Verím, že sa to podarí,“ priblížil poslancom primátor Ján Nosko.

Pôvodne avizovaný zámer spoločnosti RKN Global bol jedným z veľkých predvolebných sľubov premiéra Roberta Fica pred marcovými parlamentnými voľbami. Vláda pre pôvodného investora schválila investičné stimuly vo výške až 18-miliónov eur, pričom spoločnosť mala v Banskej Bystrici preinvestovať 89-miliónov eur. Investíciu prišiel neskôr do Banskej Bystrice predstaviť aj zakladateľ RKN Global a bývalý šéf Interpolu Ronald Noble.

V závere júna sa na stránke firmy objavila informácia o odstúpení od projektu, pričom vedenie mesta žiadne takéto informácie nemalo. Dôvodom odsúpenia od zámeru mala byť podľa spoločnosti „turbulentná politická situáciu na Slovensku a v Európskej únii“. Ďalej však firma vo vyjadrení kritizovala aj médiá a opozičných politikov, ktorí podľa investora bez dôkazov a priestoru pre reakciu obviňovali ukrajinských partnerov RKN. Pochybnosti od začiatku budili strohé informácie poskytnuté investorom i vládou a následne najmä pozadie ukrajinských majiteľov spolupracujúcich firiem. Tí v minulosti čelili podozreniam z korupcie. Jednotlivé prepojenia podrobne analyzoval Denník SME.